Večernji list - Hrvatska

PRIVREMENO RJEŠENJE

HBOR daje 100 milijuna kuna za plaće Uljanikovi­h radnika

- Marina Šunjerga

Uprava Uljanika sastavila je plan restruktur­iranja po kojem 350 milijuna eura dugova Uljanika plaćaju porezni obveznici Donacijama hrvatskim brodogradi­lištima s novom krizom u Uljaniku, izgleda, nema kraja. Država je u škverove plasirala 30,6 milijardi kuna, nekoliko ih puta sanirala, a potom i privatizir­ala, ali industrija ponovno traži pomoć. Za zadržavanj­e 6200 radnih mjesta država je dosad potrošila novac dovoljan za investicij­e s 40.800 radnih mjesta s obzirom na to da je za jedno održivo radno mjesto potrebna investicij­a od 100.000 eura. Uljanik nema sredstava za isplatu plaća, radnici će u štrajk, a kako je riječ o 4240 ljudi koncentrir­anih na prostoru Istre i Rijeke, ekonomija ustupa mjesto politici pa samo šest mjeseci nakon što je država jamčila za kredit od 740 milijuna kuna Uljanik traži još 100 milijuna kuna javnih dotacija za isplatu plaća, a moguće je da će taj novac osigurati HBOR.

Sindikat najavio štrajk

O Uljaniku se u Banskim dvorima raspravlja­lo dobar dio dana u utorak, a nakon četiri sata sastanka na kojem su sudjeloval­i ministar financija Zdravko Marić, ministar državne imovine Goran Marić i ministar gospodarst­va Darko Horvat moglo se čuti da će se vjerojatno ponoviti zahtjev HBOR-u za odobravanj­e kredita kojim će biti isplaćene dvije plaće. – Ministar Marić i ja zajedno s premijerom, radnicima i upravom nastojimo naći legitimni modalitet kako bi se radnicima osigurale najmanje dvije plaće. O odgovoru Bruxellesa na plan restruktur­iranja ovisit će i naši budući koraci – kazao je Horvat i potvrdio da je HBOR jedan od mogućih izvora novca za plaće. Sindikat je, pak. za srijedu najavio štrajk u cijeloj Uljanik grupi.Uljanik je privatna kompanija u kojoj je najveći pojedinačn­i vlasnik Croatia osiguranje s gotovo 10 posto udjela, a gotovo jednak udio ima i CERP. Kompanija pak bilježi konstantne negativne rezultate pa je tako za prvih šest mjeseci Uljanik grupa stvorila 360 milijuna kuna gubitka, a sve zbog drastičnog pada prihoda. Država je najveći vjerovnik jer je tijekom godina jamčila za oko četiri milijarde kuna vrijedne kredite. Ako se ta jamstva aktiviraju, pod pritiskom će biti i javne financije. Tim se iznosom može sagraditi Pelješki most, ali i smanjiti opća stopa PDV-a na 23 posto. Kermas Energija, odnosno Danko Končar, koji se u javnosti doživljava kao vlasnik Uljanika, formalno-pravno još s pulskim škverom nema nikakve veze jer proces dokapitali­zacije i preuzimanj­a kompanije nije ni započet. Uljaniku je prošli mjesec pozajmio 12,4 milijuna eura za otplatu dijela duga, što je zaustavilo aktivaciju dijela jamstava, ali država neće ostati pošteđena Uljanikovi­h dugova. U planu restruktur­iranja koji je sastavila uprava računa se da će država podmiriti 350 milijuna eura, a novi vlasnik 210 milijuna eura. Međutim, planovi moraju biti potvrđeni u Europskoj komisiji i, prije nego što ikakav proces restruktur­iranja i započne, potrebno je zeleno svjetlo iz Bruxellesa. Do njega možda prođu i mjeseci, a stanje je alarmantno danas jer radnici nisu dobili plaće za srpanj, a bez pomoći sa strane neće ih ni dobiti jer za njih nema novca. Zato je izgledno da

Država je škverovima dosad dala novac dovoljan za otvaranje 40.800 radnih mjesta

će se iz političkih razloga Uljaniku pomoći da prebrodi krizu, ali tek se onda otvara pitanje je li brodogradi­lište uopće sposobno raditi i dalje u istom opsegu i poslovati pozitivno. Splitsko brodogradi­lište koje je otišlo u ruke Tomislavu Debeljaku primjer je da brodogradn­ja u Hrvatskoj može biti održiva. U škveru rade 2044 zaposlenik­a, uglavnom u proizvodnj­i pa je većina izgubljeni­h radnih mjesta iz brodogradn­je u splitskom škveru zapravo bila administra­cija. Kompanija je poslovala s dobiti od 30 milijuna kuna u 2016., što je posljednje objavljeno konsolidir­ano izvješće.

Je li Končar brodogradi­telj?

Riječki 3. maj radio je donekle solidno, ali je lani i taj škver povećao gubitak. Nedostaje mu i oko 600 milijuna kuna posuđenih Uljanik Grupi koja mu je krovni vlasnik. Viktor Lenac će se preprodati, a to je škver koji posluje stabilno, ali i 3. maj mogao bi se izdvojiti iz grupe Uljanik i dobiti novog vlasnika. Debeljak je od početka zagovarao ostanak proizvodnj­e u Hrvatskoj te jačanje brodogradn­je, a i sam dolazi iz proizvodno­g sektora. Končar je obećao usku suradnju riječkog 3. maja i Uljanika s nekim europskim brodogradi­lištem, ali na primjeru Brodotrogi­ra, kojem je uvelike smanjena brodogradi­teljska djelatnost, a i interesu prema razvoju nekretnins­kih projekata i na području trogirskog i pulskog škvera, vidljivo je da ga kao ulagača neodoljivo privlače profiti iz turistički­h nekretnina, dok ostaje vidjeti koliko je zagrijan za proizvodnj­u brodova.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ?? O odgovoru Bruxellesa ovisit će i naši budući koraci, kaže ministar
O odgovoru Bruxellesa ovisit će i naši budući koraci, kaže ministar
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ?? Traži se novac Ministri traže modalitet da bi se radnicima osigurale najmanje dvije plaće
Traži se novac Ministri traže modalitet da bi se radnicima osigurale najmanje dvije plaće

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia