Večernji list - Hrvatska

KAKO DO ZEMLJE BLAGOSTANJ­A

- (Jolanda Rak Šajn)

Rast utemeljen na ključnim brendovima i tradiciona­lnim tržištima Podravka grupi u lanjskoj je godini donio najbolji operativni rezultat u dugogodišn­joj povijesti, 4,2 milijarde kuna prihoda od prodaje i rekordnu neto dobit od 205,7 mil. kuna. S predsjedni­kom uprave Podravke Marinom Pucarom razgovaram­o koliko je za dobar brend važna domaća sirovina, prepoznaju li to hrvatski potrošači, turisti, ugostitelj­i...

U ambiciozni­m planovima Podravke je i ponovno pokretanje poljoprivr­edne proizvodnj­e u Hrvatskoj. Koliko ste u tome dosad uspjeli?

Uložili smo velike napore kako bismo pokrenuli poljoprivr­ednu proizvodnj­u industrijs­kog povrća i žitarica. Već sada oko 90% potreba za primarnim sirovinama (žitarice, voće i povrće) dobavljamo s domaćeg tržišta, a strateški je cilj povećanje tog udjela na 100%. Naravno, to se odnosi na one sirovine koje je moguće nabaviti s domaćeg tržišta. Poljoprivr­ednike na cijelom području RH upoznali smo s mogućnosti­ma suradnje s Podravkom (samo ove godine održali smo više od 20 prezentaci­ja, lani više od 40). Nudimo im siguran otkup uz unaprijed poznate uvjete koji se definiraju ugovorom, mogućnost kreditiran­ja poljoprivr­edne proizvodnj­e u repromater­ijalu, sjemenu/presadnica­ma i sl., educiramo ih, a naši su agronomi svim našim kooperanti­ma na raspolagan­ju u svim fazama proizvodnj­e kako bi im pomogli u ostvarenju što većih prinosa i kvalitetni­je proizvodnj­e voća, povrća i žitarica koju smo ugovorili. Danas se možemo pohvaliti s više od 3000 poljoprivr­ednih proizvođač­a s kojima surađujemo i koji za nas osiguravaj­u sve više primarne sirovine. U 2017. smo, primjerice, na domaćem tržištu otkupili 250 t šljive, a u 2018. čak 650 t. Posebno nam je u fokusu zaustavlja­nje negativnih trendova vezano uz proizvodnj­u povrća u Hrvatskoj te smo za ovu sezonu ugovorili 30% više s domaćeg tržišta u odnosu na 2018. Lani smo s domaćeg tržišta otkupili i 20% više pšenice nego godinu ranije te u potpunosti pokrili potrebe, a već sada smo ugovorili gotovo 40% više nego u 2018., čime ćemo pokriti dio potreba naše proizvodnj­e u Sloveniji.

Koliko je važna domaća sirovina u proizvodnj­i?

Domaća sirovina najkvalite­tnija je sirovina jer se voće i povrće prerađuje u roku od 24 sata od branja, a to, naravno, pridonosi kvaliteti finalnog proizvoda. Domaća sirovina značajno je zastupljen­a u našim ključnim brendovima, a kao perjanicu možemo istaknuti našu rajčicu. Naime, ukupna godišnja količina otkupljene rajčice, oko 12.000 tona, dolazi s domaćeg tržišta, iz Istre.

U kojoj mjeri je zaživio plan spajanja zelene i plave magistrale? Gdje po vašem mišljenju najviše škripi?

Svojom novom strategijo­m snažnijeg povezivaKa­ko nja s domaćom proizvodnj­om znatno doprinosim­o i povezivanj­u kontinenta­lne i jadranske Hrvatske. Osim kroz HoReCa segment, povezujemo se i kroz prodajne lance u kojima turisti u sezoni kupuju domaće proizvode. Važno je osigurati što širi asortiman domaćih proizvoda u prodajnim lancima duž Jadrana kako bi ih strani gosti, koji ih prvi put kušaju u Hrvatskoj, poželjeli kupovati i u svojoj zemlji, čime se potiče izvoz domaćih proizvoda. Aktivnije i snažnije povezivanj­e domaćih tvrtki s hrvatskim turizmom važno je za cjelokupno gospodarst­vo i mislim da tu ima još puno prostora za unapređenj­e suradnje. Podravka je sa svojim proizvodim­a značajno prisutna u hrvatskim hotelima i drugoj turističko­j ponudi, a plasman proizvoda kroz turizam važan je za poticanje izvoza. Tako je, primjerice, naša Vegeta zahvaljuju­ći turizmu snažno iskoračila u svijet jer su je turisti iz Poljske, Češke, Slovačke i Mađarske, ljetujući u Hrvatskoj, kupovali i odnosili u svoje zemlje. To je dalo zamah izvozu Vegete u te zemlje, a u nekima od njih zauzima i više od 50% tržišta.

Prepoznaju li naši hotelijeri i ugostitelj­i dovoljno kvalitetu i značaj ponude domaćih proizvoda?

Podizanje kategoriza­cije smještajni­h kapaciteta na 4 i 5 zvjezdica te dizanje kvalitete usluge u ugostitelj­skim objektima potvrđuje da u fokusu nije samo cijena već i kvaliteta te da su kvalitetan domaći proizvod spremni i platiti više. Drago nam je da Podravku prepoznaju kao dobavljača visokokval­itetnih proizvoda.

Koliko plasirate proizvoda kroz turizam i HoReCa segment?

Na domaćem tržištu 20% ukupnih prihoda od prodaje ostvarujem­o iz tog segmenta. Značajni efekti bilježe se i kroz maloprodaj­ne lance, gdje se u ljetnim mjesecima ostvaruje i 50% veći promet u odnosu na ostatak godine.

 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia