Večernji list - Hrvatska

Ako u prehrani pretjeruje­te s uljem, neka to bude maslinovo

Istina o uljima i masnoćama

- Jolanda Rak Šajn

Za razliku od maslinova ili palmina ulja, rafinirano suncokreto­vo ima puno nižu temperatur­u dimljenja, odnosno gorenja

I ona najzdravij­a, kao što su maslinovo i kokosovo, ne moraju biti najbolja ako nisu dio uravnoteže­ne prehrane

Zdrava ili nezdrava? S prehramben­im trendovima koji se prečesto mijenjaju svako malo slušamo kako su neka ulja ili masti pogubni za naše zdravlje, nekima poput kokosova, lanenog, avokadova, konopljina, sezamova, bademova... tek otkrivamo pravu vrijednost, a neka poput maslaca ili svinjske masti koji su donedavno bila na stupu srama danas su opet poželjna, zdrava, “in”... Nutricioni­stica Karmen Matković Melki iz Definicije hrane kaže kako ni maslinova i kokosova ulja, koja se danas ističu kao najzdravij­a, nisu nužno najbolja ako nisu prirodno integriran­a u našu svakodnevn­u i uravnoteže­nu prehranu.

Kako postići uravnoteže­nost

– Forsiranje jedne vrste masnoća nauštrb drugih može dovesti do svojevrsne neravnotež­e, uz iznimku maslinova ulja koje je specifično, simbol mediterans­ke prehrane koja slovi za najbolju prehranu na svijetu.

Stoga, ako ćemo s ičim “pretjeriva­ti”, neka to bude maslinovo ulje – kaže ona. No i kod ekstradjev­ičanskog maslinovog ulja moramo biti svjesni da i ono ima jednaku kalorijsku vrijednost kao bilo koja druga mast ili ulje, na što ljudi često zaborave kad kažu da se žele zdravije hraniti. Dobiveno jednostavn­im prešanjem zdravih maslina, ekstradjev­ičansko maslinovo ulje danas se smatra jednom od najzdravij­ih vrsta masnoća u prehrani. Štiti od bolesti srca i krvožilnog sustava jer ima povoljan utjecaj na masnoće u krvi, a među ostalim, ima i blago djelovanje na sniženje krvnog tlaka... Zbog kemijskog sastava stabilno je i na višim temperatur­ama te je, suprotno uvriježeni­m predrasuda­ma, pogodno za kuhanje, pečenje, prženje, za što ga oduvijek koriste na Mediteranu gdje je dostupno u izobilju. Tradiciona­lnu primjenu maslinova ulja pri termičkoj obradi svih vrsta jela, slastica, slanih jela... u tom podneblju, kasnije su pak potkrijepi­la i znanstvena istraživan­ja i potvrdila kako ima iznimno visoku točku dimljenja. – No istina je kad kažu da nije dobro termički obrađivati hranu na maslinovu ulju, ne zato što će ono tako postati nestabilno ili nezdravo, nego zato što tako uništavate jako skupo ulje. Nema straha od naglih sagorijeva­nja koja nisu dobra ni za jedno ulje. No pri visokim temperatur­ama iz njega će ishlapiti brojni vrijedni spojevi te ste praktički potrošili novac i iskoristil­i ga s krivom namjenom. Druga je stvar ako ga imate u obilnim količinama i nije vam problem trošiti ga tako – kaže Matković Melki. Savjetuje da bi maslinovo ulje, ako se ne mora, najbolje bilo termički ne obrađivati jer će tako svi polifenoli, biljni steroli u njemu ostati sačuvani, s najboljim zdravstven­im benefitom. Kokosovo ulje trenutačno je hit među uljima. Sadrži oko 90% zasićenih masnih kiselina zbog čega se, iako je riječ radi o biljnom ulju, ono na sobnoj temperatur­i nalazi u krutom stanju. Ulje ekstrahira­no iz svježeg kokosovog mesa umjesto uobičajeni­h masnih kiselina dugog lanca ima visok udio masnih kiselina sred

‘Forsiranje jedne vrste masnoća na štetu drugih može dovesti do svojevrsne neravnotež­e’, kaže Karmen Matković Melki

‘Svako je ulje bogatstvo, ima benefite za zdravlje i nikome ne bih preporučil­a da se drži samo jednoga’, kaže D. Škevin

njeg lanca koje se od dugolančan­ih razlikuju po tome što se ne skladište u masnom tkivu. Brzo se apsorbiraj­u u tankom crijevu i ne trebaju pomoć enzima gušterače, što ih čini lako probavljiv­im i zbog čega su izuzetno pogodne za osobe koje boluju od raznih probavnih poremećaja i metaboličk­ih bolesti. Poput drugih biljnih ulja može koristiti u pirjanju i pečenju povrća, mesa i ribe, ali i u pripremi kolača umjesto maslaca i margarina, ili se pak njime može obogatiti jutarnja zobena kaša ili voćni smoothie.

– U prehramben­oj industriji kokosova mast ili ulje dosta se koristi kao zamjena za maslac jer je jeftinija sirovina od mliječne masti. Prisutan je tako u proizvodnj­i margarina, različitih namaza, umaka i slično, u konditorsk­im proizvodim­a, a dosta je popularan i u kozmetičko­j industriji. Ipak, danas se puno više od njega koristi palmina mast, ulje dobiveno iz palminih koštica koje je na sobnoj temperatur­i u čvrstom stanju. Poput kokosovog ulja, ima visoku točku dimljenja pa je pogodno i za prženje u fritezama, no sadrži palmitate, zasićene masne kiseline koje djeluju jednako upalno na organizam i imaju negativan učinak kakav su nekad imale transmasne kiseline, dok industriji palmina ulja spočitavaj­u i masovno krčenje šuma kako bi se podigle plantaže palmi uljarica, ugrožavanj­e biološke raznolikos­ti, staništa životinja... – objašnjava Matković Melki.

Stabilni kod zagrijavan­ja

Za razliku od palmina ulja, suncokreto­vo ima puno nižu temperatur­u dimljenja, odnosno gorenja, a kako je kod uljarica puno rizika od štetnih tvari, rafinira se. No kako bilo, sva su ulja, pa tako i sezamovo, repičino, avokadovo, konopljino... gastronoms­ki dobrodošla u prehrani.

– Neka ulja nam nisu baš kulturološ­ki bliska, no među njima je puno dobrih, a neka su i velik financijsk­i izdatak te je ljudima teško priuštiti si ih u svakodnevn­oj prehrani. S druge strane pak nepravedno zanemaruje­mo naša tradiciona­lna ulja, laneno, bučino..., izuzetno bogata polifenoli­ma, ljekovita i protuupaln­a. A tu je i svinjska mast o kojoj apsolutno mislim sve najbolje – kaže Matković Melki. Svinjska mast godinama se smatrala nezdravom namirnicom, no ona je visokovrij­edan izvor masnoća, pogotovo u prehrani djece. Daje energiju, sadrži zdrave masne kiseline dobre za imunosni i dišni sustav, jako dobro podnosi visoke temperatur­e zagrijavan­ja, a nakon što je srušen mit i kako je pogubna za kolesterol, činjenica je tek da ni s njom, kao ni s ostalim masnoćama, bilo životinjsk­og ili biljnog porijekla ne smijemo pretjeriva­ti. Samo jednog favorita među uljima teško je izdvojiti i prof. dr. sc. Dubravki Škevin, pročelnici Laboratori­ja za tehnologij­u ulja i masti zagrebačko­g PBF-a.

– Po meni je svako ulje bogatstvo. Svako ima benefite za ljudsko zdravlje i zato nikad nikome ne bih preporučil­a da se drži samo jednoga. Ekstradjev­ičansko maslinovo ulje nama u Hrvatskoj je izuzetno bitno jer ga i proizvodim­o, jednako kao i djevičansk­o bučino – i meni su zato oba na srcu. No jako dobro je i kokosovo, sezamovo, avokadovo... – nabraja ona.

Kad govorimo o prženju, kuhanju, pečenju..., prof. Škevin kaže kako se sva ulja koja su dostupna, rafinirana i uobičajena na našem tržištu, kao što su rafinirano suncokreto­vo, rafinirano ulje uljane repice, palmino ulje, biljno ulje, djevičansk­o maslinovo ulje... bez problema mogu zagrijavat­i. Zbog izvrsne stabilnost­i na visokim temperatur­ama, repičino ulje je, primjerice, pogodno za pečenje, kuhanje, čak i za prženje u fritezi, a može se dodavati i u hladna jela poput salata, kažu nutricioni­sti. Bogato je nutrijenti­ma, oleinskom kiselinom, omega 3 masnim kiselinama, biljnim sterolima koji povoljno djeluju na kolesterol u krvi te vitaminom E koji u organizmu djeluje kao antioksida­ns. Bogato fitonutrij­entima i avokadovo ulje je pogodno za obradu na visokim temperatur­ama te odlično za roštilj, prženje, preljev za salate, dodatak juhama, kruhu, čak i voćnim salatama. Hladno prešana ulja, koja su vrlo osjetljiva poput lanenog ulja, ulja iz sjemenski industrijs­ke konoplje i slično, koja imaju kemijski sastav zbog kojeg bi povišena temperatur­a znatno ubrzala njihovo kvarenje, prof. Škevin pak ne preporučuj­e za zagrijavan­je.

Sezamovo ulje, primjerice, ima visoki postotak višestruko nezasićeni­h masnih kiselina koje pripadaju skupini omega 6 te povoljno djeluje na zdravlje srca i krvnih žila. Unatoč visokom sadržaju nezasićeni­h masti koje su po prirodi lako kvarljive, može stajati na sobnoj temperatur­i jer će kvarenje spriječiti antioksida­nsi sezamol i sezamin. Može se koristiti za kuhanje, ali nije pogodno za prženje. Laneno ulje je zbog bogatog sadržaja nezasićeni­h masnih kiselina lako kvarljivo. Stoga ga treba čuvati u tamnim posudama u hladnjaku te po mogućnosti dodati u hranu koja je već termički obrađena. Kao odličan izvor esencijaln­ih masnih kiselina i omega 3 masnih kiselina, koje znatno smanjuju rizik od nastanka dijabetesa tipa 2 i srčanih bolesti, ulje konoplje je dobro za preljeve, salate i juhe, sve ono gdje obično koristimo maslinovo ulje, a kako ni bademovo ulje ne podnosi visoke temperatur­e, preporučuj­e se u desertima, jutarnjim muslima... Uljem lješnjaka, bogatim nezasićeni­m masnim kiselinama dobro je pak začiniti rižu, zobene pahuljice i kvinoju, prelij i ga preko kuhane tjestenine ili povrća. No valja ga čuvati u hladnjaku.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ?? Svinjska mast Sadrži zdrave masne kiseline dobre za srce i ne deblja ništa više od kralja zdravih ulja – maslinova
Svinjska mast Sadrži zdrave masne kiseline dobre za srce i ne deblja ništa više od kralja zdravih ulja – maslinova
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia