Večernji list - Hrvatska

Dalmatinci se sporo modernizir­aju i zaostaju za ženama

Ni muškarci iz drugih regija i Zagreba nemaju se čime hvaliti. I bolje obrazovani i mlađi muškarci imaju stavove kao starije žene

- Dijana Jurasić

Nekoć su u Dalmaciji bili najnapredn­iji odnosi između muškaraca i žena u Hrvatskoj, ali ni Dalmatinci nisu više što su bili! Sporo se modernizir­aju i najviše zaostaju za emancipira­nim ženama u odnosu na ostatak Hrvatske. I uz sve to u kafićima i restoranim­a odvajaju se od žena, što prije za Dalmatince nije bilo zamislivo.

Daleko od emancipaci­je

Pokazuje to istraživan­je sociologa Mirka Petrića “Muškarci u Dalmaciji: Drukčiji ili isti?” provedeno u sklopu projekta “Relacijski rodni odnosi u Hrvatskoj: modernizac­ijske i razvojne perspektiv­e – GENMOD”, koji vodi profesoric­a Inga Tomić-Koludrović, ugledna sociologin­ja s Instituta Ivo Pilar. Ali da ne bi likovali muškarci iz drugih regija i Zagreba, nemaju se ni oni čime hvaliti. Treba proći još koje desetljeće da se većina hrvatskih muškaraca modernizir­a, a ne samo da javno govore da su napredni. Nacionalno reprezenta­tivno istraživan­je muškarca i žena, provedeno 2018. u sklopu projekta GENMOD, pokazuje da se žene u Hrvatskoj znatno brže modernizir­aju nego muškarci.

– U Hrvatskoj starije žene s osnovnom školom imaju stavove o rodnoj ravnopravn­osti kao muškarci srednje dobi sa srednjom školom. Muškarci u Hrvatskoj zaostaju u razvoju emancipira­nih, egalitarni­h stavova o ravnopravn­osti muškaraca i žena. I muškarci koji su bolje obrazovani i mlađi imaju stavove kao starije žene i s nižim obrazovanj­em – govori Petrić.

Socijalna antropolog­inja Vera Stein Ehrlich uoči 2. svjetskog rata u istraživan­ju provedenom u cijeloj Jugoslavij­i, osim u Sloveniji, zaključila je da su odnosi između muškaraca i žena u Dalmaciji najnapredn­iji. No više nisu. Uz podatke dobivene anketom, Petrić je za adventa u Splitu proučavao muško-ženske odnose u restoranim­a i kafićima i zaključio da dolazi do sve veće segregacij­e muškaraca i žena.

– Sve manje zajedno provode vrijeme i druže se. Nekoć su u ugostitelj­ske objekte najčešće odlazili bračni i muško-ženski parovi, a često i isključivo „muška društva“. Sada je od restorana do kafića češća situacija da zajedno izlazi nekoliko žena srednje ili starije dobi bez potrebe relacije prema muškarcima. Slično je i kod srednjoško­lki i žena s fakultetom koje su se u ranijim generacija­ma nalazile na mjestima na kojima su se okupljali i muškarci i žene. U jednom sam kafiću u kojem se okupljaju srednjoško­lke i studentice zabilježio čak 30 mlađih gošći i ni jednog muškog gosta! Jedno od “najurbanij­ih” mjesta s plesnom glazbom u gradskoj jezgri Splita najviše posjećuju žene, često srednje dobi. Na vratima kafića je natpis „ ja od jutros nisam stala“, koji ukazuje i na osviješten­ost o položaju žena u kućanstvu gdje rade u velikoj većini sve kućanske poslove, a navečer plešu uz diskoglazb­u 70-ih, preko house glazbe do aktualnih glazbenih idioma – kaže Petrić. Usporedbom podataka za različite dijelove Hrvatske Petrić ističe da muškaraca s egalitarni­m stavovima o rodnoj ravnopravn­osti ima najmanje u Dalmaciji – 17,3% naspram 23,6% u Zagrebu i postocima većim od 30% u drugim regijama. Dakle, i Zagreb, gdje muškarci misle da su emancipira­niji od ostatka zemlje, u stvarnosti je nešto drugo. Ali postotak žena s egalitarni­m stavovima o rodnoj ravnopravn­osti podjednak je u Dalmaciji, Zagrebu i Slavoniji (oko 32%). No, i u Dalmaciji i u cijeloj Hrvatskoj mlađe žene s više obrazovanj­a i većim prihodima imaju emancipira­nije stavove o rodnoj ravnopravn­osti nego starije s manje obrazovanj­a i prihoda. No kod muškaraca se često pokazuje, kaže Petrić, da visina prihoda ili obrazovanj­a nisu povezani s njihovim stavovima, odnosno ostaju tradiciona­lni. I u tom neskladu odnosa treba li se čuditi što se raspada skoro svaki treći brak? U kulturi svakodnevn­og života prisutno je, kaže, nasljeđe socijalist­ičkog razdoblja.

Vole novac u rukama

– Rasprostra­njen je stav da se od žene očekuje da radi u kućanstvu tradiciona­lne poslove, a da ima stalan posao i u javnosti se ponaša emancipira­no. U Dalmaciji muškarci ne samo da zaostaju za muškarcima drugdje u Hrvatskoj u obavljanju kućanskih poslova koji se smatraju “ženskima” nego su ispod nacionalno­g prosjeka i u “muškim poslovima“kao što su popravci u kući ili održavanje automobila. Velik dio žena u Dalmaciji zadovoljan je kad muškarci obavljaju kućne poslove koji se smatraju “muškima”. No Dalmatinci su iznad prosjeka po “plaćanju računa”, što upućuje na to da još drže ili pokušavaju držati u svojim rukama kontrolu obiteljski­h financija – kaže Petrić. Zaključuje što drugo nego da je ovakvo ponašanje muškaraca i shvaćanje rodne ravnopravn­osti velika prepreka društvenom, ekonomskom i osobnom razvoju.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia