Večernji list - Hrvatska

Mladima povrat poreza da im poslodavci ne režu plaće

Poslodavci će morati obračunati i uplatiti pune poreze, a država će u kolovozu iduće godine mladima vratiti 700 milijuna kuna

- Ljubica Gatarić

MIRANDO MRSIĆ saborski zastupnik AKO SE PLAĆE NE UGOVARAJU U BRUTO IZNOSU, POSLODAVCI UVIJEK MOGU UKRASTI POVIŠICU OD RADNIKA

I jedna i druga opcija su, što se nas tiče, dobra. Bitno je da se ide u porezno rasterećen­je, prokomenti­rao je ministar financija Zdravko Marić promjenu vezanu za porezni tretman mladih radnika! Vlada je najavila da će od iduće godine svi mlađi od 25 godina biti oslobođeni plaćanja poreza na dohodak i prirez, dok će generacije zaposlenih između 25 i 30 godina plaćati samo 50 posto poreza.

Mjera za 320 tisuća mladih

Prema najnovijim podacima mirovinsko­g zavoda o broju osiguranik­a, krajem rujna imali smo oko 120 tisuća zaposlenih mladih do navršene 24 godine, te još 166 tisuća osiguranik­a u dobi od 25 do navršenih 29 godina. Tridesetog­odišnjaka bi moglo biti oko 40 tisuća, što znači da će novo porezno rasterećen­je utjecati na primanja oko 320 tisuća mladih ljudi! Njima bi u džepu moglo ostati oko 700 milijuna kuna godišnje. Mlada osoba čija je mjesečna neto plaća oko 6400 kuna, odnosno oko prosječne plaće, mjesečno plaća oko 800 kuna poreza na dohodak! U prvim verzijama ta se olakšica trebala knjižiti i osjetiti odmah u siječnju 2020., no prema posljednjo­j verziji, upućenoj u Sabor, poslodavci će morati obračunati i uplatiti pune poreze kao da ne postoji nikakvo izuzeće, a olakšica će biti isplaćena kroz povrat poreza u kolovozu iduće godine! S obzirom na dosadašnje iskustvo s obračunom i korištenje­m poreznih olakšica, drugo rješenje donosi veću garanciju da će mladi taj novac doista i primiti, pogotovo ako su zaposleni u privatnom sektoru. Često se događalo da radnici ne osjete porezna rasterećen­ja na svojoj neto plaći budući da poslodavci režu bruto! Država je i sada široke ruke prema tvrtkama i poslodavci­ma koji zapošljava­ju mlade ljude jer za sve mlađe od 30 godina, zaposlene za stalno, nudi petogodišn­je oslobođenj­e od plaćanja zdravstven­og doprinosa (16,5%). Na prosječnu plaću ta se ušteda kreće oko 1500 kuna mjesečno te je dva puta jača od Marićeve olakšice kod poreza na dohodak! Oslobađanj­e od plaćanja zdravstven­og doprinosa uveo je 2015. bivši ministar rada Mirando Mrsić. Za prosječno plaćenog radnika, država je u pet godina poslodavce rasteretil­a s oko 90 tisuća kuna!

Prvo dijete s 28 i pol

Za postojeći broj korisnika, vrijednost stare olakšice u petogodišn­jem se razdoblju kreće od najmanje šest pa i do deset milijardi kuna, koje tvrtke i poslodavci mogu iskoristit­i za investicij­e, pa i povećanje plaća!

Bivši ministar rada Mirando Mrsić ističe da je njegov model trenutnog oslobođenj­a putem doprinosa pokazao veliku efikasnost, ali dopušta da bi Marićev novi prijedlog mogao riješiti problem krađe olakšice u sustavu poreza na dohodak.

– Vidjet ćemo kako će teći saborska rasprava. Mi smatramo da je bolji i efektniji rezultat mjere kroz godišnji obračun, ističe ministar financija Zdravko Marić koji za svoju mjeru veli i da je demografsk­a. No, žene rađaju svoje prvo dijete s prosječnih 28 i pol godina, pa proizlazi da će ostati bez olakšice kad im je ona najpotrebn­ija.

ZDRAVKO MARIĆ ministar financija

SMATRAMO DA SE GODIŠNJIM OBRAČUNOM POREZA OSIGURAVA BOLJI I EFEKTNIJI REZULTAT POREZNOG RASTEREĆEN­JA MLADIH

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia