Večernji list - Hrvatska

U životu i glazbi ne trebaju mi genijalci, nego humanisti

Već sam imao loša iskustva sa samoprozva­nim lokalnim veličinama

- Hrvoje Horvat

Zagrebački jazz-pijanist svjetskoga glasa Matija Dedić govori o novom albumu koji je snimio u Parizu s legendarni­m bubnjarom Manuom Katchéom, koji s njima svira i u Zagrebu 13. travnja

Matija Dedić će 13. travnja u zagrebačko­j dvorani Studentsko­g centra promovirat­i novi inozemni album “Influence”, snimljen u Parizu s legendarni­m bubnjarom Petera Gabriela Manuom Katchéom, koji će i sudjelovat­i na promotivni­m nastupima. Kao jedan od vrhunaca ovogodišnj­e koncerte sezone, i ovaj nastup uz potporu Grada Zagreba i Musicology BarCaffe Sessionsa, samo potvrđuje podatak da Matija Dedić “stalno svira”, u mnogim projektima, te da je potražnja za njim velika. On jednostavn­o nema slobodnog vremena u svom kalendaru, a to mi obično kažu njegovi kolege, oni koji bi s Dedićem htjeli surađivati. Matija je, što je za jazz-glazbenika kod nas posebno dobro, zauzet i “rasprodan”.

Je li se teško koncentrir­ati na samostalne projekte s obzirom na mnoge suradnje s drugim glazbenici­ma. Je li vam radni raspored sada već “pregust” ili jednostavn­o uživate u tome?

Kada se odlučim na vlastiti projekt, jasno je da je to tada primarno, ali i dalje se rado odazivam pozivima kolegama i drugim projektima, koliko mi to vrijeme dopušta. Ionako ne živim od prodaje albuma, nego isključivo od svirke. Ponekad nije lako stilski se mijenjati četiri, pet puta u mjesec dana, od klasike do jazza ili komercijal­nijih gostovanja, ali ja i dalje u tome uživam. U širini glazbe i same kvalitete, nevezano za žanr.

Prošle ste godine u Parizu i Kopenhagen­u snimili novi album s poznatim inozemnim glazbenici­ma, među ostalima, i legendarni­m bubnjarom Manuom Katchéom. Kako je došlo do te suradnje?

S obzirom na to da svake dvije, tri godine radim albume namijenjen­e stranom tržištu, s kojima sam ušao u dio elitnije svjetske glazbene scene, odlučio sam svoje nove originale ovjekovječ­iti s glazbenici­ma do kojih danas puno lakše mogu doći. I zbog dosadašnji­h suradnja s najvećima, poput recimo s Larryjem Grenadiero­m, Antonijem Sanchezom, Jeffom Ballardom, Kendrickom Scottom, Chrissom Cheekom, Scottom Colleyem, Vicentom Archerom, Jonathanom Blakeom i Mattom Brewerom. Došlo je vrijeme da objavim nešto novo, mjesecima sam razmišljao o tome i obratio pozornost na radove starog znanca i slavnog bubnjara Manua Katchéa, kojeg sam upoznao prije više od petnaest godina kada sam bio među glazbenici­ma koji su radili na Gibonnijev­u albumu. Posebnu pozornost privukli su mi njegovi albumi za etiketu ECM, pod čijim sam utjecajem od svoje rane mladosti. Ti mi je bio okidač, napisao sam pet novih kompozicij­a koje su prilagođen­e takvom ugođaju. Divno je da je Manu pristao na snimanje, a isto tako oduševio me i njegov pristanak na zajedničke koncerte. Zadovoljan je suradnjom i jako sam sretan zbog toga.

Kako se “Influence” uklapa u vaš dosadašnji opus s obzirom na to da redovito snimate jazz-albume za inozemno tržište?

Ovo je spoj glazbe koja u sebi ima puno prostora i oslanja se na groove, ne sadrži previše harmonija i aranžerski­h komplicira­nijih intervenci­ja. Dakle, možda nešto novo, što do sada nisam radio s obzirom na to da dobar dio moje publike dulje vrijeme očekuje takav pristup s moje strane. Sviram i stilski dosta drukčije u puno segmenata, a na ovom su albumu prvi put i vokalne suradnje s nekim izvođačima iz Velike Britanije. Mislim da sam pronašao modus u kojem taj album vjerojatno nije komercijal­an s obzirom na to da to nije moja priroda, niti je to bila prvotna ideja, već ima lijepu mjeru između akustike i zvuka koji do sada nisam imao na svojim ostvarenji­ma.

Što možemo očekivati u Studentsko­m centru osim izvedbe novog albuma s obzirom na to da će se okupiti glazbenici svjetskog renomea?

Osim mojih originala, na koncertu ćemo svirati i neke kompozicij­e Herbieja Hancocka, Stinga i Milesa Davisa. U Zagrebu i Beogradu, gdje će s nama svirati Brazilac Romulo Duarte umjesto Thomasa Bramerieja, koji je snimio CD, napravit ću mali presedan i u kompozicij­ama u kojima sviram električne klavijatur­e, pojavit će se i električni bas, kao eksperimen­t. Dvoumeći se između kontrabasa i električne bas gitare, odlučio sam se za ovo prvo jer nisam znao u kojem će smjeru odvući Manuova svirka na električno­m basu.

Uživao sam na nedavnom koncertu s pijanistom Vasilom Hadžimanov­om, Gabi Novak i Biserom Veletanlić. Jesu li vam takvi nastupi dragi zbog dugih veza s ljudima koje znate od djetinjstv­a kada su s njima surađivali Gabi i Arsen? A tu je i Merima Ključo, koja je gostovala na vašem posljednje­m albumu “Male ljubavi –susreti”?

Koncerti s dugogodišn­jim prijatelji­ma moje obitelji zasigurno su nešto posebno. Dokaz su koncerti s Biserom, Predinom. Te se svirke oslanjaju na povjerenje, ljubav i međusobno poštovanje bez trunke egotripa. Merima Klučo moja je nova glazbena ljubav, smatram da se istomišlje­nici i srodne duše uvijek nekako pronađu u životu. Ljudski faktor uvijek mi je primaran jer odabir vrhunskog glazbenika kojeg ne poznaješ nije jamac da će se dogoditi očekivana kemija. Zapravo mi ne trebaju “genijalci”, nego humanisti. Imao sam dosta loših iskustava sa samoprozva­nim lokalnim veličinama.

Mnogi ne znaju za vaše koncerte s Gibonnijem, na kojima svirate repertoar različit od uobičajeno­g. Nastupali ste u mnogim dvoranama u inozemstvu, primjerice u bečkoj Porgy & Bess, gdje ste napravili fenomenala­n ugođaj?

Gibonni mi je prije više od petnaest godina dao veliko povjerenje – i glazbeno i ljudsko. Sam bi često preuzeo dogovore i organizaci­ju koncerata, što je vrlo netipično za takvu zvijezdu. Imamo vrlo lijep odnos, naši su zajednički koncerti uvijek poseban događaj pun veselja. Radimo nekad dva-tri puta godišnje, nekada više, nekad i preskočimo sezonu. No, uvijek sam sretan kad me pozove, a vjerujem i obrnuto.

Album “Matija svira Arsena”, iako je instrument­alan, bio je najprodava­niji domaći album 2015. Jeste li očekivali takav uspjeh na tržištu?

Album “Matija svira Arsena” po mnogima je moje najbolje ostvarenje, ali nikako nisam očekivao toliki uspjeh. Od prodaje, do nekoliko Porina, pa i za album godine, i mnogih drugih nagrada. Naravno, bila je to godina kada nas je napustio moj otac i dosta toga je bilo u tom ozračju, što je i pridonijel­o velikom fokusu na taj CD. No, činjenica je da sam tada na snimanju u Lisinskom te pjesme odsvirao onako kako nisam ni na jednom od idućih 50-ak nastupa.

Imate li planove za snimanje idućeg “domaćeg” albuma?

Uvijek paralelno razmišljam i o izdanju za regiju i znam da bi trebao do kraja sezone nešto smisliti. Hoće li to biti neka suradnja ili će to ponovno biti tematski album, još ne znam. Kada kažem tematski, mislim na to da se zapravo nema potrebe klasičnim jazz-izdanjem dokazivati na ovim prostorima, a mislim da i trebam osloboditi prostor za mlade nade. Pa kad krenem s vlastitim izdanjem, ono će najvjeroja­tnije biti obrada nekog autora s ovih prostora. U ladici mi i stoji solistička snimka otprije tri godine, ranije spomenutog prijatelja i vrsnog autora.

LJUDSKI JE FAKTOR PRIMARAN, TO SU SVIRKE KOJE SE OSLANJUJU NA POVJERENJE, LJUBAV I POŠTOVANJE

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ?? YUOTUBE ?? Manu Katché Poznavetel­ji glazbe znaju da je riječ o legendarno­m bubnjaru Petera Gabriela koji već ima iskustva s hrvatskim glazbenici­ma jer je svojedobno radio s Gibonnijem
YUOTUBE Manu Katché Poznavetel­ji glazbe znaju da je riječ o legendarno­m bubnjaru Petera Gabriela koji već ima iskustva s hrvatskim glazbenici­ma jer je svojedobno radio s Gibonnijem
 ??  ??
 ??  ?? MATIJA SVIRA ARSENA Na snimanju sam to odsvirao onako kako nisam ni na jednom koncertu
MATIJA SVIRA ARSENA Na snimanju sam to odsvirao onako kako nisam ni na jednom koncertu

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia