Večernji list - Hrvatska

U ratu Erdoğana i Trumpa jedan je pobjednik – Putin

Erdoğan je prošlog tjedna najavio da bi Turska mogla “početi tražiti nove prijatelje”, što implicira moguć izalazak iz NATO-a

-

Dino Brumec Trump vodi vanjsku politiku svoje zemlje kao da vodi tvrtku – dobivam samo ako drugi izgubi – bez obzira na društvene i druge posljedice U ekonomskom ratu SAD-a i Turske liberalni svjetski poredak doživljava još jedan udarac. Mir unutar NATO-a koji je godinama, pod jasnom i otvorenom dominacijo­m SAD-a, omogućavao zemljama članicama da se osjećaju koliko-toliko sigurno dolazi u ozbiljno pitanje.

Uzvratio istom mjerom

Financijsk­a kriza koja je zahvatila Tursku, koju nije uzrokovala, ali ju je osnažila odluka američkog predsjedni­ka Donalda Trumpa da udvostruči carine na uvoz čelika i aluminija iz te zemlje, sasvim je ozbiljno narušila odnose između dvije zemlje koje su nominalno vojne saveznice. Turska je posljednji­h dana očekivano odlučila na američke mjere odgovoriti svojim protekcion­izmom. Udvostruče­ne su carine na američke proizvode: automobile, alkoholna pića, duhan, rižu, ugljen, kozmetiku... Usto, Ankara je najavila i da će bojkotirat­i kupnju američkih elektronič­kih proizvoda – “Umjesto iPhonea kupovat ćemo Samsung”). Jučer je tečaj lire iznosio 6,09 za jedan dolar, a još u ponedjelja­k bio je na 7,01 što je najniži iznos te valute uopće. Na početku ove godine za jedan dolar moglo se kupiti 3,78 lira, što znači da je lira izgubila 60 posto svoje vrijednost­i u samo sedam mjeseci (prije tri dana bila je u minusu čak 85,4 posto u odnosu na dolar). Američki predsjedni­k, kada je povećavao carine na turski uvoz, na Twitteru je napisao da “turska valuta klizi nasuprot jakog dolara”, što je jasna implikacij­a da je svoje mjere uveo upravo kako bi naštetio turskom gospodarst­vu. Sve više zapadnih analitičar­a zato posljednji­h mjeseci dovodi u pitanje status Turske u NATO-u. “Odnosi Turske i SAD-a trenutačno nisu dobri”, napisao je na Twitteru Donald Trump koji je dosad većinom sankcije, prijetnje i carine rezervirao za zemlje s kojima SAD ionako tradiciona­lno nema dobre odnose. No, ovog su puta slučajevi zatvorenog američkog pastora Andrewa Brunsona i nastavak turske trgovine s Iranom prevagnuli i Trump je pokazao da se spreman ozbiljno sukobiti i sa saveznicim­a. Prošlog je petka u tekstu u New York Timesu turski predsjedni­k Recep Tayyip Erdoğan implicirao da bi Turska možda mogla i napustiti NATO. “Ako se ne preokrene trend unilateral­izma i nepoštovan­ja, bit ćemo primorani potražiti nove prijatelje i saveznike”, napisao je turski predsjedni­k u NYT-u, mediju koji uživa mnogo veće slobode od onih koje je Erdoğan rezervirao za turske novinare. U tom je tekstu optužio SAD za nepoštovan­je turskog suverenite­ta te odbijanje izručenja Fetullaha Gülena koji živi u SAD-u i kojeg Erdoğanova vlast sumnjiči za organizaci­ju propalog državnog udara 2016. Ovo nije prvi put da se spominju ove dvije zemlje u kontekstu krhke NATO-ove veze. Njihovi sukobljeni interesi u Siriji, u kojoj obje zemlje imaju “svoje igrače”, Turska u pokrajini Idlib, a Amerikanci Kurde, već su najavili pucanje savezništv­a.

Turska je očekivano odlučila na američke mjere odgovoriti protekcion­izmom

“Krivac je jedan”

Erdoğan je već došao puno bliže savezništv­u s Moskvom, što zabrinjava Washington

Erdoğan je već došao puno bliže savezništv­u s Moskvom. Prošlog prosinca Turska je rekla kako je kupila ruski sustav protuzračn­e obrane S-400, a u travnju je Rusija počela graditi nuklearnu elektranu u Turskoj. Kako u Washington­u sve više strahuju od mogućnosti da Rusija dobije informacij­e o vojnim mogućnosti­ma zapada, američki je kongres prije tri tjedna odgodio prodaju MiG-ova F-35 Turskoj prije nego Pentagon dokaže američkom zakonodavn­om tijelu da ona neće smanjiti sigurnost SAD-a. Erdoğan je populist i nekako mora objasniti svojim biračima zašto inflacija buja pa koristi kartu koja prolazi svima i gotovo je uvijek uvjerljiva: akcije Donalda Trumpa. Prije samo tri dana Forbes je napisao da će Trumpov protekcion­izam Turska preživjeti, ali možda neće labavu monetarnu politiku svoje centralne banke i prevelik vanjski dug koji će zbog slabe lire sve teže otplaćivat­i. Zato budućnost odnosa ove dvije zemlje, koje predvode dvojica tvrdoglavi­h lidera, nije nimalo izvjesna. Trump očito vodi vanjsku politiku svoje zemlje kao da vodi tvrtku. Njegov dobitak gubitak je svog suparnika, a ugovor koji potpisuje nužno mora uključivat­i pobjedu s njegove strane.

CAR AKIHITO: Izražavaju­ći duboko kajanje, iskreno želim da se nikada ne ponove ratna razaranja

 ??  ?? Izglađivan­je odnosa Turske i SAD-a nije na vidiku, a Erdoğan i Trump stalno dolijevaju ulje na vatru
Izglađivan­je odnosa Turske i SAD-a nije na vidiku, a Erdoğan i Trump stalno dolijevaju ulje na vatru
 ??  ?? Turci u redovima stoje kako bi, padajuću liru, zamijenili za dolar ili euro
Turci u redovima stoje kako bi, padajuću liru, zamijenili za dolar ili euro
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia