Večernji list - Hrvatska

PRVI VELIKI ERDOĞANOV PORAZ

Kılıçdaroğ­lu: U gradovima se glasalo za demokracij­u, ljudima je dosta diktature

- Hassan Haidar Diab

Kako je sultan ostao bez vlasti u Istanbulu i Ankari

Turski predsjedni­k Recep Tayyip Erdoğan pretrpio je u nedjelju težak poraz na lokalnim izborima.

Osim što je njegova Stranka pravde i razvoja (AKP) izgubila kontrolu nad glavnim gradom Ankarom prvi put od osnutka stranke 2001. godine, izgubila je i Istanbul, najveći turski grad, unatoč tome što je za kandidata stavio bivšeg premijera Binalija Yildirima. To je najveći šok za Erdoğana s obzirom na to da je u tom gradu započeo svoju političku karijeru i devedeseti­h godina bio gradonačel­nik.

Predsjedni­k vrhovnog izbornog povjerenst­va Turske Saadi Goven potvrdio je da je AKP poražen u dva najveća turska grada Istanbulu (15 milijuna stanovnika) i Ankari (5,5 milijuna stanovnika). AKP je izgubio i Izmir gdje je novi gradonačel­nik Mustafa Tunç Soyer, kandidat oporbene Republikan­ske narodne stranke (CHP). Erdoğan je izgubio i vrlo važan turistički grad Antalyu. Turski sultan ne želi se pomiriti s činjenicom da je izgubio te gradove pa i dalje osporava rezultate koje je iznio Saadi Goven tvrdeći kako je on naklonjen oporbi iako ga je na to mjesto postavio sam Erdoğan. Izlaznost na izbore diljem države bila je 84,52 posto.

Čelnik Republikan­ske narodne stranke Kemal Kılıçdaroğ­lu pozvao je svoje pristaše da budu mirni i dostojanst­veni te da ne prosvjeduj­u protiv tvrdoglavo­sti Erdoğana koji ne želi priznati poraz u Istanbulu.

“Sve su to teroristi”

– Ljudi su glasali za demokracij­u, izabrali su demokracij­u – istaknuo je Kılıçdaroğ­lu naglašavaj­ući kako Erdogan jedva čeka da njihovi pristaše izađu na ulice i izazovu sukobe kako bi ih mogao prikazati kao teroriste i anarhiste.

Kılıçdaroğ­lu je predsjedni­k najveće oporbene stranke CHP kojem je Erdoğan htio ukinuti imunitet. Oboje bivših zamjenika predsjedni­ka prokurdske stranke HDP Selahattin Demirtaş i Figen Yüksekdağ već su izgubili imunitet i više od dvije godine su u zatvoru. Predsjedni­k države Erdoğan lidere oporbenih stranaka u predizborn­oj kampanji uoči lokalnih izbora nazvao je “teroristim­a” obećavši da će Kemala Kılıçdaroğ­lua strpati u zatvor nakon izbora.

Republikan­sku narodnu stranku Turske osnovao je Mustafa Kemal Atatürk koji je 1923. utemeljio današnju Republiku Tursku nakon propasti Osmanskog Carstva u Prvom svjetskom ratu, a ona je danas najveća oporbena stranka u Turskoj s 25 posto mjesta u parlamentu što Erdoğanu stvara veliki problem. U predsjedni­ku stranke, 71-godišnjem Kemalu Kılıçdaroğ­luu Erdoğan vidi najveću opasnost. Popularnos­t je među Turcima stekao kada je napao Erdoğana kazavši da “ne može biti narodni čovjek ako za sebe gradi palače, kupuje zrakoplove i Mercedese te zlatne WC školjke”.

Kemal Kılıçdaroğ­lu predvodio je i marš u lipnju 2017. pod sloganom “Pravo, zakon, pravda” nazivajući Erdoğana “diktatorom” te je u 25 dana hoda prošao 400 km dug prosvjedni put od Ankare do Istanbula. “Marš pravde” privukao je na stotine tisuća pristaša CHP-a koji su time prosvjedov­ali zbog toga što je zastupnik te stranke osuđen na 25 godina zatvora zbog curenja u medije informacij­a o isporuci turskog oružja Siriji. Između ostalog, maršem se htjelo potaknuti građane Turske da se vrate na put oca Turske, Kemala Atatürka, te da se zaustavi islamizaci­ja Turske koju provodi Erdoğan.

– Erdoğan je bio uvjeren da neće izgubiti izbore unatoč tome što u turskom društvu već dulje vrijeme postoji antagoniza­m i nezadovolj­stvo prema Erdoğanu i njegovoj stranci AKP – kazao je za Večernji list turski novinar Hassan Tahrawi ističući kako su Turci u gradovima kaznili Erdoğana zbog autokratsk­og vođenja države.

– Sve koji se s njim ne slažu Er

doğan smatra teroristim­a i neprijatel­jima. Od pokušaja vojnog udara do danas, koliko je intelektua­laca, novinara, aktivista, neistomišl­jenika završilo u zatvoru? Samo zato što su se suprotstav­ili Erdoğanu i njegovoj ideji islamizaci­je Turske. Narod je na izborima rekao svoje. Koliko je to pobjeda opozicije toliko je to poruka naroda Erdoğanu – jedno veliko ne – govori Tahrawi koji se nada da će se Erdoğan pomiriti s porazom, a ne poduzimati osvetničke korake koji bi mogli dodatno destabiliz­irati Tursku.

Zloupotreb­a pokolja

– Erdoğanu je poraz još teže pao s obzirom na to da su gotovo svi mediji pod njegovom kontrolom i uživo su prenosili njegove predizborn­e govore. A na kraju ga je potukla oporba koja nema nijednu TV postaju, portal ni tiskani medij jer su svi zatvoreni nakon što su njihovi čelnici završili u zatvoru – ističe Tahrawi naglašavaj­ući kako je sam Erdoğan kazao da su ovi izbori njemu jako važni jer se radi o pitanju opstanka zemlje opisujući ih kao “egzistenci­jalne izbore za Tursku”.

– U 48 dana kampanje Erdoğan je održao stotinjak predizborn­ih skupova diljem zemlje održavši 14 govora u različitim četvrtima Istanbula u samo dva dana, kao i više puta u Ankari tijekom kampanje. Ne birajući sredstva, pokazujući snimke teroristič­kog čina na Novom Zelandu u kojem je ubijeno više od 50 muslimansk­ih vjernika, želio je mobilizira­ti što više muslimansk­ih vjernika kako bi glasali za njega, zaprijetiv­ši čak da će u slučaju pobjede oporbenih kandidata u Ankari i Istanbulu građani platiti cijenu – rekao je Hassan Tahrawi.

 ??  ??
 ?? Hassan Tahrawi, turski novinar ?? Kemal Kılıçdaroğ­lu (desno) predvodio je u lipnju 2017. marš pod sloganom “Pravo, zakon, pravda” nazivajući Erdoğana diktatorom Medijski mrak Erdoğanu je poraz još teže pao jer su gotovo svi mediji pod njegovom kontrolom
Hassan Tahrawi, turski novinar Kemal Kılıçdaroğ­lu (desno) predvodio je u lipnju 2017. marš pod sloganom “Pravo, zakon, pravda” nazivajući Erdoğana diktatorom Medijski mrak Erdoğanu je poraz još teže pao jer su gotovo svi mediji pod njegovom kontrolom
 ??  ?? Oporbenjak Ekrem İmamoğlu (u sredini) slavi pobjedu u Istanbulu
Oporbenjak Ekrem İmamoğlu (u sredini) slavi pobjedu u Istanbulu
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia