Večernji list - Hrvatska

STEČAJ JE SVE BLIŽI, DRŽAVI VEZANE RUKE, JOŠ SE TRAŽE ULAGAČI

Ministar Zdravko Marić apelira: Dugove treba odmah platiti da izbjegnemo dodatne troškove

- Marina Šunjerga ZAGREB

Sva jamstva obračunata su bez kamata i naknada koje će država morati platiti umjesto Uljanika koji je novac od jamstava i potrošio

Radnici 3. maja i brodogradi­lišta Uljanik štrajkaju, plaće za rujan nisu i neće biti isplaćene, a ni od uprava svojih tvrtki ni od politike ne dobivaju odgovor čemu se mogu nadati. Prema neslužbeni­m informacij­ama, od nekadašnji­h 4200 radnika iz dva je škvera otišlo oko osamsto njih, uglavnom u europske kompanije. Radnici u Rijeci pod posebnim su pritiskom jer iščekuju vijest o tome hoće li neki od vjerovnika nad njihovom tvrtkom pokrenuti stečaj. Do trenutka objave teksta o tome još nije bilo potvrde. Uvjeti za pokretanje stečaja zbog blokade računa od 60 uzastopnih dana su se stekli, ali ni uprava kompanije ni većina vjerovnika kojima je Uljanik Grupa dužna više od 760 milijuna kuna nisu se odlučili na taj korak koji bi dodatno zakomplici­rao situaciju.

U tri godine završili 5% broda

Istovremen­o i Danko Končar, odnosno njegova kompanija Kermas Energija, koji pretendira biti novi strateški ulagač u oba brodogradi­lišta, traži ulagača za ovu transakcij­u. Resorni ministar Darko Horvat potvrdio je da Končar u Uljanik sada želi ući u suradnji s australski­m partnerom, a to je Glen Moroney, za čiju Scenic grupu Uljanik gradi polarni kruzer. Končar bi prema planu restruktur­iranja trebao preuzeti na sebe 347 milijuna eura dugova, a Horvat je prošlog tjedna najavio da će od njega tražiti dokaz o financijsk­oj spremnosti na transakcij­u tako da uplati 200 milijuna eura. Ništa od toga neće se dogoditi jer Končar u ovom trenutku ni pravno ne može uplatiti nikakav novac Uljanik Grupi, osim pozajmice, s obzirom na to da nije prihvaćen plan restruktur­iranja koji je preduvjet za pokretanje dokapitali­zacije. Nije sigurno ni bi li bilo išta od transakcij­e i da su preduvjeti stečeni jer se Končar do sada financijsk­i nije ničim obvezao na dokapitali­zaciju Uljanika. Horvat pregovara s četiri potencijal­na ulagača koja bi zamijenila Končara, ali oni su uglavnom zainteresi­rani za 3. maj. Knjiga narudžbi spala je na samo

pet brodova, pokazuje detaljno izvješće ministra financija Zdravka Marića koje je jučer predstavio na sjednici Vlade. Ono pokazuje da su Uljaniku u posljednji­h osam godina odobrena jamstva od 7,5 milijardi kuna, a ostalo je 4,3 milijarde kuna aktivnih jamstava koje će država na kraju i platiti. Zanimljivo je u izvještaju vidjeti da od 13 brodova pobrojenih u knjizi narudžbi postoje tek tri koja su u višem stupnju dovršenost­i. Porazna je činjenica da su za neke od njih jamstva izdavana još početkom 2015., a oni u tri do četiri godine ne samo da nisu dovršeni već je odrađeno tek pet do deset posto poslova na njihovoj gradnji. Bez obzira na to što se na njima nije radilo, novac za koji je jamčila država trošio se bez ustručavan­ja. Zato će, prema detaljnim izračunima Zdravka Marića, država do kraja godine morati podmiriti najmanje 2,3 milijarde kuna Uljanikovi­h dugova uvećanih za kamate i naknade bankama. Naime, svi iznosi jamstava obračunati su bez kamata i naknada pa su zapravo prave obveze znatno više od onih koji se prikazuju. Zasad su Mariću stigli zahtjevi za podmirenje više od milijardu kuna dugova. Stoga je ministar Marić u izvještaju o Uljaniku jasno naveo da se upravo zbog rasta troškova za kamate treba odmah početi plaćati dugove bankama kako bi se izbjegli barem dodatni troškovi. U samom proračunu nema novca za Uljanik, a obveze će biti iskazane u rebalansu koji se očekuje tijekom studenog.

Ugovore će češljati DORH

Premijer Andrej Plenković sa sjednice Vlade poručio je da će sve ugovore po kojima su odobrena jamstva pročešljat­i DORH, ali to je standardna procedura jer se moraju zaštititi javne financije. Država će u ovom poslu ostati kratkih rukava, ali morat će odraditi proceduru do kraja pa će tako kad plati jamstva Fini predati nalog za ovrhu Uljanika, brodogradi­lišta Uljanik i 3. maja. Kako zna da se neće naplatiti, već se najavljuju ovrhe nad brodovima nad kojima ima založno pravo. Kad ih zaplijeni, pokušat će direktno s naručitelj­ima dogovoriti njihovu izgradnju i dovršavanj­e u nekom od škverova, stoji u dokumentu Vlade. Sasvim je jasno, nakon ovog turbulentn­og dana, da je stečaj možda i najizgledn­ija opcija ako se ne pojavi neki spasitelj u obliku novog ulagača iz industrije. Končar želi nekretnine i to ne skriva, državi su vezane ruke i ne može pomoći pa je jedina nada da je barem jedan Horvatov ulagač ozbiljan.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia