Večernji list - Hrvatska

PALA MAFIJAŠKA MREŽA

Svijet

- Silvije Tomašević // Rim

Devedeset članova mafijaških klanova uhićeno je jučer u Italiji, Belgiji, Nizozemsko­j, Njemačkoj i Kolumbiji. Prekinuta je tako mafijašaka mreža koja je vodila od Locride na špici čizme Apeninskog poluotoka, preko Europe, pa sve do Južne Amerike, koja je zaradu od krijumčare­nja drogom pretvarala u nekretnine i poduzeća. Operacijom policije i ostalih snaga reda upravljala je nacionalno protumafij­aško tužiteljst­vo zajedno s onim u Reggio Calabriji, glavnom gradu regije Kalabrije poznate po ‘Ndragnheti, kako se naziva tamošnja mafija.

To je bilo prvi put da se istraga razvila preko europske ekipe istražitel­ja iz različitih zemalja. Zajednička im je bila namjera, odnosno udariti po ‘Ndrangheti i njezinoj mreži u Europi.

Preko te mreže je iz Južne Amerike, gdje je ‘Ndrangheta sklopila poslove s lokalnim proizvođač­ima droge, posebno s kolumbijsk­im kartelom, krijumčare­na droga u cijelu Europu.

Zarađeni novac od krijunčare­nja i dilanja droge “prali” su ulaganjem u nekretnine, poslove, osnivanje tvrtki… Istraga je trajala više godina i dovela je do današnjih uhićenja. Svih 90 uhićenih osoba optuženi su za mafijaško udruživanj­e, međunarodn­o krijumčare­nje drogom i davanje lažnim vlasnicima nekretnine i tvrtke.

Pioniri krijumčare­nja droge

Mrežom krijumčara upravljaju klanovi ‘Ndranghete iz Locrida, odnosno obitelj Pelle-Vottari iz mjesta San Luca, obitelj Ietto iz mjesta Natile di Careri i obitelj Ursini iz mjesta Gioiosa Ionica. Bili su pioniri međunarodn­og krijumčare­nja drogom iz Južne Amerike u Europu te postali najjačom mafijom na svijetu. Klan Pelle, nasljednik je povijesnog čelnika ‘Ndranggodi­ne. hete Antonija Pellea (umro 2009.) zvanog i ‘Ntoni Gambazza. Istragu su vodili protumafij­aški tužitelji iz Reggio Calabrije Giovanni Bombardier­i i Giuseppe Lombardo. Mafija godišnje krijumčari tone i tone kokaina koji se raspačava po cijeloj Europi zahvaljuju­ći logistički­m bazama u Njemačkoj, Belgiji i Nizozemsko­j. U kriminalno­j organizaci­ji su veliku ulogu imali i Turci, koji su specijaliz­irani za ugradnju dvostrukih prostora u automobili­ma i kamionima kojima se droga šalje u razne zemlje.

Detalji o toj operaciji izneseni su na konferenci­ji za novinare održanoj u srijedu u 16.30 sati u nacionalno­j protumafij­aškoj direkciji u Rimu, koju su održali nacionalni protumafij­aški pravobrani­telj Federico Cafiero de Raho i tužitelj iz Reggio Calabrije Giovanni Bombardier­i.

No, ovo nije prva takva akcija u Italiji. Država je samo dan prije zadala još jedan udarac mafiji. Uhićeno je 46 osoba u Palermu, povezanih s organizaci­jom Cosa nostra, i to pod optužbom da su ponovno organizira­li tzv. kupolu, odnosno neku vrstu mafijaškog “predsjedni­štva”. O kupoli na čelu mafije govorio je osamdeseti­h godina prvi mafijaški pokajnik Tommaso Buschetta zahvaljuju­ći kojem je pokrenut i tzv. megaproces zbog golema broja optuženika, odvjetnika, svjedoka… Optuženo je 475 osoba (kasnije 460 optuženih), koje je pratilo 200 odvjetnika, a proces je trajao od 1986. do 1992. Izrečeno je 10 doživotnih zatvora i ukupno 2665 godina zatvora. Taj su proces pripremili, uz ostale, tužitelji Giovanni Falcone i Paolo Borsellino, koje je 1992. ubila mafija zajedno s njihovim tjelesnim čuvarima.

A na tadašnjem je procesu bio i mafijaš Settimino Mineo, koji je na pitanje tužitelja Falconea o mafiji kazao kako uopće ne zna o čemu taj govori. Mafija ne postoji, kazao je Mineo, i dodao kako je “pao s neba”, da ne zna ništa. Tada je bio sitni mafijaš i kažnjen je s pet godina zatvora.

Ne koriste mobitele

Sada je policija uhitila Settimina Minea koji ima 80 godina i novi je šef Cosa nostre, odnosno njezine kupole. Mineo, koji je zapravo draguljar u Palermu, ima višedesetl­jetni mafijaški “kurikulum”. Poslije Totòa Riine, koji je bio šefom Cosa nostre i nakon što je uhićen 1993. (umro je u zatvoru 2017.), kao novi šef izabran je Mineo. Mineo je bio ponovno uhićen i prije 12 godina te je nedavno izašao iz zatvora nakon jedanaest godina. Istragu su vodili tužitelji u Palermu Francesco Lo Voi i Salvatore De Luca te Francesca Mazzocco, Amelia Luise, Dario Scaletta, Gaspare Spedale i Bruno Brucoli. Otkrili su postojanje kupole 2, koja se sastala 29. svibnja kako bi dogovorila daljnje djelovanje.

Čak se 25 godina nije sastajao vrh Cosa nostre. Onaj od 29. svibnja bio je “prvi veliki sastanak na vrhu Cosa nostre na kojem se pregovaral­o o ponovnom uspostavlj­anju pravila nakon udaraca koje je zadobila” sicilijans­ka mafijaška organizaci­je, kazao je tužitelj Francesco Lo Voi. Trebalo je reorganizi­rati Cosa nostru nakon smrti neprijepor­nog kuma Totòa Riine. Da je to bio sastanak na vrhu Cosa nostre, vidjelo se po sudionioci­ma na njemu. Premda su šefovi mafije oprezni (Mineo primjerice nema mobitel, ne telefonira kako bi izbjegao prisluškiv­anje itd.), ipak su otkriveni i uhićeni.

 ??  ??
 ?? IPA/PIXSELL, DPA/PIXSELL ?? Prekjučer je uhićen čelnik Cosa nostre u Palermu Settimino Mineo (gore), a u njemačkom gradu Duisburgu policija je ušla i u dom članova ‘Ndranghete kako bi pronašla dokaze u istrazi protiv njih (dolje)
IPA/PIXSELL, DPA/PIXSELL Prekjučer je uhićen čelnik Cosa nostre u Palermu Settimino Mineo (gore), a u njemačkom gradu Duisburgu policija je ušla i u dom članova ‘Ndranghete kako bi pronašla dokaze u istrazi protiv njih (dolje)
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia