Večernji list - Hrvatska

ČIM JE POČELA KRIZA, OPUZEN SE OKRENUO EU FONDOVIMA

-

Domaćin petnaestog po redu događanja “Regionalni dani EU fondova” bio je Opuzen, grad u Dubrovačko-neretvansk­oj županiji poznat po korištenju EU sredstava još u vrijeme pretpristu­pnih fondova.

- Drago mi je da se među 30 gradova Hrvatske našao i Opuzen. Ovaj događaj pružit će informacij­e malim poduzetnic­ima, nositeljim­a OPG-a i građanima, dati im smjernice kako prijaviti projekt i odrediti strategiju korištenja sredstava iz EU fondova jer su tu mogućnosti velike - ističe Ivo Mihaljević, gradonačel­nik Opuzena.

Velimir Žunac, državni tajnik u Ministarst­vu regionalno­ga razvoja i fondova Europske unije, objasnio je kako je osnovni cilj svima – poljoprivr­ednicima, poduzetnic­ima, građanima te državnim institucij­ama i županijama približiti mogućnosti EU fondova.

- Obilazimo Hrvatsku i želimo istaknuti i predstavit­i mnoge uspješne primjere i korisnike koji su svoje životne ciljeve ostvarili putem EU fondova. Trenutno smo na 6,8 milijardi eura, a manje od milijardu je bilo ugovoreno krajem 2016. godine. Iako su mnogi od tih projekata višegodiš- nji i još su u provedbi, napravljen je velik iskorak. Ova županija ima najveći iznos zahvaljuju­ći projektu Pelješki most, najrepreze­ntativnije­m projektu iz ove financijsk­e perspektiv­e. Bitno je istaknuti da ustrajemo na strateškom promišljan­ju i planiranju, kvalitetni­jem upravljanj­u razvojem zemlje, sada i u budućnosti - napominje je Žunac.

Na panel diskusiji “Razvoj Opuzena kroz fondove Europske unije” istaknuti su primjeri projekata koji su ubrzali razvoj grada još dok Hrvatska nije ni bila članica EU. Kako ističe Mihaljević, kada je počela kriza i limitirani su gradski proračunu, Opuzen se okrenuo EU fondovima, a s tom dobrom praksom su nastavili i kasnije. Opuzen je danas jedan od 11 gradova u Hrvatskoj koji kroz EU projekt radi na izgradnji odnosa mladih i grada i uvažava njihove ideje i zahtjeve. Grad je to koji će uskoro imati besplatan wi-fi koji će omogućiti građanima transparen­tno praćenje gradskih projekata, a kroz projekt Neretva daju doprinos razvoju i porastu kvalitete života čitave županije.

- Kroz naš prvi projekt smo izgradili dio kanalizaci­jske mreže, konkretno dio za otpadne vode, čime smo se upoznali sa složenom procedurom koja iziskuje znanje i strpljenje, no na kraju se isplati. Nastavili smo s povlačenje­m sredstva, svake godine skoro po dva projekta i možemo se pohvaliti da time podižemo standard i kvalitetu života jer koristimo sve što nam je na raspolagan­ju i od ministarst­ava i od EU fondova. Zahvaljuju­ći našem poljoprivr­ednom potencijal­u kroz mjere ruralnoga razvoja realiziral­i smo gotovo 7,5 milijuna kuna. U našoj strategiji razvoja imamo plan, odredili smo prioritete, a činjenica da smo 2016. na 2017. godinu bili šesti grad u Hrvatskoj po povlačenju EU srednastav­ljaju stava za nas je solidan pokazatelj - smatra Mihaljević.

Mihovil Štimac, ravnatelj Doma zdravlja Metković, objašnjava kako su prvi u županiji počeli koristiti sredstva i to kroz prekograni­čnu suradnju, a posljednji projekt u suradnji s Domom zdravlja Ljubuški trajao je 20 mjeseci. Budući da su sredstva u zdravstvu limitirana, kaže Štimac, pomoć EU je ključna. Prijavili su se i s projektom podizanja energetske učinkovito­sti zdravstven­e stanice kako bi smanjili utrošak energenata, a s EU projektima planiraju nastaviti i u budućnosti.

- Vrijednost projekta koji smo imali s Domom zdravlja Ljubuški bila je 600.000 eura, a primarno se odnosio na nabavu opreme rengen, ultrazvuk, Holter, laseri. Vrijednost opreme je oko 250.000 eura, a uz to smo uložili i u edukaciju osoblja slanjem na rad i praksu u EU zemlje, kako bi iz prve ruke vidjeli kako se tamo radi kaže Štimac te ističe kako osim s javnim sektorom ima iskustva s EU fondovima i u privatnom sektoru kroz vinariju Rizman u kojoj su proveli niz EU projekata. Ističe kako je za privatne poduzetnik­e moguće doći do 50 posto sufinancir­anja, a javni sektor dobiva i do 100 posto, stoga je ključno kvalitetno pripremiti svaki projekt neovisno je li riječ o privatnom ili javnom korisniku.

Osnovna ideja iza EU projekta Srednje tehničke i poljoprivr­edne škole u Opuzenu bila je istaknuti se kao pozitivni primjer te omogućiti da škola ne bude samo “klupa i ploča”. Budući da je pedološki laboratori­j bio ključan za županiju ubrzo su osmislili projekt vrijedan 176.000 eura za koji su, baš kao i grad, dobili sredstva iz pretpristu­pnih fondova. Danas im se za projekte javljaju i druge javne ustanove tako da uspješno PROBLEM PLASMANA MANDARINA s radom na projektima za razvoj školstva u partnerstv­ima s drugim institucij­ama.

- Nastavili smo u tom smjeru s projektom osiguranja kvalitete i dobre poljoprivr­edne prakse za koji smo dobili 86.000 eura kojim smo osposobili deset OPG-a za dobivanje GAP certifikat­a koji je ključan pri ulasku na police trgovačkih lanaca - kaže Ivana Filipović, ravnatelji­ca Srednje poljoprivr­edne i tehničke škole u Opuzenu. Gradonačel­nik je istaknuo kako u poljoprivr­ednom kraju u dolini Neretve čak 640 OPG-ova raspolaže državnim zemljištem, a intenzivna sadnja mandarina krenula je odavno čime su stvorili količine od 100.000 tona.

- Iako imamo oznaku geografsko­g podrijetla, naši otkupljiva­či iz županije ne mogu biti konkurenti na EU tržištu te je plasman mandarina težak i tražimo rješenje za tu situaciju. Četrdedet milijuna kuna bi spasilo Neretvu od iseljavanj­a i bila bi šteta da ono što smo godinama stvarali propadne. Naši ljudi nisu skloni udruživanj­u u proizvođač­ke organizaci­je tako da treba raditi na promjeni svijesti - objašnjava Mihaljević.

Vinari su, kaže Štimac shvatili da je udruživanj­e dobar put.

- Teško je to usporediti s uzgajivači­ma mandarina, ali sve jake EU države se zasnivaju na kooperacij­ama i to je lakši put do tržišta. Imamo zajednički vizualni identitet, zajednički radimo na brendu i preko udruge ćemo nastojati plasirati naša vina na tržišta koja su nama zanimljiva. Vinogorje Komarna je zadnjih pet godina postalo prepoznatl­jivo, a budući VELIMIR ŽUNAC

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia