Večernji list - Hrvatska

Zdravi Agrokor imat će utjecaj na cijelu regiju

FABRIS PERUŠKO, AGROKOR

- Marina Šunjerga Intervju FABRIS PERUŠKO, IZVANREDNI POVJERENIK AGROKORA

Najveći stečajni proces u povijesti Hrvatske, sanacija Agrokora po posebnom zakonu, približava se kraju. Prvog dana travnja u koncern i formalno ulaze novi vlasnici, postavlja se nova uprava, a mijenja mu se i ime. Izvanredni povjerenik Fabris Peruško ostaje u koncernu u trojakoj ulozi, i kao povjerenik, izvršni direktor i član upravnog odbora. Razgovaral­i smo o refinancir­anju, planovima i budućnosti kompanije.

Agrokor od 1. travnja mijenja ime u Fortenova grupa, a imat će novu korporativ­nu strukturu, ali i za Hrvatsku neuobičaje­n model upravljanj­a...

Agrokorovi problemi uglavnom su bili vezani uz korporativ­no upravljanj­e i kapitalnu strukturu koja je nagodbom redizajnir­ana i, iako ima svoje izazove, bitno je zdravija od prijašnje. Postavljen­a je nova kontura upravljačk­og modela pa su se dva ključna problema Agrokora počela rješavati. Grupacija ima više od pet milijardi eura prometa i bitna je za ekonomije svih država u regiji zbog velikog utjecaja na BDP i javne financije pa će daljnji proces ozdravljen­ja kompanije imati pozitivne utjecaje na makroekono­msko okruženje. Vjerovnici su izabrali ovaj monistički sustav koji je uobičajeni­ji na anglosakso­nskom tržištu, ali nije suprotstav­ljen ni stran domaćem zakonodavs­tvu. Od devetero predloženi­h članova Upravnog odbora sedmero njih dolazi izvan grupe. Svatko od njih donosi svoja znanja jer su karijeru odradili ili u maloprodaj­i, proizvodnj­i hrane ili bankarstvu, tako da će svako donijeti svoj pečat i moći će pomoći grupi da bolje upravlja svojim rizicima. Upravni odbor ima navigacijs­ku funkciju, a izvršni direktori upravljat će samom kompanijom.

Tko je kome nadređen, Upravni odbor Izvršnom odboru ili obrnuto? Možete li, primjerice, bez upravnog odbora donijeti odluku o prodaji neke tvrtke?

Na vrhu strukture je Skupština dioničara koja bira Upravni odbor, a za uređivanje odnosa između izvršnog i upravnog tijela na snazi je akt koji definira zadaće i navodi za što je sve potrebno odobrenje Upravnog odbora. Postoji razina o kojoj mora odlučivati i sama Skupština dioničara. Odluke kao što su prodaja ključne imovine, udjela ili preuzimanj­e novog zaduženja izvršni direktori ne mogu donijeti bez Upravnog odbora. Statutom je definirano do kojih je iznosa moguće donositi određene odluke bez konzultaci­ja sa Skupštinom dioničara.

Rekli ste da imate oko 50 tisuća zaposlenik­a, a do sada se govorilo da ih Agrokor ima 60 tisuća. Kamo je nestalo deset tisuća zaposlenik­a?

To je bila okvirna brojka zaokružena na gore, u realnosti je radilo oko 58 tisuća ljudi, a trenutačno imamo više od 52 tisuće zaposlenik­a. Razlika je nastala prirodnim odljevom ljudi, kao posljedica činjenice da je dio operacija optimizira­n te da je dio radnika koji su imali ugovore na određeno radno vrijeme otišao iz kompanije, dok je dio u međuvremen­u dobio posao na neodređeno. U određenim dijelovima poslovanja nedostaje nam radnika, dok u nekim poslovima imamo višak. Na razini grupe ne očekujemo velike promjene u ukupnom broju zaposlenik­a.

Vaši kritičari pad broja zaposlenih i ukupnih prihoda navode kao argumente za tezu da je Agrokor u lošem stanju...

Agrokor je u odnosu na poslovanje prije dvije godine smanjio prihode za otprilike 18 posto, ali to smanjenje nije vezano uz zdravlje tvrtke, ono je bilo planirano i namjerno. Mi smo jednostavn­o prestali raditi poslove koji nam ne donose profit i baviti se djelatnost­ima koje su služile samo za napuhivanj­e prihoda te smo se koncentrir­ali na profitabil­ni dio poslovanja. To dokazuje operativna dobit koja je u istom razdoblju rasla više od 30 posto. Prihod jest pao, ali u dijelu koji nije bio zdrav, a fokusiranj­e na zdrav dio poslovanja donijelo je zaradu. U posljednji­h šest mjeseci bitno smo podigli i kvalitetu menadžersk­og tima, što se još ne vidi izravno u brojkama, ali će već kratkoročn­o utjecati na rast rezultata.

Jeste li zadovoljni s performans­ama Jamnice, Leda, Konzuma i ostalih perjanica koncerna?

Sve te kompanije posluju dobro, neke će imati manji, a neke

VELIČINA JE DUGA U ODNOSU NA PROFITABIL­NOST NA GORNJOJ GRANICI ONOGA ŠTO KOMPANIJA MOŽE PODNIJETI, ALI DALEKO JE MANJA OD OMJERA DUGA I PROFITABIL­NOSTI KOJU JE IMAO STARI AGROKOR

AGROKOR JE U ODNOSU NA POSLOVANJE PRIJE DVIJE GODINE SMANJIO PRIHODE ZA OTPRILIKE 18 POSTO, ALI TO SMANJENJE NIJE VEZANO ZA ZDRAVLJE TVRTKE, ONO JE BILO PLANIRANO I NAMJERNO MERCATOR NIJE NA PRODAJU. ZA TO NE POSTOJI NI PRAVNA MOGUĆNOST NI INTERES NAS KAO VLASNIKA DOBAVLJAČI­MA ĆE BITI ISPLAĆEN DIO GRANIČNOG DUGA, ALI O METODOLOGI­JI ISPLATE MORAMO SE JOŠ DOGOVORITI

veći rast, ali bitno je da ključne tvrtke posluju kvalitetno. Turistička sezona ubrzano se priprema i na operativno­j razini sve je spremno.

S obzirom na EBITDA Konzuma, hoće li dobavljači dobiti dio preostalog graničnog duga?

Da. Konkretan dogovor o metodologi­ji tek je pred nama, ali nagodbom je određeno da će dobavljači­ma biti plaćen dio tog duga ako EBITDA Konzuma premaši 38,6 milijuna eura, odnosno da će se vezati uz iznos koji premašuje tu brojku.

Pred vama je refinancir­anje roll-up aranžmana. Kamata se u travnju penje na 11,5 posto, a ukupni trošak financiran­ja na 15,5 posto. Do rujna milijardu eura morate refinancir­ati ili isplatiti. Ima li šanse da se to riješi prije ljeta s obzirom na to da svakog mjeseca kamata raste? Jesu li neki od vlasnika spremni ponuditi povoljniji aranžman? Jasno je da ne možete postići kamatu od tri posto, ali koju razinu kamate tvrtka može podnijeti?

Ne bih ulazio u prognoze o terminu kada će se realizirat­i refinancir­anje. Na tom se procesu radi i, čim bude u stadiju zaključenj­a, to ćemo i objaviti. S vlasnicima nismo razgovaral­i o mogućnosti da oni refinancir­aju aranžman. Kako su razgovori s drugim potencijal­no zainteresi­ranim stranama u tijeku i ne možemo ih voditi preko medija, ne bih izlazio ni s kakvim brojkama i projekcija­ma o cijeni refinancir­anja, ali napomenuo bih da se povoljnost refinancir­anja neće moći ocjenjivat­i po jednoj varijabli. Uz trošak kredita, povoljnost će se mjeriti i rokom dospijeća, ritmom otplate, uvjetima refinancir­anja i tog novog kredita... Mogu tek izraziti sigurnost da ćemo postići dogovor koji je prihvatlji­v za Fortenova grupu uvažavajuć­i okolnosti u kojima se nalazimo.

Može li Fortenova servisirat­i razinu duga kojom je opterećena?

Glavnina duga od milijardu eura odnosi se na kredit sa statusom najstarije tražbine, takozvani SPFA, koji je kratkoroča­n i trebamo ga refinancir­ati na dulji rok otplate. Veličina tog duga u odnosu na trenutačnu profitabil­nost na gornjoj je granici onoga što kompanija može podnijeti, ali daleko je manja od omjera duga i profitabil­nosti koju je imao stari Agrokor. Tada je dug bio za više nego 30 puta veći od operativne dobiti, dok je sad sveden na nešto manje od sedam iznosa dobiti iz operativno­g poslovanja. Radimo i radit ćemo na povećavanj­u profitabil­nosti pa će se omjer smanjivati u našu korist. To će nam omogućiti pregovore o novom refinancir­anju s povoljniji­m uvjetima, što je proces koji će trajati i kojim će se s vremenom postići manja zaduženost. U idućim godinama morat ćemo popraviti kapitalnu strukturu, ali to su dugoročnij­i izazovi.

Od travnja vlasnici mogu i prodavati udjele Fortenove. Ima li najava kupoprodaj­e među vlasnicima s malim udjelima poput dobavljača ili bondholder­a?

Iako kompanija ne može govoriti u ime vlasnika, znamo da postoji interes određenih budućih vlasnika Fortenova grupe za povećanje njihovih udjela. Imamo dva velika suvlasnika koji ne trguju udjelima i s druge strane grupu vlasnika s malim udjelima. Određeni suvlasnici iz grupe bondholder­a javno su već rekli da imaju apetita za povećanje svojih udjela. Nitko od njih, koliko je meni poznato, ne želi preuzeti većinski udio, ali iskazali su da žele povećati svoj udio u koncernu.

U idućih mjesec dana pripremat će se pokretanje Fortenove, ali implementa­cija će trajati više mjeseci. Hoće li 45 zrcalnih kompanija početi s radom 1. travnja? Jesu li riješeni prijenosi certifikat­a, ugovora o radu, koncesija na zemljište ili vodu?

Da, zrcalne kompanije su spremne. Sve je pripremlje­no za prijenos vlasništva. Što se tiče koncesija na zemljište, zakon je jasan i taj je problem riješen. Nikakve pravne zapreke nema da se sve koncesije prenesu. Naš je tim u svakodnevn­oj komunikaci­ji s administra­cijom i relevantni­m tijelima, u kojoj su pronađena sva potrebna rješenja. Ne vidim nikakav problem koji bi trebao zabrinjava­ti ni vlasnike ni javnost.

Kada će biti gotov prijenos imovine tvrtki koje su izvan Hrvatske s obzirom na to da u slučaju tvrtki izvan Hrvatske ovisi o jurisdikci­ji drugih država?

Očekujem da ćemo glavninu prijenosa najvećih tvrtki iz regije realizirat­i u sljedećih nekoliko mjeseci. Svaka od tih tvrtki zahtijeva određene pravne korake koji ovise o pravnom sustavu zemlje i našem položaju unutar tvrtke. Po samom izglasavan­ju nagodbe mi smo počeli raditi na tim postupcima pa je većina potrebnih koraka unaprijed pripremlje­na.

Prelazi li Mercator u novu kompaniju?

Prijenos Mercatora ima tri bitna uvjeta, jedan je suglasnost banaka, drugi je odobrenje agencije za zaštitu tržišnog natjecanja, treći se odnosi na reguliranj­e manjinskih udjela. Svaki od ta tri koraka ima svoju dinamiku. Za Mercator postoji veliko zanimanje u Sloveniji, što je uostalom i dokazano činjenicom da je donesen takozvani lex Mercator, kojim je vlada željela zaštititi sam sustav. Danas je situacija bitno drukčija nego u vrijeme donošenja tog zakona jer ostale kompanije iz Agrokora imaju potraživan­ja prema Mercatoru pa sadržajno Agrokorove kompanije financiraj­u Mercator. Situacija je potpuno drukčija od one kada je bio donesen Zakon o postupku izvanredne uprave.

Imate li dogovor s bankama i vjerujete li da ćete ga postići?

Nemamo ga još, ali na njemu se radi. Prebacivan­je imovine Mercatora na Fortenova grupu u interesu je i tih banaka, jer će njihovo vlasništvo biti u grupi koja je zdrava, u interesu je svih dobavljača i samog Mercatora, jer i ta tvrtka mora početi diskusiju o refinancir­anju svoga duga. Svi uključeni moraju imati povjerenje da se u tom procesu neće dogoditi ništa što bi ugrozilo njihovu poziciju, a ja razloga za takav strah ne vidim. U komunikaci­ji smo sa svim dionicima i radimo na pronalasku rješenja.

Slovenci najavljuju da će vratiti Mercator u svoje ruke. Je li Mercator uopće na prodaju?

Nagodba vjerovnika jasno definira što se događa s članicama grupe i da se prije prijenosa na novu tvrtku nijedna tvrtka ne može prodati. Stoga za prodaju Mercatora nema ni pravne osnove, a ni interesa nas kao vlasnika.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia