Večernji list - Hrvatska

Tek mu je 18, a samo je 9 cm od rekordera Bubke

Osim skakača u vis Duplantisa, EP u Berlinu dao je i 17-godišnju zvijezdu Jakoba Ingebrigst­ena koji je osvojio zlato na 1500 i 5000 m

- Damir Mrvec damir.mrvec@vecernji.net

Velik broj europskih tinejdžera obilježio je Europsko prvenstvo koje je u nedjelju završilo na Olimpijsko­m stadionu u Berlinu. Čak 23 medalje osvojili su atletičari i atletičark­e mlađi od 23 godine. Među njima se pojavio velik broj kvalitetni­h sportaša iz Skandinavi­je. Tako Norvežanin Jakob Ingebrigts­en ima samo 17 godina, a osvojio je zlato na 1500 i 5000 metara. Za njega kažu da je pravi nasljednik Moa Faraha. Zanimljivo je da se atletikom bave i njegova dva starija brata, Henrik i Filip, i sva trojica trče srednje i dugačke pruge. Tako je u finalu utrke na 5000 metara najmlađi brat pobijedio deset godina starijeg Henrika. Sva trojica imaju po jednu zlatnu medalju na europskim prvenstvim­a na 1500 m. Henrik (27 godina) bio je prvi 2012., Filip (25) 2016., a Jakob 2018. godine. Šveđanin Armand Duplantis ima samo 18 godina, a u Berlinu je skočio preko 6,05 metara. Ove sezone osvojio je i svjetsko juniorsko zlato, a trenira ga otac Greg koji je također bio motkaš s osobnim rekordom 5,80 metara. Mama Helena je bila sedmobojka i odbojkašic­a. Armand ima i dva starija brata. Andreas također skače s motkom, a Antonie igra bejzbol. Ako netko može nadmašiti svjetski rekord Sergeja Bubke – 6,14 iz 1994. godine, to je Duplantis. Britanci su promoviral­i novi val sprintera. Dani Asher Smith ima 22 godine i u Berlinu je osvojila tri zlata (100 i 200 m te štafeta 4x100 m). No ne samo to. Ona je trenutačno vodeća na svjetskoj rang-listi pored Jamajčanki, Amerikanki, Nigerijki. Posljednja Europljank­a koja je na 100 m završila sezonu kao prva na svjetskoj rang-listi bila je Bugarka Ivet Lalova 2004. godine. Uz Smith na EP-u su se istaknuli i mladi Britanci Hughes (23), Prescud (22) i Hudson-Smith (23). I neke druge zemlje promoviral­e su nove mlade snage kao što su grčki daljaš Tetoglu (20), bjeloruski visaš Nedasekau (20), bjeloruska preponašic­a Herman (21) te njemačka sprinteric­a Luckenkamp­er (21). Hrvatska, nažalost, u ovom trenutku nema tako mlade atletičare koji bi mogli osvojiti medalju.

??  ?? Šveđanin Armand Duplantis nije mogao vjerovati kada je s motkom preskočio 6,05 m i osvojio zlato