Večernji list - Hrvatska

‘18. studenog može biti neradni, ali ne bi se trebao zvati blagdan’

Što Vukovarci kažu o odluci da Dan sjećanja bude blagdan

- Branimir Bradarić

Odlukom Vlade i Sabora iduće godine 18. studenoga, kada se obilježava Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i stradanje Škabrnje 1991., postat će novi državni blagdan te samim time i neradni dan. Taj novi državni blagdan dobio je naziv – Dan sjećanja na žrtve Domovinsko­g rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje.

– Trenutak je da 18. studenoga postane državni blagdan jer upravo prepoznatl­jivost događanja i brojke posjetitel­ja pokazuju da je to nešto živo i što narod prepoznaje. Pozdravlja­m ovaj potez. Svatko onaj tko drži do Grada Vukovara i onih koji su dali žrtvu za ovaj grad neka dođe i pokloni se – rekao je gradonačel­nik Vukovara Ivan Penava. I dok Penava ne krije svoje zadovoljst­vo, mišljenja Vukovaraca više su nego podijeljen­a. Neki su za, neki protiv, a neke nije briga. Ipak, svi se slažu da je prije bilo kakve odluke trebalo pitati same građane Vukovara, a posebno one koji su sve to preživjeli.

Dobra ideja, ali...

– Po meni je to dobra ideja jer će sada 18. studenoga ući u povijest i znat će se što se toga dana dogodilo u Vukovaru. Mislim da je dobro da se jedan dan u godini posveti žrtvi naših najmilijih. Međutim, mislim da sama formulacij­a blagdana nije najbolja i da je tu trebalo više razmisliti. Osobno me žalosti što nas kao stradalnik­e nitko ništa nije pitao ni uopće kontaktira­o – rekao je Igor Gavrić, čiji je otac ubijen na Ovčari.

Vukovarska medicinska sestra Lena Vrtarić nikako ne prihvaća da 18. studenoga postane državni blagdan i neradni dan.

– Taj dan može biti neradni dan,

Vukovar i Škabrnja toga dana nemaju što slaviti, kaže Ivan Lukić

ali nikako ne blagdan. Kada je blagdan, onda se nešto slavi, roštilja, veseli… Međutim, Vukovar 18. studenoga nema što slaviti. Osobno sam do zadnjega dana bila u Vukovaru i nagledala se i ranjenih i mrtvih. I suprug mi je završio u logoru. Uostalom, ispada da toga dana slavimo bitku koju smo izgubili. Za mene je 18. studenoga dan užasa ili dan pakla, ali nikako ne državni blagdan – kaže Vrtarić, dodajući da Kolona sjećanja i sve što ide uz

Može biti neradni dan, ali nikako blagdan, poručila je Lena Vrtarić

nju tih dana svakako treba ostati i dalje i da je to primjereno. Prema njezinim riječima, ako se već trebao odrediti neki datum kao državni blagdan, a da je vezan za Vukovar, onda je to trebalo biti 15. siječnja, na dan kada je završila mirna reintegrac­ija Podunavlja pa i samoga Vukovara. Slično razmišlja i vukovarski branitelj i logoraš Ivan Lukić koji je poslije pada obrane grada završio u srbijanski­m logorima. – Mislim da je riječ o dobroj namjeri, ali jako lošoj formulacij­i i da bi sve vrlo lako moglo krenuti u pogrešnom smjeru. Po mnogima 18. studenoga ne bi trebao biti državni blagdan, nego bi trebalo smisliti nešto drugo. Blagdan je nešto što se slavi, a Vukovar i Škabrnja toga dana nemaju što slaviti. To su za nas pretužni dani – kaže Lukić.

Zašto nisu nas pitali?

Objašnjava­jući svoje riječi, Lukić kaže da je upravo 18. studenoga, nakon sloma obrane, zabilježen­a masa ubojstava i zločina. Prema njegovim riječima, upravo 18. studenoga u vukovarsko­j su bolnici odvajani civili i branitelji koji su poslije pobijeni na Ovčari. Toga 18. studenoga na tisuće Vukovaraca bile su prinuđene napustiti svoj grad.

– Smeta mi što nas stradalnik­e nitko ništa nije pitao, nego odluku donose ljudi koji nisu u obzir uzeli sve činjenice – zaključio je Lukić.

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia