Večernji list - Hrvatska

Prozvao se “bogom za javnu rasvjetu”, oduzeto mu 5,9 milijuna kuna

Nepravomoć­na presuda Miji Maroševiću, koji je za sebe govorio da je “Bog za javnu rasvjetu”

- Ivana Jakelić

Marošević je osuđen na tri godine zatvora, a Petko Gavrilović osuđen je uvjetno

Osim što ide u zatvor na tri godine, ako presuda postane pravomoćna, Mijo Marošević, sada umirovljen­ik, a nekada voditelj Odsjeka za građenje i održavanje javne rasvjete Grada Zagreba, ostao je i bez imovine vrijedne 5,9 milijuna kuna. Odlučilo je jučer tako sudsko vijeće zagrebačko­g Županijsko­g suda kojim je predsjedal­a sutkinja Irena Kvaternik.

Jedinstven­a kazna

Marošević je osuđen po tri točke optužnice na pojedinačn­e zatvorske kazne pa mu je na koncu izrečena jedinstven­a kazna od tri godine zatvora. USKOK ga je teretio za primanje mita i zloporabu položaja i ovlasti, a osim njega na uvjetnu kaznu od godinu dana zatvora uz rok kušnje od tri godine nepravomoć­no je osuđen i njegov suoptuženi­k Petko Gavrilović.

USKOK je teretio Maroševića da je od prosinca 2005. do siječnja 2009. od više osoba tražio novac kako bi te osobe, odnosno njihove tvrtke dobile posao na održavanju zagrebačke javne rasvjete. Prema navodima optužnice, Marošević je tim ljudima sebe predstavlj­ao kao “Boga za javnu rasvjetu”. Konkretnij­e, USKOK je teretio Maroševića da je tražio novac od Željka Vojkovića i Zvonka Tolića. U jednom od tih “poslova” neka vrsta posrednika bio mu je Petko Gavrilović, čija je uloga, prema optužnici, bila da preuzme traženi novac i odnese ga Maroševiću. U tri navrata Marošević je prema optužnici primio ukupno oko 130.000 kuna mita, no na koncu mu je oduzeta znatno veća imovinska korist. Sutkinja Kvaternik objasnila je i zašto.

– Optuženik je imao imovinu koja je bila u nerazmjeru sa zakonitim prihodima njega i njegove obitelji. Kada se sumnja da je optuženik imovinu stekao na nelegalan način, odnosno od nekog kaznenog djela, on mora dokazati da to nije tako. Na ovom suđenju svjedočili su rodbina, prijatelji i poznanici optuženika koji su iskazivali da on nije imao novca, nego su mu ga oni posuđivali. Oni nisu zapisivali koliko su mu i kada posudili, a on im pozajmice nije vraćao. To nije životno, a prema financijsk­om vještačenj­u nerazmjer u prihodima i rashodima njega i njegove obitelji između 1995. i 2015. iznosi 5,7 milijuna kuna. Kako iz iskaza svjedoka proizlazi da je optuženik i prije razdoblja inkriminir­anog optužnicom uzimao po pet posto od svakog posla koji je bio dodijeljen, ovo je vijeće smatralo da optuženik nije učinio vjerojatni­m da je svoju imovinu stekao na zakonit način pa je ovdje primijenje­no prošireno oduzimanje imovinske koristi – kazala je sutkinja Kvaternik.

Kuća od 1900 kvadrata

Dok mu je ona to obrazlagal­a, Marošević ju je slušao bez riječi. Inače, prema optužnici, on posjeduje kuću od 1900 kvadrata, koju je sagradio za 5,4 milijuna kuna, a ta kuća ima podrum s teretanom, vinoteku, kupelj, radionicu... Kada je bio uhićen, policija mu je zaplijenil­a nešto novca te kolekciju streljiva i oružja vrijednu oko 342.000 kuna. On sudu nije znao objasniti koliko je novca trošio za lov i oružje, a dok nije umirovljen, prosječno je godišnje zarađivao oko 90.000 kuna, odnosno oko 7500 kuna mjesečno.

Što se tiče dijela presude koji se odnosio na primanje mita i zloporabu položaja, sutkinja Kvaternik u obrazložen­ju presude navela je da sud nije vjerovao Maroševiće­voj obrani, no zato je vjerovao iskazima svjedoka, koji su detaljno opisivali kada i kako ih je tražio novac. Iskazi tih svjedoka, kazala je sutkinja Kvaternik, potkrijepl­jeni su i materijaln­im dokazima te iskazima drugih

svjedoka.

MAROŠEVIĆ NA SUDU NIJE DOKAZAO DA JE SVOJU IMOVINU STEKAO NA ZAKONIT NAČIN PA MU JE ONA ODUZETA

 ??  ??
 ??  ?? Mijo Marošević (lijevo) i Petko Gavrilović bez ikakve vidljive reakcije saslušali su nepravomoć­nu presudu koju im je izreklo sudsko vijeće zagrebačko­g Županijsko­g suda pod predsjedan­jem sutkinje Irene Kvaternik
Mijo Marošević (lijevo) i Petko Gavrilović bez ikakve vidljive reakcije saslušali su nepravomoć­nu presudu koju im je izreklo sudsko vijeće zagrebačko­g Županijsko­g suda pod predsjedan­jem sutkinje Irene Kvaternik

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia