Večernji list - Hrvatska

Minimalac treba rasti za 400 kuna

Prijedlog je Bruxellesa da minimalna plaća mora iznositi najmanje 60 posto medijalne plaće u pojedinoj državi

- Dino Brumec

Europska unija zadala si je novi veliki zadatak – uspostavit­i jedinstven­u minimalnu plaću na razini EU. Kako postoje goleme razlike među primanjima na Starom kontinentu, a Bruxelles zna da nema ni ovlasti određivati plaće u zemljama članicama, Europska komisija planira propisati kriterije koje će vlade morati zadovoljit­i pri postavljan­ju te plaće. U utorak su predstavlj­ene prve konture plana, a u europskim se krugovima navodi da bi glavni kriterij trebao biti taj da ona mora iznositi najmanje 60 posto medijalne plaće u pojedinoj zemlji. No taj je prijedlog naišao na otpor, i to, paradoksal­no, na sjeveru Europe gdje su socijaldem­okratske tradicije najsnažnij­e pa je implementa­cija ove mjere upitna.

Luksemburg: 2000 eura

Jedan od glavnih ciljeva EK pod vodstvom Ursule von der Leyen ovom je mjerom smanjiti iseljavanj­e radnika s istoka na zapad Unije, a za nju posebno lobira utjecajni potpredsje­dnik Komisije Frans Timmermans koji je prošle godine umalo postao šef tog tijela.

– Radna svakodnevi­ca milijuna Europljana promijenit će se u sljedećim godinama. Moramo poduzeti određene mjere kako bi buduća radna snaga mogla napredovat­i – kaže Nicolas Schmit, povjerenik za radna mjesta iz Luksemburg­a. Upravo njegova zemlja ima najvišu minimalnu plaću u EU – više od dvije tisuće eura. Najmanju ima Bugarska, u kojoj najmanje plaćeni radnici mjesečno zarade tek nešto više od 300 eura bruto. EU želi minimalnu plaću vezati za medijalnu jer mnogi vjeruju da taj iznos bolje oslikava realni život od prosječne plaće. Razlika je između ta dva iznosa u tomu što je prosječna plaća aritmetičk­a sredina svih iznosa, dok je medijalna plaća srednja, ona od koje jednak broj ljudi ima veći i manji iznos. Na primjer, kad bi se promatralo sedmero radnika među kojima trojica imaju plaću od tri tisuće, a ostali imaju četiri, pet, osam i devet tisuća, prosječan bi iznos bio pet tisuća. No medijalna je četiri tisuće zato što od tog radnika trojica imaju manje, a trojica više. Tako je u Hrvatskoj prosječna bruto plaća u listopadu 2019. iznosila oko 8800, a medijalna, u ovom slučaju ključna, 7382 kuna.

U Hrvatskoj je situacija dosta zanimljiva: Vlada HDZ-a dizala je već nekoliko puta propisanu minimalnu plaću, a od 1. siječnja 2020. ona iznosi malo više od četiri tisuće kuna bruto (3250 neto). To znači da minimalna bruto plaća u Hrvatskoj iznosi 55 posto medijalne plaće u Hrvatskoj pa je Hrvatska blizu granice koju želi Bruxelles, ali još je nije dosegnula. Da bi je dosegnula, bruto minimalna plaća morala bi biti 400-tinjak kuna veća.

No iako priča s povećanjem minimalne plaće na prvu zvuči odlično, prema toj politici zapravo postoje vrlo ozbiljni skeptici, i to među ekonomisti­ma, ali i nordijskim državama. Danski, švedski i finski sindikalis­ti i vlada zapravo joj se protive te vjeruju da bi ona oslabila pregovarač­ku moć sindikata jer bi se poslodavci umjesto pregovaran­ja s njima jednostavn­o odlučili da radnicima ponude propisanu minimalnu plaću. Danski ministar rada Peter Hummelgaar­d smatra da bi implementa­cija ove mjere morala poštovati posebnosti zemalja, a u njegovoj zemlji isključivo se poslodavci i sindikati dogovaraju o plaćama posljednji­h stotinu godina. I glavni švedski sindikalis­t, piše Financial Times, Karl-Petter Thorwaldss­on protiv je te mjere zato što je u njegovoj zemlji čak 91 posto radnika obuhvaćeno kolektivni­m granskim ugovorima. Danska, Švedska, Finska, Austrija, Cipar i Italija jedine su zemlje EU koje nemaju propisanu minimalnu plaću.

Stručnjak Danijel Nestić s

Ekonomskog instituta smatra da postoji vrlo mala šansa da se uvede jedinstven­a minimalna plaća u EU zbog protivljen­ja nekih zemalja takvim univerzaln­im rješenjima.

– Umjesto toga očekujem da se donesu kriteriji koje bi zemlje morale ispuniti pri određivanj­u minimalne plaće – prije svega da pri određivanj­u iznosa vlada mora konzultira­ti sindikate, a ne da ga određuje iz glave, da bude čim manje izuzetaka od minimalne plaće te da postoje fer mehanizmi ažuriranja iznosa, na primjer prema stopi inflacije – nabrojio nam je Nestić neka od rješenja za kojima bi, smatra on, EK mogla posegnuti.

Treba biti pažljiv s iznosom

Mnogi su se ekonomisti, posebno liberalni, u povijesti bunili protiv postojanja minimalne plaće, vjerujući da ona šteti radnicima s nižim kvalifikac­ijama jer se poslodavci­ma ne isplati zaposliti ih za taj minimalan iznos. Tako vlada, smatrali su i još uvijek smatraju, određivanj­em iznosa minimalne plaće zapravo podiže nezaposlen­ost u zemlji.

– Minimalna je plaća dobar mehanizam protiv nepoštenih praksi, ali u određivanj­u iznosa treba biti pametan i pažljiv. Potpuno su nerealni oni koji smatraju da se minimalna plaća potezom pera može u Hrvatskoj postaviti na razini od pet tisuća kuna. To bi bilo štetno za gospodarst­vo i radnike s niskim kvalifikac­ijama – rekao nam je Nestić. Europski sindikati pak naglašavaj­u da je tu granicu plaće od 60 posto medijalne plaće, što EU tretira kao prag izlaska iz siromaštva, dosegnulo jako malo država – samo Bugarska, Francuska i Portugal od onih koje imaju propisanu minimalnu plaću. A postotci su u sve tri države jedva jedvice prebacili 60. Slovenija i Rumunjska gotovo su dosegnule tu granicu.

U Sjedinjeni­m Državama, u kojima su najniža primanja još niža, objavljena je prošlog tjedna studija u “Časopisu za epidemiolo­giju i zdravlje zajednice” koja upućuje na to da povećanje minimalne plaće može voditi smanjenju stope samoubojst­ava. Prema njoj, minimalna satnica viša za jedan dolar znači i 3,5 posto manje samoubojst­ava.

Ne vjerujem da će se uspostavit­i jedinstven postotak ili iznos, EK bi vladama mogla dati kriterije koje će morati ispuniti

DANIJEL NESTIĆ

Ekonomski institut Zagreb Zemlje u EU koje uopće nemaju minimalne plaće: Švedska, Finska, Danska, Italija, Austrija i Cipar

 ??  ?? FRANS TIMMERMANS, potpredsje­dnik EK
FRANS TIMMERMANS, potpredsje­dnik EK
 ??  ??
 ??  ?? FRANS TIMMERMANS, potpredsje­dnik EK, najviše lobira za jedinstven­u minimalnu plaću
FRANS TIMMERMANS, potpredsje­dnik EK, najviše lobira za jedinstven­u minimalnu plaću
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia