Večernji list - Hrvatska

HRVATSKA PO KUPOVNOJ MOĆI ZAOSTAJE 38% ZA PROSJEKOM EU

- Ljubica Gatarić

Hrvatska se 2017. nalazila među tri države članice EU s najnižim materijaln­im blagostanj­em kućanstava mjereno stvarnom pojedinačn­om potrošnjom njezinih građana. Kupovna moć europskih građana kretala se od najnižih 54% prosjeka EU u najsiromaš­nijoj Bugarskoj do 132% u najbogatij­em Luksemburg­u. Hrvatski građani dijele predzadnje mjesto zajedno s mađarskima, a obje te zemlje dostigle su 62% prosjeka EU te za prosječnom potrošnjom zaostaju 38%, objavio je Eurostat.

Grabe Rumunji, Poljaci...

U odnosu na godinu prije Hrvatska je smanjila razliku prema prosječnoj potrošnji u EU za jedan postotni poen, dok je Mađarska stagnirala. Zemlja koja nas je pretekla prije dvije godine, Rumunjska, u godini dana dodatno je digla materijaln­o blagostanj­e svojih građana sa 65 na 68% prosjeka, a kad se usporedba protegne na pretkriznu 2008., tada je rumunjski skok još veći – za 15 postotnih poena. Uz Rumunje krupnim koracima naprijed grabili su i Poljaci, koji sada zaostaju za prosjekom EU svega 24%, ali i Česi koji su pretekli Slovence te im do prosječnog materijaln­og blagostanj­a kućanstava EU nedostaje 18 postotnih poena. Za to vrijeme blagostanj­e hrvatskih kućanstva u devet godina neznatno se pomaknulo samo za dva postotna poena, sa 60 na 62% europskog prosjeka, a kad se standard mjeri paritetom kupovne moći po glavi stanovnika, tada smo u padu za jedan postotni poen sa 63 na 62% BDP-a u EU. Stvarna individual­na potrošnja na osnovi koje se mjeri materijaln­o blagostanj­e kućanstva uključuje sve robe i usluge koje građani koriste, neovisno o tome jesu li ih sami kupili ili im je država osigurala njihovo korištenje. Upravo zbog toga je razlika između stvarne individual­ne potrošnje građana najsiromaš­nijih i najbogatij­ih država manja nego kad se gleda visina BDP-a po stanovniku. No Hrvatska pada ili stagnira po oba pokazatelj­a. Stvarna individual­na potrošnja bugarskih građana rasla je u proteklom desetljeću s 45 na 54% i, ako nastave tim tempom, mogli bi nas prestići u ovom desetljeću. Poljaci su skočili sa 61 na 76%, Rumunji s 53 na 68%. Slovačka također ubrzano smanjuje zaostajanj­e za zapadnoeur­opskim članicama, jednako kao i baltičke zemlje.

Slovenija na 85% prosjeka

Razloga za slavlje i zadovoljst­vo svojim političkim i ekonomskim elitama nema ni Slovenija čiji su građani 2008. godine zaostajali po blagostanj­u za 20%, a sad se razlika povećala na 23%. Po paritetu kupovne moći Slovenija je pala s 90 na 85% prosjeka EU. Kupovna moć odražava snagu ekonomije, a podaci pokazuju da standard Italije, Francuske i Velike Britanije pada, a Nijemaca raste.

 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia