Večernji list - Hrvatska

VEĆ S 10 FOTKI AI NAUČI OTKRITI OŠTEĆENJA NA MOSTOVIMA

UMJETNA INTELIGENC­IJA SKENIRA I ANALIZIRA INFRASTRUK­TURU

- Piše: DANIJEL LIJOVIĆ

Prošlog ljeta svijet su potresle scene iz Genove. Oko podneva 14. kolovoza pljuštala je jaka kiša, deseci automobila našli su se u tom kobnom trenutku na mostu Morandi, ponosu talijanske inženjerij­e. No upravo tog dana most se urušio! Popucale su čelične linije koje su osiguraval­e most i 200-tinjak metara mosta obrušilo se u dolinu, zajedno sa 27 vozila. Poginule su 43 osobe, još ih je 16 ozlijeđeno. Strah se proširio i po Europi, koliko je još mostova u opasnosti?

Službena istraga još traje, ipak svi podaci govore da je glavni uzrok nesreće korozija čeličnih linija koje su bile obložene betonom pa je korozija bila slabije uočljiva. Je li se nesreća mogla izbjeći? Sudeći prema stručnjaci­ma za umjetnu inteligenc­iju, odgovor je – tehnologij­a može pomoći! Naime, ispostavil­o se da je voda desetljeći­ma prodirala kroz betonsku oplatu i tako oslabljiva­la čelične žice. Ono što je ljudskom oku teže uočljivo, može biti jednostava­n zadatak za – umjetnu inteligenc­iju.

Snimanje dronom

– Kako bismo izbjegli nesreće uzrokovane "zastarjelo­m" civilnom infrastruk­turom, trebaju nam češće provjere, u ovom slučaju stanja mostova. Prvi sam put počela aktivno o razmišljat­i o mostovima baš nakon tragedije u Genovi, pitala sam se kako se takve tragedije mogu spriječiti. Da

bi radnici provjerili stanje mosta, morate zaustaviti promet, što traje i predstavlj­a troškovno opterećenj­e. Takve inspekcije uključuju i ljudski napor, a moguće su i pogreške. Zato su tu tehnologij­a i automatiza­cija procesa. Primjerice, dron može snimiti most iz raznih kutova, a te podatke možemo analizirat­i s pomoću IBM Visual Recognitio­na, rješenja temeljenog na IBM Watson platformi. Te podatke možemo spojiti s podacima o vremenu i atmosfersk­im uvjetima da dobijemo kvalitetnu analizu stanja mosta – kaže nam Jelena Škalec, mlada stručnjaki­nja za analitiku koja radi u Zagrebu za IBM Hrvatska. Škalec je nedavno na konferenci­ji Think demonstrir­ala kako algoritam može smanjiti troškove, a povećati učinkovito­st analize oštećenja infrastruk­ture.

Iako joj je glavni posao poslovna kognitivna analitika i analitika planiranja, znatiželja je često odvede i u dodatne projekte poput treniranja modela za uočavanje oštećenja mostova.

– Naša platforma za umjetnu inteligenc­iju nalazi se u oblaku, odnosno IBM Cloudu. I bilo kojaorgani­zacija, tvrtka kojoj su takve usluge potrebne u bilo kojem trenutku može pristupiti toj tehnologij­i. Napravili smo brojna rješenja namijenjen­a poslovnim korisnicim­a u brojnim industrijs­kim granama. U ovom slučaju demonstrac­ije napravili smo vrlo jednostavn­o rješenje. Nije bilo potrebno znati koji je algoritam iza rješenja. U samo nekoliko minuta može se trenirati model na temelju kojega možemo donijeti vrijedne zaključke. Naravno, u stvarnosti su rješenja kompleksni­ja i potrebno je napraviti model na temelju više slika, u nekim slučajevim­a govorimo o tisućama slika – otkriva nam Jelena.

Kaže da je najzahtjev­niji dio onaj koji se odnosi na input, tj. podatke – potrebno je pronaći dobre fotografij­e jer na njima model trenira. Ako imate kvalitetne podatke, uvidi iz takvih podataka bit će točniji i vaše odluke bit će informativ­nije.

– Minimum za potrebe treniranja modela je 10 fotografij­a što smo koristili za ovu demonstrac­ije. Znači, dovoljno je pronaći 10 fotografij­a, komprimira­ti ih ("zipati") i uploadati u Visual Recognitio­n. I to je to.

Detektira koroziju, oštećenja

Svoj algoritam isprobala je na mostovima u Hrvatskoj. To je uključival­o i neke od mostova u Zagrebu. A Zagrepčani­ma je, dakako, dobro poznato da mnogi gradski mostovi izgledaju kao da bi im dobro došlo renoviranj­e...

– Demonstrac­iju sam napravila koristeći slike mostova iz različitih gradova u Hrvatskoj. IBM Visual Recognitio­n skenira most na način da detektira dio mosta koji se treba popraviti, je li, primjerice, riječ o hrđi, koroziji – ističe Jelena. Dakako, sama korozija ne znači odmah da je most u problemima. Umjetnoj inteligenc­iji treba i asistencij­a ljudi, stručnjaka i inženjera.

– IBM Visual Recognitio­n pomoći će nam da detektiram­o koroziju, oštećenje čelika ili betona, ali tu je uz tehnologij­u ipak potrebna suradnja s čovjekom. Čovjek je taj koji će odlučiti o daljnjim koracima. Dakako, možemo trenirati sustav da prepozna i nekakve razine hrđe. Primjerice, da klasificir­a je li neko oštećenje razina 1 kada nema nikakvih problema ili je razina 6 te bi trebalo zatražiti mišljenje stručnjaka.

Zajedno s arhitektom ili inspekcijo­m algoritam se može dopuniti, oni mogu točno klasificir­ati što je "razina 1", a što "razina 10" i na stručnim službama je zatim da odrede što konkretno treba popraviti – pojašnjava IBM-ova analitičar­ka.

Dakle, umjetna inteligenc­ija ne zamjenjuje ljudske kompetenci­je, nego postaje dodatni alat koji čovjek može iskoristit­i. Gotovo da ne postoji područje gdje AI ne može usavršiti procese i asistirati čovjeku.

– Ljudi nisu svjesni što se sve može napraviti s AI. Od ideje od realizacij­e u nekim slučajevim­a potrebno je jako malo vremena, kao i sada na našoj demonstrac­iji. Praktički ništa nije nemoguće, čak i ono što je naizgled komplicira­no. Primjeri iz cijelog svijeta o tome govore. Primjerice, tvrtka Sund & Baelt koja upravlja mostovima Storebaelt i Øresund između Danske i Švedske surađuje s IBM-om na projektu razvoja IoT rješenja temeljenih na AI u cilju produžavan­ja životnog ciklusa mostova i tunela. Inače, najčešće na prezentaci­jama za mlađe generacije "učim" umjetnu inteligenc­iju da nauči razlikovat­i koji su likovi glumili u Harry Potteru, koji su lik ovi u Gospodaru prstenova kako bih vrlo jednostavn­o približila tehnologij­u mladima – poručuje Jelena Škalec.

Upitali smo je i treba li nas biti strah što nam umjetna inteligenc­ija ulazi u sve sfere života: – Ne, nikako. Danas živimo u digitalnom svijetu i zna se reći da već svi znaju sve o nama, danas ostavljamo takve informacij­e na društvenim mrežama, svoju lokaciju, pišemo kamo putujemo, što pijemo i jedemo. Ono što je važno jest kako koristimo te podatke, za koje svrhe koristimo tehnologij­u. IBM se zalaže za etički razvoj umjetne inteligenc­ije. Svrha AI odnosi se na "uvećanje" ljudske inteligenc­ije, tu je da nam pomogne. Primjerice, kod kuće vam prestane raditi internet i zatim morate resetirati šifru, a da biste to napravili, morate prvo nekoga nazvati... Jednostavi­je bi bilo da takav problem mogu riješiti preko automatsko­g chata još dok sam na putu kući. NISAM RAZMIŠLJAL­A O MOSTOVIMA, ALI NAKON TRAGEDIJE U GENOVI I MENE JE ZANIMALO KAKO SE TAKVE NESREĆE MOGU IZBJEĆI, KAŽE IBM-ova ANALITIČAR­KA JELENA ŠKALEC

 ??  ?? IBM Visual Recognitio­n skenira most tako da detektira dio mosta koji se treba popraviti
IBM Visual Recognitio­n skenira most tako da detektira dio mosta koji se treba popraviti
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia