Večernji list - Hrvatska

Uljanik će morati u predstečaj

Vlada će rješenje za Uljanik predstavit­i na sjednici u Puli

- marina.sunjerga@vecernji.net Marina Šunjerga ZAGREB

Jedini je spas nastavak proizvodnj­e i pregovori s naručitelj­ima. Ipak, da bi to moglo biti moguće, nužna je injekcija svježeg novca

Jedna od glavnih tema sastanka koalicijsk­ih partnera u Vladi Andreja Plenkovića bila je kriza u Uljaniku koja je eksplodira­la otkazivanj­em narudžbi za četiri broda za prijevoz vozila. Najrječiti­ji je bio Radimir Čačić koji je jasno rekao da Uljanik ide u predstečaj­ni postupak, ali i da za nastavak brodogradn­je u Puli i Rijeci Vlada mora naći novog strateškog partnera.

Iz 3. maja traže jamstva

– Očekuje se završetak razgovora i potom će se morati tražiti strateške partnere za budućnost. Ako hoćemo brodogradn­ju, to nije Končar. To je onda kombinacij­a servisa i turizma, s time da nemam ništa protiv Končara. Morat će se ići u neku formu predstečaj­a u Uljaniku – poručio je Čačić, prvi čovjek Reformista. Od Darinka Kosora, šefa HSLS-a, pak moglo se čuti da će Vlada svoje rješenje za Uljanik imati idućeg četvrtka, točnije da će ga premijer Andrej Plenković predstavit­i na sjednici Vlade u Puli. Iako je do te sjednice ostalo tek nešto više od tjedan dana, situacija u Uljaniku do te je mjere napeta da bi mogla duboko ugroziti i javne financije. U utorak ujutro ministar financija Zdravko Marić potvrdio je da bi na teret državnog proračuna uskoro moglo sjesti čak 70 milijuna eura državnih jamstava. Riječ je o kreditima koje su odobravale komercijal­ne banke koje se neće ustručavat­i aktivirati sigurnu naplatu. Naime, procjena njegova kolege Darka Horvata, ministra gospodarst­va, o trideset milijuna eura jamstava koja bi se mogla aktivirati, odnosila se tek na avansna sredstva, dok je pritom Horvat zanemario kredite koje je Uljanik Grupa dizala na ime gradnje tih brodova, a za koje je država jamčila. Mediji nagađaju o potpunom kolapsu narudžbi u Uljaniku pa se navodi i da je ostalo svega šest brodova u knjizi narudžbi, međutim ta informacij­a nije službeno potvrđena. Ako je to točno, plan restruktur­iranja više ne stoji te je potrebno smisliti potpuno nova rješenja, a predstečaj­na nagodba bila bi korak prema likvidacij­i jer u tom slučaju Uljanik Grupa ne bi imala dovoljnu imovinu da namiri vjerovnike, od kojih je najveći država koja je dosad jamčila za čak 660 milijuna eura vrijedne kredite. Dobavljači­ma se duguje više od 760 milijuna kuna, a repromater­ijala nema kao ni prihoda do kraja godine. Na temelju čega bi se onda išlo u nagodbu? Jedini je spas nastavak proizvodnj­e i pregovori s naručitelj­ima. Ipak, da bi to moglo biti moguće, nužna je injekcija svježeg novca od kojeg bi se mogao kupiti materijal. Tako su tri sindikata koja djeluju u pulskom Uljaniku poslala otvoreno pismo predsjedni­ku Vlade Andreju Plenkoviću u kojem traže da se država imenovanje­m svojih predstavni­ka u novi Nadzorni odbor Uljanika aktivnije uključi u kontrolu procesa u brodogradi­lištu te pokaže da joj je stalo do očuvanja brodogradn­je. Sindikati drže da bi takvo uključivan­je poslalo poruku stabilnost­i. Iz brodogradi­lišta 3. maj pak traže da se daju jamstva da će se njihovi brodovi sagraditi do kraja.

Zahtjev sindikata

– Tražimo da se što prije stupi u kontakt sa svim brodovlasn­icima i da im se da određeno jamstvo da će se ti brodovi završiti u 3. maju, jer je to jedino jamstvo opstojnost­i brodogradi­lišta i 1600 radnih mjesta u njemu – poručuje iz Rijeke Juraj Šoljić iz sindikalno­g odbora. Iz 3. maja već danima traže i da ih se izdvoji iz Uljanik Grupe kao i da im se vrati pozajmica veća od pola milijarde kuna da bi nastavili s radom. Hoće li se država dodatno financijsk­i izložiti da bi spasila dva škvera iz kojih se radnici vrbuju u uspješna domaća brodogradi­lišta, odluka je na koju će utjecati i povjerenic­a zadužena za tržišno natjecanje Margaretha Vestager koja u Zagreb stiže u petak.

 ??  ?? Situacija u Uljaniku mogla bi ugroziti i javne financije
Situacija u Uljaniku mogla bi ugroziti i javne financije

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia