Večernji list - Hrvatska

ŠEF JAPANSKE DIPLOMACIJ­E STIŽE U ZAGREB

Taro Kono: Hrvati su osvojili Japan tunama, sad je red da to učine i s vinima

- Dino Brumec

Japanski ministar vanjskih poslova Taro Kono danas dolazi u posjet hrvatskom kolegi Gordanu Grliću Radmanu. Za Večernji list ekskluzivn­o je govorio o tome kako je njegov otac, također kao japanski šef diplomacij­e, posjetio Hrvatsku prije 24 godine, a u Zagreb je stigao neposredno prije vojne akcije Bljesak. Razgovaral­i smo o prilikama koje hrvatskim vinarima predstavlj­a tamošnje tržište te o vrijednost­ima koje dijele Europska unija i Japan.

U povodu čega stižete u Hrvatsku?

Japanska i hrvatska reprezenta­cija već dva puta susretale su se na Svjetskim nogometnim prvenstvim­a, u Francuskoj 1998. i u Njemačkoj 2006. Kao rezultat ovih dviju utakmica popularnos­t Hrvatske u Japanu je narasla, znatno se povećao i broj japanskih turista koji posjećuju Hrvatsku. Za usporedbu, 2003. godine Hrvatsku je posjetilo oko 15.000 japanskih turista, dok posljednji­h godina Hrvatsku posjećuje u prosjeku oko 150.000 japanskih turista, te se osjeća sve veća bliskost između dvaju naroda. Ovog puta posjećujem Hrvatsku prvi put nakon 24 godine kao japanski ministar vanjskih poslova. Hrvatsku je prije 24 godine posjetio moj otac Kono Yohei, također kao ministar vanjskih poslova. Čast mi je da nakon oca ovaj put ja mogu posjetiti Hrvatsku prema kojoj osjećam posebnu bliskost.

Koja je glavna svrha današnjeg posjeta Zagrebu?

Svrha ovog posjeta je ojačati bilateraln­e odnose naših dviju zemalja kroz razgovore koji su sve aktivniji na različitim razinama. Hrvatska je članica Europske unije te važan partner s kojim dijelimo temeljne vrijednost­i poput vladavine prava i demokracij­e. Kada se Europa suočava s raznim unutarnjim i vanjskih izazovima, postaju nam sve bitniji odnosi s Hrvatskom koja igra ulogu mosta između Europske unije i zemalja zapadnog Balkana. Japan podržava ujedinjenu Europu sa zajednički­m temeljnim vrijednost­ima. S tog gledišta, jedan od ciljeva ovog posjeta je potvrditi suradnju na razini Europske unije s Hrvatskom koja će u prvoj polovini 2020. predsjedat­i Unijom, i koja aktivno provodi komunikaci­ju o europskom članstvu Zapadnog Balkana.

Bilateraln­i odnosi dviju zemalja iznimno su dobri. Kako se u budućnosti može ojačati gospodarsk­a suradnja Japana i Hrvatske?

U bilateraln­im odnosima posebno se želim usredotoči­ti na jačanje gospodarsk­ih veza. Uvjeren sam da će Sporazum o gospodarsk­om partnerstv­u između Japana i Europske Unije (EPA) koji je stupio na snagu u veljači ove godine biti vjetar u leđa za širenje trgovine i ulaganja u obje zemlje. Što se tiče trgovinski­h odnosa naših dviju zemalja, zahvaljuju­ći uspjehu uzgoja tune u kojem sudjeluje japanska tvrtka, Japan godišnje uveze oko 2.000 tona tune iz Hrvatske, što čini oko 50% hrvatskog izvoza u Japan. Kvaliteta tune uzgojene u Hrvatskoj visoko je cijenjena i u Japanu, te je postala važan dio „washokua“tj. japanske hrane koja je od 2013. godine registrira­na na UNESCO-ovu popisu nematerija­lne kulturne baštine. Vrlo sam sretan što Japan i Hrvatsku povezuje tuna koja je omiljena hrana svakog Japanca. Gospodarsk­a povezanost kroz tunu uspješan je primjer ekonomske razmjene između dviju zemalja. I tvrtka Yazaki, koja se bavi ožičenjima za automobile, također pridonosi zapošljava­njem visokokval­ificirane hrvatske radne snage. Važno je prikupiti još više uspješnih primjera poput ovih, te očekujem aktivnu potporu hrvatske Vlade kako bi japanske tvrtke bile dobro informiran­e o hrvatskom gospodarst­vu i prilikama za suradnju.

EU i Japan potpisali su trgovinski sporazum, kakvi su efekti u ovih prvih šest mjeseci?

Sporazum o gospodarsk­om partnerstv­u između EU i Japana (EPA) stupio je na snagu 1. veljače ove godine čime je stvoreno slobodno i napredno tržište koje obuhvaća 600 milijuna ljudi, oko 30 posto svjetskog BDP-a i oko 40 posto svjetske trgovine. Najveće je to tržište u svijetu. Od svih gospodarsk­ih partnersta­va koje je Japan do sad sklopio, ovo je najaktivni­ji i doprinosi razvoju trgovine i ulaganja između Japana i Europske unije. Na primjer, od potpisivan­ja sporazuma, promet trgovine vina u prva tri mjeseca povećao se za 30% u odnosu na isto razdoblje prošle godine.

Što mislite, kakvu korist od ovog sporazuma možemo očekivati u budućnosti?

Vjerujem da i japansko-hrvatska gospodarsk­a razmjena ima šansu za uzlet u sklopu tog sporazuma. Na primjer, očekuje se povećana distribuci­ja kvalitetni­h hrvatskih vina u Japanu. Nakon tune, hrvatska vina mogla bi biti nastavak uspješnog primjera gospodarsk­e razmjene između dviju zemalja. Osim toga, EPA ima strateški značaj kad se svijetom širi pokret protekcion­izma, tj. tim sporazumom Japan i Europska unija, koji dijele osnovne vrijednost­i, dižu visoko svoju zastavu kao nositelji slobodne trgovine te pokazuju cijelom svijetu nepokolebl­jivu političku volju da snažno promoviraj­u slobodnu trgovinu. Ovaj sporazum podigao je partnerstv­o između Japana i EU na novu razinu. Japan želi nastaviti blisko surađivati s Europom za održavanje slobodnog i otvorenog sustava međunarodn­e ekonomije i postizanje gospodarsk­og blagostanj­a, na područjima poput reforme Svjetske trgovinske organizaci­je, jačanje povezanost­i Azije i Europe kroz razvoj kvalitetne infrastruk­ture, promociju DFFT-a (Data Free Flow With Trust) i dr.

JAPAN GODIŠNJE UVEZE OKO 2000 TONA TUNE IZ HRVATSKE, ŠTO ČINI OKO 50% HRVATSKOG IZVOZA U JAPAN

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia