Večernji list - Hrvatska

NIŠTA OD UKIDANJA POMICANJA SATA IDUĆE GODINE, TO ĆE SE VJEROJATNO DOGODITI TEK 2021.

- Josip Bohutinski

Pomicanje sata na zimsko računanje vremena, što smo napravili prije dva dana, ipak, po svemu sudeći, neće biti zadnji put kako se to očekivalo i najavljiva­lo. Naime, iako je Europska komisija planirala od proljeća sljedeće godine ukinuti zimsko i ljetno računanje vremena, nakon jučerašnje­g neformalno­g sastanka ministara prometa EU u Grazu sve je izvjesnije da će se to odgoditi do 2021. Glavni je razlog nemogućnos­t postizanja dogovora među članicama o tome koje bi vrijeme trajno zadržale. Tako je austrijski ministar prometa Norbert Hofer novinarima nakon sastanka sa svojim kolegama izjavio da je 2019. prerani rok za takvu odluku te da je austrijski prijedlog da se prelazak na trajno zimsko ili ljetno vrijeme prebaci na 2021. dobio široku podršku ministara prometa EU. Kao jedan od argumenata za odgodu naveo je da u avioindust­riji tvrde kako im je za prilagodbu na trajno zimsko ili ljetno vrijeme potrebno 18 mjeseci pripreme.

– Većina je zemalja za ukidanje promjene vremena. Tri su zemlje pri tome bile skeptične, a jedna je izrazila zabrinutos­t da bismo mogli završiti s različitim vremenskim zonama – rekao je Hofer. Te tri skeptične zemlje su Velika Britanija, Švedska i Poljska. Sljedeći službeni sastanak ministara prometa EU bit će održan 3. prosinca. EK pak želi da svaka od vlada članica EU odluči do travnja 2019. u kojoj vremenskoj zoni želi biti trajno – ili da u listopadu 2019. odluče ostati u ljetnom vremenu tijekom cijele godine ili da pomaknu svoje satove posljednji put na stalno zimsko vrijeme. No povjerenic­a za promet Violeta Bulc izjavila je jučer da ipak možda treba više vremena za tu odluku. Hrvatsku je na sastanku u Grazu predstavlj­ala državna tajnica za promet Nikolina Branjac. RH nije službeno iznijela svoj stav je li za ljetno ili zimsko vrijeme, no neslužbeno smo za ljetno prvenstven­o zbog turizma. U Croatia Airlinesu pak objašnjava­ju da je na razini industrije zračnog prijevoza planiranje reda letenja određeno sezonama, koje je odredila udruga IATA (Internatio­nal Air Transporta­tion Associatio­n). Tako postoji sezona zimskog te ljetnog reda letenja. Prijelaz iz zimske u ljetnu sezonu uvijek je zadnjeg vikenda u ožujku, a prijelaz iz ljetne u zimsku zadnji vikend u listopadu, kao što se do sada i pomicao sat na ljetno, odnosno zimsko vrijeme. S obzirom na to da zrakoplovi, kažu u CA, tijekom letova katkad mijenjaju vremenske zone, planiranje letova uvijek se obavlja uz primjenu standardno­g GMT vremena, koje se zatim preračunav­a u lokalno vrijeme polaska i dolaska leta. Stoga odluka o pomicanju, odnosno nepomicanj­u lokalnog vremena ne čini razliku u planiranju. Kako CA većinu letova obavlja unutar EU, utjecaj pomicanja sata za kompaniju je malen. Zbog povezanih letova preko velikih europskih čvorišta, a imajući u vidu potražnju i broj putnika u ljetnim i zimskim mjesecima, u CA prednost daju zadržavanj­u postojećeg stanja i lokalnih vremena u ljetnim mjesecima.

MINISTRI PROMETA NA SASTANKU U GRAZU ZAKLJUČILI SU DA JE SLJEDEĆA GODINA PREKRATAK ROK ZA ODLUKU HOĆE LI DRŽAVE ČLANICE ZADRŽATI ZIMSKO ILI LJETNO VRIJEME

 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia