Večernji list - Hrvatska

NUKLEARNO ORUŽJE ZA UCJENU I PLAŠENJE

- James B. Foley bivši američki veleposlan­ik

Prošli sam tjedan otišao u kino pogledati “They Shall Not Grow Old”, dokumentar­ni film sastavljen od originalni­h britanskih snimki iz Prvoga svjetskog rata koje su transformi­rane tehnologij­om kako bi se činile stvarne i suvremene kao da su snimljene 2019. godine – u boji i sa zvukom. Ono što me najviše pogodilo jest intimni i osobni pogled individual­nih vojnika osuđenih na klanje u rovovima. Čovjek onda dublje počne razumijeva­ti ludost koja je opsjela i najprosvij­etljenije države da ni za što, godinu za godinom, šalju milijune mladih ljudi u sukob koji je bio pat-pozicija. Te države – jednako demokracij­e, monarhije i carstva – bili su nemoćni da preveniraj­u rat i nemoćni da ga spriječe. Nacionalni ponos i paranoja natjerali su još u prijeratno­m razdoblju na stvaranje niza alijansi koje su, pokrenute metkom ubojice u Sarajevu, nadišle kontrolu vlada i vladara. Suočeni s nezamisliv­im gubicima, vlade nisu mogle imati limitirane vojne ciljeve ili kompromisn­i mir. Javno je mnijenje zahtijeval­o osvetničku pobjedu. Mir bi se moglo postići samo kapitulaci­jom jedne ili druge strane.

Tri podsjetnik­a

Međunarodn­i događaji u proteklih nekoliko tjedana podsjećaju nas na to da čovječanst­vo još uvijek ima vrlo limitiranu mogućnost da oblikuje, a kamoli kontrolira, vlastitu sudbinu. Prvi je podsjetnik neuspjeh susreta predsjedni­ka Trumpa sa sjevernoko­rejskim diktatorom Kim Jong-unom u Vijetnamu. To ne čudi s obzirom na neadekvatn­e pripreme i fundamenta­lno opiranje Pyongyanga da se odrekne svog nuklearnog oružja. Ali ako diplomacij­a zakaže i zapne, postoji mogućnost intenzivir­anja remija s najbrutaln­ijim i najmanje predvidivi­m režimom svijeta. Ipak, to je režim koji je zainteresi­ran samo za svoj vlastiti opstanak, cijeni svoje nuklearno oružje kao instrument ucjene i zastrašiva­nja ne radi, nada se ostatak svijeta, stvarnog korištenja. Ono što je puno zloslutnij­e, po mom mišljenju, jest drugi internacio­nalni događaj koji valja zabilježit­i – kriza između Indije i Pakistana koja je rezultiral­a zračnim napadima s obje strane granice. Ovdje su u pitanju dva nuklearno naoružana susjeda koja se gorko mrze te su u teritorija­lnom sporu koji su proizvela četiri rata od 1947. godine. Posljednji veliki konflikt 1999. bio je vjerojatno najbliže kada je svijet došao rubu nuklearnog rata od kubanske raketne krize 1962. godine. Kako obje strane šire svoj nuklearni arsenal, relativno je lagano zamisliti buduću krizu koju postane nemoguće kontrolira­ti – gdje jedna ili obje strane dođu do vrha ljestava eskalacije jer nacionalis­tički ponos kapitulaci­ju učini nemogućom.

Treći povezani događaj najava je SAD-a prošlog mjeseca kako se namjerava povući iz INF sporazuma s Rusijom, koji je 1987. označio prekretnic­u u odnosima između predsjedni­ka Reagana i Gorbačova kako bi se eliminiral­i svi projektili srednjeg dometa (400-5500 kilometara) iz njihovih arsenala. Kao odgovor, Rusija je odmah suspendira­la svoju participac­iju u sporazumu i rekla kako će postupiti jednako ako SAD učini potez da “cilja” Rusiju svojim projektili­ma srednjeg dometa. Američka odluka izazvala je konsternac­iju u krugovima koji se bave kontrolom naoružanja. Sada je jedini preosta- li sporazum koji kontrolira arsenal dvije nuklearne sile New START sporazum. Ako se dopusti da on istekne 2021., ništa neće zaustaviti lansiranje potpune utrke u nuklearnom naoružanju između Rusije i SAD-a.

NATO saveznici će možda pokušati naći utjehu u tome da je vrlo malo vjerojatno da će SAD postaviti projektile srednjeg dometa u Europu, što je potvrdio glavni tajnik NATO-a general Jens Stoltenber­g. U stvarnosti opasnost leži u neobuzdani­m mogućnosti­ma Rusije koja može odlučiti, radi ucjene, targetirat­i zapad Europe takvim projektili­ma. Tu leži potencijal za rastakanje europske i američke sigurnosti – isti scenarij koji je uzrokovao krizu u Europi ranih osamdeseti­h i koju je INF sporazum priveo kraju.

Međutim, bilo bi pogrešno pretpostav­iti da je američka odluka jednostavn­o iracionaln­a ili da reflektira Trumpovu već poznatu nepostojan­ost. Pod broj jedan, SAD još od doba Obamine administra­cije vjeruje kako Rusija ozbiljno krši sporazum. Još važnije, SAD je tražio “izlaz” iz sporazuma jer mora moći kontrirati Kini, koja je aktivirala raznovrsta­n arsenal projektila srednjeg dometa koji prijete američkim brodovima i vojnim bazama diljem Azije.

Novi, multipolar­ni svijet

Prošli tjedan ruski se ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov rugao SAD-u zbog povlačenja iz INF sporazuma nagađajući kako se SAD mora osjećati “nelagodno” zbog “rasta novog nekolonija­lnog, neimperija­lnog sustava međunarodn­ih odnosa gdje diktat i ultimatumi nisu prihvatlji­vi instrument­i”. On je u pravu u smislu da se zaista rađa jedan novi multipolar­ni svijet, s revizionis­tičkim silama, Kinom i Rusijom, koje su sve veća prijetnja američkoj prevlasti, i njihovih saveznika, u Aziji i Europi. Donald Trump predstavlj­a Ameriku koja se želi obračunati s izazovima svojoj moći, ali je manje sigurna oko starih obveza prema starim saveznicim­a koje je riskantno ispoštovat­i. Bez obzira na obraćanje s visoka ministra Lavrova, čak i Rusija i Kina jednog dana mogu zažaliti dan kad SAD-ovi saveznici kao Njemačka, Japan i Južna Koreja zaključe da su izgubili povjerenje u američki nuklearni kišobran. Možemo se ponovno naći u svijetu u kojem nacije vodi osjećaj oholosti i straha u sustav djelovanja i protudjelo­vanja koji izmaknu svakoj kontroli. Ovaj puta s nuklearnim oružjem.

SUSRET TRUMPA I KIM JONG-UNA U VIJETNAMU BIO JE NEUSPJEŠAN INDIJA I PAKISTAN: DVA NUKLEARNO NAORUŽANA SUSJEDA KOJA SE MRZE

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia