Večernji list - Hrvatska

“Propusti Katoličke crkve s pravom su uzrokovali ljutnju”

Papa Franjo na toplo-hladnom dočeku u Irskoj osvrnuo se na svećenička zlostavlja­nja djece i žena u toj katoličkoj zemlji

- Dino.brumec@vecernji.net

Poglavar Katoličke crkve stigao je u Dublin na Svjetski susret obitelji, no on je ostao u drugom planu zbog grijeha crkvenih struktura Dino Brumec Svetog Oca, papu Franju, jučer su u izrazito važnom posjetu Irskoj, dočekala dva različita svijeta koji supostoje u toj zemlji. S jedne strane, jednog od najvažniji­h svjetskih ljudi u dublinskoj zračnoj luci dočekali su biskupi i političari, poput ministra vanjskih poslova Simona Coveneya i njegove petogodišn­je kćeri, a s druge su u središtu Dublina prosvjedi počeli prije nego što je papa uopće dosegao taj dio irske metropole. Nakon što gotovo 40 godina nijedan papa nije posjetio ovu nekad izrazito katoličku zemlju, Irska kao da nije sigurna je li joj drago što se to događa danas. Zemlja koja se potpuno promijenil­a, sekularizi­rala i razočarala zbog skandala velikih razmjera zlostavlja­nja žena i djece koji su više puta otkrivani u toj zemlji, danas je drugačija Irska. I to Irci javno kažu.

Razgovor o LGBT zajednici

Tomu svjedoči i naglašavan­je premijera te zemlje Lea Varadkara da će se prilikom sastanka sa Svetim Ocem, koji se održao jučer nešto nakon podneva po lokalnom vremenu, posebno osvrnuti na prava LGBT osoba te nasljeđe zlostavlja­nja djece u katoličkim strukturam­a. Nakon sastanka, irski je premijer u svom govoru poslao nekoliko poruka koje su uglavnom prelazile irske okvire. - Svi u Irskoj dijelimo jedan dom. Naša je dužnost brinuti se o ovom svijetu i ljudima koji u njemu žive. Zahvaljuje­mo vam se za brigu o Zemlji i za naglasak na borbi protiv klimatskih promjena. Zahvaljuje­mo vam na empatiji za siromašne, migrante i izbjeglice - rekao je Varadkar, jedan od predvodnik­a referendum­a kojim se ukinula zabrana pobačaja u Irskoj prije samo tri mjeseca. Nakon što je pohvalio katolike koji su obrazovali djecu kada vlada to nije bila u stanju, naglasio je da postoji i druga strana. - Postoje mračni trenuci u povijesti Katoličke crkve, pamtimo neuspjehe države, Crkve i šireg društva koji su kreirali gorko, slomljeno i bolno nasljeđe za tolike - rekao je Varadkar. Zatim je govorio papa Franjo koji je također počeo općenito, no dodao je i ono što su Irci željeli čuti. - Vrlo sam svjestan okolnosti u kojima se nalaze naši najranjivi­ji braće i sestre. Mislim na one žene koje su u prošlosti podnijele teške situacije. Ne mogu propustiti priznati velike skandale zlostavlja­nja mladih u Irskoj - rekao je papa koji je nedavno poslao otvoreno pismo osuđujući seksualno zlostavlja­nje djece u Katoličkoj crkvi. U Irskoj je ponovio svoje riječi. - Svako je dijete velik dar od Boga kojeg treba čuvati i voditi do duhovne zrelosti. Crkva u Irskoj u prošlosti je imala, a ima je i sada, ulogu u dobrobiti djece koja se ne može odbaciti. Moja je nada da će težina skandala sa zlostavlja­njem služiti kako bi naglasila važnost zaštite mladih i ranjivih. Propust Crkvenih vlasti da adekvatno odgovore na te zločine s pravom je uzrokovalo ljutnju te ostaju izvor patnje i srama za katoličku zajednicu - dodao je Sveti Otac koji je najavio da će se susresti sa žrtvama svećeničko­g zlostavlja­nja, ali da će o pojedinost­ima sastanka javnost obavijesti­ti tek nakon što se on dogodi.

“Nova i zrelija veza”

Premijer Varadkar poglavaru je Katoličke crkve kazao da je vrijeme da Crkva i irska država stvore novu i zreliju vezu. - Treba nam novi savez za 21. stoljeće - dodao je irski premijer. Papa je u u ovu zemlju stigao u sklopu Svjetskog dana obitelji, no očekivanja medija, politike i prosvjedni­ka da se poglavar Katoličke crkve osvrne na njene grijehe iz irske prošlosti, ostavila su središnju temu dolaska postrani. Danas će svečanom misom koju će Sveti Otac održati za još uvijek brojne katolike u toj zemlji, a na njoj se očekuje pola milijuna ljudi. Ministar zdravstva te zemlje najbolje je opisao papin posjet. “Bit će to vikend miješanih emocija. Za mnoge uzbuđenje, za neke osjećaj boli”, napisao je Simon Harris na Twitteru.

 ??  ??
 ??  ?? O crnim točkama katoličke povijesti u Irskoj govorili su i prosvjedni­ci i liberalni irski premijer Leo Varadkar
O crnim točkama katoličke povijesti u Irskoj govorili su i prosvjedni­ci i liberalni irski premijer Leo Varadkar
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia