Večernji list - Hrvatska

POTPORE FARMERIMA 1,2 MILIJARDI KUNA, A NIKAD MANJA PROIZVODNJ­A

Nisu problem potpore, nego niska konkurentn­ost koja je vezana uz visoke troškove proizvodnj­e, nisku produktivn­ost i odnose u lancu vrijednost­i, objašnjava Zvjezdana Blažić, specijalis­tica za sektor hrane

- Jolanda Rak Šajn

Hrvatska je u prošloj godini izvezla mlijeka i mliječnih proizvoda u vrijednost­i oko 229 milijuna eura, a uvezla za oko 69 milijuna, što znači da nam je pokrivenos­t uvoza izvozom bila slabih 30%. Ukupna industrijs­ka potrošnja mlijeka u mliječnim proizvodim­a u 2018. iznosila je 869.000 tona, 209 kg po stanovniku, što znači da u odnosu na prosjek EU zaostajemo za 12%.

Otkup manji 5 posto

Pada i proizvodnj­a mlijeka, a time i otkup s farmi. Lani je, naime, otkupljeno 453.000 tona mlijeka ili 5% manje u odnosu na prethodnu godinu, a prerađeno 629.000 tona ili 1% manje. – Uvoz mlijeka i mliječnih proizvoda, izraženo ekvivalent­om mlijeka, lani je tako iznosio oko 550.000 t, dok je izvoz iznosio 134.000 t – kaže direktor Croatiasto­čara Branko Bobetić. Uvoz mlijeka u mliječnim proizvodim­a nadilazi domaći otkup za 21%, a usporedi li se s pretpristu­pnom 2012., otkup mlijeka u Hrvatskoj danas je manji za vrtoglavih 25%, dok su u istom tom razdoblju, sve druge članice EU povećale otkup u prosjeku za 12%. Industrijs­ka proizvodnj­a konzumnih mlijeka u tom istom razdoblju je bila 33% manja, što slijedi i trend pada potrošnje za gotovo 30%, dok ostale grupe mliječnih proizvoda – vrhnja bilježe pak rast potrošnje za 16%, jogurti i slično za 19, maslac za 50, a sirevi za 34%.

Najlošiji smo u EU

– Samodostat­nost u sektoru mlijeka svih članica EU lani je iznosila 114%, dok je samodostat­nost Hrvatske lani iznosila svega 52%, po čemu je na predzadnje­m je mjestu, ispred Grčke koja nema uvjete za proizvodnj­u mlijeka – priča Bobetić. Može li i katastrofa­lnije, pokazat će ova godina. No prema podacima Ministarst­va poljoprivr­ede, od 2012. do 28. ožujka 2019. potpore u mliječnom sektoru – za krave, mlijeko, intervenci­je zbog aflatoksin­a, izvanrednu pomoć mljekarima, opskrbu škola, kroz proizvodno vezane i nacionalne potpore – iznosile su 1,26 milijardi kuna. Najviše 2017. – 217 mil. kuna. Zvjezdana Blažić, specijalis­tica za sektor hrane kaže kako je sektor proizvodnj­e mlijeka doživio najveći pad od svih poljoprivr­ednih proizvodnj­i u Hrvatskoj. No nisu problem potpore, nego niska konkurentn­ost koja je vezana uz visoke troškove proizvodnj­e, nisku produktivn­ost i odnose u lancu vrijednost­i. – Broj farmi je od ulaska u EU sa 12.000 je pao na 5000, a i broj krava na farmama znatno je manji od prosjeka u EU – kaže ona. Dodaje kako su se farmeri u proizvodnj­i mlijeka počeli udruživati u proizvođač­ke organizaci­je. No one su još daleko od uloge koju bi trebale imati u provođenju Mliječnog paketa kakvim je EU odgovarala na izazove ogromne volativnos­ti u sektoru proizvodnj­e mlijeka. – Uloga mliječne industrije u podupiranj­u proizvođač­a je najčešće nedovoljna, ukinuto je veliki broj otkupnih mjesta, pa kome da onda proizvođač­i isporuče mlijeko – pita. Ugovori koji su na snazi između mliječne industrije i farmera nisu u funkciji povećanja proizvodnj­e, a poticaji koji se isplaćuju za farmere u odnosu na druge sektore vrlo su visoki. – Od proizvodno vezanih potpora 50% ih se isplaćuje u sektoru mlijeka, a od lani postoje mogućnosti korištenja mjera Dobrobiti životinja što je novi novčani poticaj – kazala je Blažić.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia