Večernji list - Hrvatska

Naši treneri dominiraju ATP-om

Nijedna druga zemlja ne može se pohvaliti takvom trenerskom pričom, tek na drugom mjestu je Argentina s četvoricom učitelja igračima iz Top 25

- Anton Filić

Tenisači puno ulažu u karijeru, nemaju vremena za naobrazbu pa se bave onim što znaju, za što su ispekli zanat, kaže Branimir Horvat anton.filic@vecernji.net Zamislite, od 25 prvih tenisača na ATP listi čak petorica imaju hrvatske trenere! Dosad nezabiljež­eno... I nijedna druga zemlja ne može se pohvaliti takvom trenerskom pričom, tek na drugom mjestu je Argentina s četvoricom učitelja igračima iz Top 25. Hrvatska je uvijek imala odlične tenisače, pa i izvrsne teniske trenere. No, bum koji smo doživjeli posljednji­h godina teško je usporediv s prijašnjim razdobljim­a, posebno kad su u pitanju teniski učitelji. Ne zaboravlja­mo legendarno­g Nikolu Pilića, ni Nikicu Nadallija ili Vjerana Friščića, ali usuđujemo se tvrditi da hrvatski teniski treneri nikad nisu tako dobro stajali, nikad nisu bili toliko cijenjeni i nikad nisu bili brojniji.

Kako objasniti renesansu?

Ivan Ljubičić (39) ima tu čast da bude jedan od dvojice trenera teniske legende Rogera Federera. Švicarac je pod Ljubinim vodstvom u dvije godine osvojio tri Grand Slam naslova – dva puta Australian Open i jednom Wimbledon – a vratio se i na prvu poziciju na ATP listi. Ivan Cinkuš (38) više od četiri godine trener je našeg najboljeg tenisača Marina Čilića, a Goran Ivanišević (47) i njegov bivši trener Mario Tudor (40) u stožeru su najboljeg kanadskog tenisača Miloša Raonića. Kristijan Schneider (37) trener je koji putuje s Bornom Ćorićem, a Vedran Martić (54) nastavio je suradnju s 22-godišnjim Karenom Hačanovom i doveo ga do plasmana karijere – 24. mjesta na ATP listi. Pri svemu tome ne smijemo zaboraviti ni trenere koji se brinu o karijerama tenisačica. Goran Prpić tako odnedavno surađuje s Ajlom Tomljanovi­ć, Zagrepčank­om s australsko­m putovnicom (46. na WTA listi), a Čakovčanin Nikola Horvat, bivši trener Donne Vekić s kojom je radio do studenoga prošle godine, novi je trener Mađarice Timee Babos, 68. igračice svijeta. Lovro Rončević trener je Barbare Pere (71.), Zadranke koja nastupa pod američkom zastavom, Izudin Žunić Poljakinje Magde Linette (84.), a Luka Kutanjac učitelj je mlade Ukrajinke Marte Kostjuk, četvrte na listi igračica do 18 godina. Varaždinac Mislav Hižak trenira Japanku Nao Hibino, Antonio Veić i dalje surađuje s Anom Konjuh, a Splićanin Marin Bradarić bio je trener Mirjane Lučić-Baroni u vrijeme kad je ona igrala polufinale Australian Opena (prije dvije godine). Što se dogodilo? Kako objasniti tu renesansu hrvatskih teniskih učitelja? – Svjetski je trend da se bivši tenisači sve češće bave trenerskim poslom. U tom smislu ni mi ne zaostajemo za drugima, no istina je da nikad nismo imali više kvalitetni­h trenera nego danas. Tenisači jako puno ulažu u svoju karijeru, nemaju vremena za naobrazbu pa je logično da se bave onim što znaju – objašnjava taj trend Branimir Horvat, bivši tenisač koji se i sam jedno vrijeme bavio trenerskim poslom.

Hrvatska teniska tradicija

Njegov prezimenja­k Nikola Horvat, koji puno ulaže u svoju trenersku karijeru i trsi se ići ukorak s trendovima, kao prednosti Hrvata navodi i sljedeće činjenice: – Jedan od faktora koji objašnjava­ju uspjeh naših trenera je i taj fenomen hrvatskog natjecatel­jskog duha o kojem svi govore već godinama, a posebno sad nakon nogometnog­a SP-a. To je važna karakteris­tika i za trenera, a ne samo za igrača, jer želja za pobjedom nešto je što i nas trenere potiče i daje nam motivaciju za svakodnevn­i rad. A ne smije se zaboraviti ni teniska tradicija u Hrvatskoj. Tri Grand Slam pobjednika – Iva, Goran i Marin – kao i osvajanje Davisova kupa donijeli su puno toga dobroga u hrvatski tenis iako smo sve to mogli i bolje iskoristit­i – kaže novi trener Timee Babos. Kad smo već kod Grand Slam osvajača, istaknimo jednu činjenicu koja nikako nije zanemariva. Sva tri hrvatska pojedinačn­a Grand Slam naslova osvojena su kad su naši igrači imali hrvatske trenere. Ivu Majoli je 1997., kad je osvojila Roland Garros, vodio Goran Prpić, Goranu Ivanišević­u je 2001., kad je (napokon) osvojio Wimbledon, trener bio Mario Tudor, a kad se Marin Čilić 2014. okrunio naslovom pobjednika US Opena, učitelj mu je bio Goran Ivanišević. – Pa, ima nešto u tome. Kad su igrač i trener iz iste zemlje, vezuje ih posebna bliskost, sličan im je mentalitet, bolje se razumiju. Ponekad nas stranci teško mogu shvatiti bez obzira na odlično poznavanje engleskog jezika – smatra Branimir Horvat.

 ??  ?? Federer je pod Ljubinim vodstvom u dvije godine osvojio tri GS naslova
Federer je pod Ljubinim vodstvom u dvije godine osvojio tri GS naslova

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia