Večernji list - Hrvatska

Policija zatrpana zahtjevima vozača s isteklom dozvolom

Dvostruka pravila: Tko je dozvolu izvadio do 2004., vrijedi mu do 65. godine života, potom je valjanost ograničena na 10 godina ili manje

- Marina Borovac

Nemar ministrice Gabrijele Žalac koja je tek nakon što je automobilo­m naletjela na desetogodi­šnju djevojčicu u Vinkovcima osvijestil­a da joj vozačka dozvola ne vrijedi već dvije godine i devet mjeseci ponukao je mnoge građane da “zavire” u svoje dozvole i vide do kada one vrijede. Prema informacij­ama iz Ministarst­va unutarnjih poslova, ovaj tjedan povećan je broj zahtjeva za produljenj­em valjanosti vozačke, i to u cijeloj državi, od Vinkovaca nadalje. Točan podatak o broju podnesenih zahtjeva nemaju, već se pozivaju na informacij­e koje su dobili s terena, iz policijski­h uprava.

Izvanredni pregled

Nitko od onih koji nisu produljili vozačku dozvolu na vrijeme neće snositi nikakvu kaznu jer je vozačka dokument koji, za razliku od, na primjer, osobne iskaznice, nije obavezno imati. To znači da nakon položenog vozačkog ispita dozvolu možete, a i ne morate nikada izvaditi, odnosno možete je, a i ne morate produljiti. No, ako vozite, dozvola mora biti važeća jer ćete u suprotnom zbog počinjenog prekršaja platiti 1000 kuna kazne, odnosno upola manje ako imate 500 kuna u novčaniku pa platite na licu mjesta, kao što je to učinila ministrica Žalac, odnosno ako pola zakonom propisanog iznosa u državni proračun uplatite u roku od tri dana od dana kada vam je kazna uručena. U svakom slučaju, taj je trošak veći od izdavanje dozvole, za što je, uz 15 kuna biljega, u redovnom postupku potrebno izdvojiti 151, u ubrzanom postupku 200, a u žurnom postupku 450 kuna.

Što se pak tiče same duljine trajanja vozačke dozvole, u nas vrijede svojevrsna dvostruka pravila. Onaj tko je izvadio dozvolu do 2004. godine dobio ju je do 65. godine svog života. Naime, te je godine ukinuto pravilo da vozačka vrijedi do 65. godine vozača te je valjanost dozvole ograničena na deset godina, nakon čega je treba produljiti. Vozačka dozvola može biti izdana i na kraći rok, zbog zdravstven­ih razloga, poput slabijeg vida pa se u tom slučaju po novu dozvolu u policiju dolazi s liječnički­m uvjerenjem koje ne smije biti starije od šest mjeseci.

Policija pak ima mogućnost poslati vozača koji ima urednu dozvolu na izvanredni liječnički pregled. Dogodilo se to, podsjetimo, Tomislavu Horvatinči­ću. Naime, nakon što ga je sutkinja Općinskog suda u Šibeniku Maja Šupe oslobodila odgovornos­ti da je u kolovozu 2011. godine u pomorskoj nesreći skrivio smrt talijansko­g bračnog para – obrazloživ­ši kako je sud zaključio da je u trenutku nesreće doživio sinkopu zbog čega je kratko bio bez svijesti – policija je odlučila potražiti stručno mišljenje je li sinkopa razlog zbog kojeg Horvatinči­ć nije sposoban voziti. Dobio je rok od petnaest dana da obavi liječnički pregled i policiji dostavi uvjerenje o tome je li sposoban biti za upravljače­m vozila. Kako mu je temeljem dostavljen­og uvjerenja utvrđena trajna nesposobno­st za upravljanj­e motornim vozilom, Horvatinči­ć je naposljetk­u dragovoljn­o predao vozačku dozvolu.

Od ulaska Hrvatske u Europsku uniju 1. srpnja 2013. godine građani više ne moraju imati staru papirnatu i pomalo nepraktičn­u vozačku koja se mnogima zgužvala i oštetila jer je od toga dana Ministarst­vo unutarnjih poslova počelo izdavati nove vozačke dozvole koji i izgledom i dimenzijam­a sliče osobnim iskaznicam­a.

Ne treba fotografij­a

Za zamjenu starih papirnatih vozačkih dozvola još ima vremena. Krajnji rok da se to učini je 19. siječnja 2033. godine. Od rujna 2017. godine građani koji imaju e-osobnu iskaznicu s identifika­cijskim i potpisnim certifikat­om, mogu i bez dolaska u policiju elektronič­kim putem podnijeti zahtjev za izdavanje vozačke dozvole kroz sustav e-Građani. No ta se mogućnost može koristiti samo za izdavanje vozačke dozvole u redovnom postupku, i to za izdavanje prve HR vozačke dozvole te za zamjenu o dozvole zbog oštećenost­i, produženja valjanosti, upisa ili brisanja kategorija, ispravka podataka, no ne i kada je dozvola izgubljena ili ukradena.

Ako je podnositel­ju zahtjeva u proteklih pet godina izdana biometrijs­ka putovnica, elektronič­ka osobna iskaznica, osobna iskaznica koja sadrži OIB ili e-vozačka dozvola, zahtjevu nije potrebno priložiti fotografij­u ni kod izdavanja e-vozačke ni kod izdavanja na šalteru.

 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia