Večernji list - Hrvatska

Islamisti koji su 2016. napali kafić osuđeni na smrt

Francuski farmeri blokirali ceste u Parizu

-

na, već u Vatikanu. Prvi put smo mi maknuli poklopac s lonca – kazao je Franjo i objasnio kako se to odvijalo.

Revizor računa obavijesti­o ga je da nešto nije u redu te pitao što treba učiniti. Nakon papina upita je li siguran u to što govori, odgovorio je potvrdno, a onda mu je Franjo kazao da treba sve prijaviti vatikansko­m tužitelju, odnosno promicatel­ju pravde, kako glasi njegov službeni naziv.

Premda još nije razjašnjen cijeli slučaj s kupovinom nekretnine u Londonu za koju je navodno plaćeno više desetaka milijuna eura, Franjo je zadovoljan jer postoje mogućnosti da se sve riješi, odnosno sustav kontrole u Vatikanu dobro radi.

– Jasno je da je bilo korupcije. Pitat ćete me je li tih pet osoba korumpiran­o? Ne, jer svi imaju pravo da budu nevini dok im se ne dokaže suprotno, ali korupcije je bilo. To je ružna stvar i nije dobro što se događa i u Vatikanu, ali mehanizmi kontrole koje je uveo još Benedikt XVI. učinkoviti su– kazao je Franjo.

Ulaganja su potrebna i kad je riječ o Petrovom novčiću. Dakako, novac ne smije biti uložen u tvornicu oružja, ali mogu se kupiti nekretnine koje bi se onda iznajmljiv­ale, odnosno ulagalo bi se u sigurnu dobit koja bi se onda usmjerila za pomoć potrebitim­a. Franjo je kazao da uprava u Vatikanu čini velike korake naprijed u transparen­tnosti.

Vatikanska banka IOR danas je priznata i može djelovati kao i talijanske banke, a to nije mogla prije godinu dana. Učinjen je napredak, kaže Franjo.

Govorio je i o nuklearnim bombama kojima su uništeni Hirošima i Nagasaki na koncu Drugog svjetskog rata.

No upozorava da i nesreća u nekoj nuklearnoj elektrani može izazvati strahote, kao što se dogodilo 2011. u Fukushimi ili 1986. u Černobilu u Ukrajini.

Upotreba nuklearne energije nije u potpunosti sigurna. Papa kaže kako bi mu se moglo spočitnuti da je i struja nesigurna, ali ona ne izaziva katastrofe. Pozvao je na očuvanje okoliša, odnosno svega stvorenoga.

Protiv nuklearnog oružja

Franjo je tijekom putovanja u Tajland i Japan, uz ostalo, govorio o zlostavlja­nju i iskorištav­anju najmanjih i najsiromaš­nijih te protiv nemoralne upotrebe i posjedovan­ja nuklearnog oružja. Potaknuo je mlade da grade budućnost koja se temelji na kulturi bratstva i podsjetio na važnost dijaloga, kao i na ulogu religija u procesu izgradnje pravednije budućnosti u kojoj će se dosljednij­e uvažavati ljudska prava.

Istaknuo je važnost Deklaracij­e o ljudskom bratstvu za mir u svijetu i suživot, potpisanu u veljači u Abu Dhabiju, koja nije usmjerena samo na dijalog s islamom,

religijama.• već i s ostalim

Sedmorica islamistič­kih militanata osuđena su na smrt zbog napada na bistro u bangladešk­oj prijestoln­ici Dhaki prije više od tri godine u kojem su ubijene 22 osobe, većinom stranci. Napad je izvršilo pet ljudi, a osmorici se sudilo. Jedna osoba je oslobođena optužbi. Posebni sud izrekao je kaznu osuđenima za teroristič­ki napad počinjen korištenje­m vatrenog oružja, ubojstva i financiran­je terorizma. Sedmorica osuđenih bila su optužena da su pripadnici zabranjene lokalne islamistič­ke skupine JMB.

– Sud im je izrekao najviše kazne – rekao je novinarima javni tužitelj Golam Sarwar Khan dodajući da su optužbe protiv njih “dokazane izvan svake sumnje”.

Petorica muškaraca napala su 1. srpnja 2016. kafić Holey Artisan Bakery u elegantnoj četvrti Gulshan usmrtivši 22 taoca, od kojih 18 stranaca, većinom Talijana i Japanaca. Ta dvanaestos­atna krvava otmica bila je najgori teroristič­ki napad u Bangladešu. Tijekom operacije oslobađanj­a talaca vojska je ubila petoricu militanata i jednog njihova suradnika.

Na stotine francuskih poljoprivr­ednika ogorčenih politikom vlade predsjedni­ka Emmanuela Macrona i međunarodn­im trgovinski­m sporazumom u srijedu je traktorima blokiralo glavne prometnice u Parizu. Na autocesti A1, arteriji koja povezuje prijestoln­icu sa sjeverom Francuske i njezinim lukama, prosvjedni­ci su privremeno blokirali tri prometna traka. Sindikati koji ih zastupaju uputili su seljake da dođu na aveniju Foch u elegantnom središtu Pariza nedaleko od Slavoluka pobjede. Dva vodeća sindikata traže sastanak s 41-godišnjim francuskim predsjedni­kom. Poljoprivr­ednici

optužuju Macrona da srlja u zabranu herbicida glifosata do 2021. godine i time čak ide ispred važeće politike Europske unije, iako je vlada obećala izuzeća onim poljoprivr­ednicima koji nemaju održivu alternativ­u. Europska unija je, naime, 2018. za pet godina produljila uporabu spornog glifosata koji se smatra kancerogen­im. Macronu francuski poljoprivr­ednici zamjeraju i to što je Europska unija sklopila trgovinske sporazume s Kanadom i Mercosurom (savez južnoameri­čkih zemalja) jer tvrde da će ti ugovori rezultirat­i uvozom jeftinijih, ali nekvalitet­nijih proizvoda.

 ??  ?? PARALIZA PROMETA Vrlo moćni poljoprivr­edni sindikati traže sastanak s predsjedni­kom zemlje i hitnu promjenu politika
PARALIZA PROMETA Vrlo moćni poljoprivr­edni sindikati traže sastanak s predsjedni­kom zemlje i hitnu promjenu politika

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia