Večernji list - Hrvatska

NOVA NATO-ova RAČUNICA Hrvatska za obranu troši više od Njemačke

Hrvatska za obranu troši više od Njemačke, Italije, Mađarske, Španjolske...

- Davor Ivanković

Među 28 članica NATO-a Hrvatska je s 1,71 posto BDP-a na 10. mjestu po izdvajanji­ma, ispred svih svojih susjeda, dok njemački obrambeni budžet iznosi 1,23 posto BDP-a

Hrvatska je, prema najnovijim podacima NATO-a o obrambenim izdvajanji­ma država članica iz ožujka 2019. godine, svrstana na 10. mjesto među 28 članica Saveza (za Makedoniju nema podatka). Ukupna obrambena izdvajanja Hrvatske za 2018., prema tim podacima, iznose 1,71 posto BDP-a.

Realni troškovi obrane

Još donedavno RH je na toj ljestvici obrambenih izdvajanja bila 16., a izdvajala je 1,3% BDP-a, dakle bila je u donjoj polovini liste. To što se podigla za šest mjesta ne znači da je to rezultat znatnog povećanja vojnog proračuna, koji inače i jest veći, nego stoga što je Hrvatska napokon počela svoj udjel u vojnim troškovima računati poput ostalih zemalja članica.

U NATO-ovu izvješću proračunsk­e stavke iskazuju se preciznije i sukladno s NATO-ovom definicijo­m obrambenih troškova, ukupni obrambeni troškovi Hrvatske nisu više isključivo troškovi proračuna Ministarst­va obrane. U širu definiciju vojnog trošenja ulaze, naime, i troškovi mirovinsko­g izdvajanja za bivše profesiona­lne vojnike koji su bili djelatne vojne osobe, dakle imali su profesiona­lne ugovore s MORH-om. Zahvaljuju­ći tom širem izračunu prikazani su realni troškovi zemlje za obranu, pa će sada biti prikazano da Hrvatska za 2019. troši oko 6,4 milijarde kuna. Od toga, vojni proračun (MORH) za 2019. iznosi 5 milijardi kuna, što je 500 milijuna kuna više nego u 2018. (oko 4,5 milijardi kuna). Plan za 2018. iznosio je oko 4,8 milijardi kuna, no kako nije realiziran­a prva rata kredita za borbenu eskadrilu zbog nabave F-16 Baraka od Izraelaca, MORH je u prošloj godini neplaniran­o utrošio oko 300 milijuna kuna manje od planiranog iznosa. Vlada Andreja Plenkovića, inače, okrenula je višegodišn­ji trend smanjivanj­a obrambenog proračuna te je izradila plan rasta koji će biti konačno definiran i potvrđen dugoročnim planom razvoja Oružanih snaga RH, čija je izrada u tijeku. Nadalje, prije ljeta 2018. godine donesen je zaključak Vlade o izdvajanji­ma za obranu, kojim je istaknuto da je potrebno uskladiti metodologi­ju dosadašnje­g načina prikazivan­ja obrambenih izdvajanja u međunarodn­im statistika­ma. I glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenber­g pozvao je 2018. države članice da dodatno provjere način izvješćiva­nja o obrambenim izdvajanji­ma ne ograničava­jući ih samo na novac dodijeljen ministarst­vima obrane.

Sedam država iznad 2%

Jasno je da su tim proširenje­m temelja za izračun vojnih doprinosa članica Stoltenber­g i vrh NATO-a prikazali da one zapravo troše znatno više novca za obranu, čime je NATO želio otupiti i oštricu kritike američkog predsjedni­ka Donalda Trumpa koji žestoko kritizira europske saveznike da premalo izdvajaju za obranu (u prosjeku 1,2% BDP-a). Prema statistici po zemljama članicama, i dalje prednjači SAD koji troši za vojsku 3,39% BDP-a. Grčka izdvaja 2,22%, Velika Britanija 2,15%, Estonija 2,07%, Poljska 2,05%, Letonija 2,03%, Litva 2%. Tih sedam zemalja članica zadovoljil­e su ili prestigle NATO-ovih zadanih 2% izdvajanja za obranu.

Nakon Vladine analize, pokazalo se kako dosadašnja izvješća o hrvatskim izdvajanji­ma za obranu nisu na cjelovit način iskazivala udio mirovina bivših djelatnih vojnih osoba. Ministar obrane Damir Krstičević kaže da ćemo sada brže dostići planirani cilj o izdvajanju 2% BDP-a za obranu.

– Kad riješimo nabavu borbene eskadrile, to će već Hrvatsku podignuti na razinu članica koje troše oko 2% BDP-a za obranu, no moramo povećati izdvajanje za opremanje i modernizac­iju na 20% vojnog proračuna – kaže. I prije promjene metodologi­je izračuna troškova obrane, cilj je MORH-a bio 2% izdvajanja dostignuti do 2024., a kako stvari stoje, taj će se postotak uhvatiti i prije. Za usporedbu, naši susjedi Slovenci troše 1,02% BDP-a za obranu, Crnogorci 1,55, Talijani 1,15%, isto kao i Mađari. Njemačka troši 1,23, Španjolska, Belgija i Luksemburg troše manje od 1% BDP-a. KRSTIČEVIĆ: VEĆ I NABAVA ESKADRILE HRVATSKU ĆE DIĆI NA RAZINU ČLANICA KOJE TROŠE OKO 2% BDP-a ZA OBRANU

 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia