Večernji list - Hrvatska

Palaversa mora biti oprezan, puno ih se izgubi na putu...

- Vanja Deželić

Ante Palaversa (18) ostvario je transfer života odlaskom u Manchester City za 4,8 milijuna eura, uz mogućih 1,2 milijuna eura dodatnih bonusa. Pritom će u Hajduku ostati do ljeta 2020. godine, s time da bi se sljedeće zime moglo razgovarat­i oko tih preostalih šest mjeseci posudbe. Bijeli su i zbog prirode posla zaradili na jednom igraču više nego ikad jer u klub nikad nije otišao toliki postotak od transfera. I, da ne bi to bilo sve, City će plaćati Palaversu svih tih mjeseci jer je službeno njegov igrač.

City ima sjajnu taktiku

Uistinu, sjajna stvar, ne samo za mladog i talentiran­og igrača, kao i za klub koji se posljednji­h mjeseci podosta muči na svim frontama, već i za hrvatski nogomet općenito, posebno reprezenta­ciju. A stiglo je i vrijeme da se izvan granica Lijepe Naše shvati da nije samo Dinamo taj koji može prodavati klasne nogometaše.

I u svim tim superlativ­ima, epitetima i tapšanju po rame- nu, treba malo stati na loptu pa se koncentrir­ati na 18-godišnjeg veznjaka iznimnih sposobnost­i.

Naime, Manchester City ima jasnu politiku. Poput mnogih bogatih klubova, služba skauta razgranata mu je po cijelom svijetu i svaki od tih stručnjaka pomno bilježi ono što vidi. Ako netko odskače, poput Palaverse, detaljnije se proučava, prati i krene se u akciju. Uvijek je kod nogometaša Palaversin­a profila – a pod time se misli na talent, ali ne klase kao ona koju su imali Jesus, Mbappé ili svojedobno Neymar, Ronaldo ili Messi – cijena transfera nešto niža. To je rizik koji se lako prihvati, ulaganje od nekoliko milijuna eura, uz mogućnost da se vrati deset ili više. Ne samo u novcu od eventualno­g transfera već i kroz uspjehe koje bi taj dovedeni igrač mogao ostvariti. Zapravo, ta taktika daleko je bolja od “skakanja na prvu” i dovođenja nekog klasnog južnoameri­čkog tinejdžera, za kojeg nitko ne garantira da će se pretvoriti u Marija Balotellij­a prvom prilikom.

Zato je isplativij­e pokušati izvući nekog prvoklasno­g nogometaša, ili više njih, kroz više transfera. Takvu politiku City ima već neko vrijeme, zato što se klub želi odmaknuti od klasičnih tajkuna, kao što je Chelsea, Real Madrid ili PSG. Građani kao cilj imaju jak omladinski pogon i skromniju potrošnju na igrače, tako da stvore dinastiju. I to je pravi način. Uostalom, dovoljno je malo stati na loptu i razmisliti. Real, PSG i Chelsea kupovinama jesu stvorili megamomčad­i, ali to nisu bile dinastije jer s obzirom na to da je skup zvijezda doveden s raznih strana, prvenstven­o bi gledale sebe, a onda interese trenera, suigrača, navijača i kluba u cjelini. Ako se pak igrače dovede vrlo mlade i usadi im se u glavu da moraju naučiti kako napredovat­i u klubu, shvatit će ga mnogo ranije i na bolji način kao svoju obitelj, sredinu koja im odgovara i u kojoj se snalaze. Tako će prije pomoći suigračima, odnosno, prije će postaviti tuđe interese ispred svojih.

Samo, kad se secira ta priča na pojedince, može se dogoditi i nepravda. Naravno, ne financijsk­a jer svi će ti igrači u konačnici biti namireni, ali isto tako im karijere mogu vrlo rano otići krivim putem pa se nikad ne vrate gdje su bili ili su možda mogli biti. Palaversa na to mora biti oprezan i pomno iščitati sve primjere koje ima pred sobom samo u Hrvatskoj, od Ivice Olića preko Mateja Delača do Roberta Murića. Ili svojih hajdukovac­a Ante Vukušića i Andrije Balića. Dakle, svaka utakmica mora biti kao finale Lige prvaka jer u vezi City ima sva čudesa ovog svijeta i nametnuti se u njemu iznimno je teško.

Uostalom, postoje primjeri imenom i prezimenom koji su u situaciji kao Palaversa. Marlos Moreno imao je 19 godina kad je doveden u Manchester City 2016. za šest milijuna eura i odmah je proslijeđe­n u Deportivo, zatim godinu poslije u Gironu, a ove je sezone već bio u Flamengu i sad je u Santos Laguni. Ukupno je za City skupio nula utakmica! Taj Kolumbijac igra na poziciji napadača i razmišljao o odlasku. Australac Anthony Cáceres malo je nejasnija odluka Manchester­a. Imao je 2016. 23 godine, doveden je za oko 200 tisuća eura i također je već na četvrtoj posudbi. Taj veznjak nikad nije odigrao niti jednu utakmicu za City.

Palaversa mora odskakati

Arijanet Murić možda je najbolji primjer, u pozitivnom smislu. Kosovar doveden 2015. kao 16-godišnjak, prošao je omladinski pogon Cityja i vraćen je u klub nakon prve posudbe zbog ozljede Claudija Brava. Čak je dobio i priliku braniti za “građane” u kup natjecanji­ma kroz šest navrata i bio junak raspucavan­ja s bijele točke u prosincu protiv Leicestera (4:2). Dakle, našao je svoj prostor i čini se da ima budućnost u aktualnom engleskom prvaku. Nažalost, takvu sreću nemaju Pablo Mari i Luka Ilić, slični primjeri kao Palaversa.

Dok je defenzivac Mari (25) već na trećoj posudbi u dvije godine, Srbin Ilić je na drugoj u godinu i pol dana. Zajedničko im je što nemaju nijedan nastup za City, što dovoljno govori o tome koliko si taj klub može dopustiti čekanje.

Konkretnij­e, City je ove sezone imao već 15 posudbi, među kojima je i ova Palaversin­a. Nekima bi ti uloženi milijuni bili dovoljni da testiraju igrača, ali ne i Manchester Cityju, zato Palaversa mora odskakati i uvjeriti Guardiolu da je pravi čovjek za njega.

 ??  ?? Hajdukovu talentu Anti Palaversi tek predstoji dokazati se jer igračkih talenata kao što je on ima mnogo, a City i ostali veliki klubovi sve ih dobro skautiraju •
Hajdukovu talentu Anti Palaversi tek predstoji dokazati se jer igračkih talenata kao što je on ima mnogo, a City i ostali veliki klubovi sve ih dobro skautiraju •

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia