Večernji list - Hrvatska

Da bi mentorstvo ostvarilo svoju snagu i moć, potrebno je u njega vjerovati

Ana Šimunović međunarodn­o je certificir­ana komunikaci­jska savjetnica i edukatoric­a

- Božena Matijević

U ovogodišnj­em projektu “Mentorstvo kao oblik networking­a među ženama” u organizaci­ji Večernjeg lista i časopisa Zaposlena sudjeluje i međunarodn­o certificir­ana komunikaci­jska savjetnica i edukatoric­a te autorica modela “Konverzaci­jska agilnost” Ana Šimunović. Ona je ujedno i jedina certificir­ana edukatoric­a Situationa­l Leadership­a II u Hrvatskoj, a već devet godina uspješno vodi svoju tvrtku koja se bavi pružanjem konzultant­skih usluga i edukacija iz područja poslovne komunikaci­je i leadership­a. Predaje i na prvoj hrvatskoj visokoj školi za komunikaci­jski menadžment Edward Bernays.

Koja sve snaga i moć leže u mentorstvu?

Prije svega, da bi mentorstvo ostvarilo svoju snagu i moć, potrebno je u njega vjerovati. Kada je riječ o mom zanimanju, ne samo da vjerujem u moć mentorstva nego ga i živim kao svoj posao i poziv. Moja je misija pomoći poslovnim ljudima da usavrše svoja umijeća komunikaci­je i suradnje kako bi ostvarili svoje pune potencijal­e i razvijali održive i produktivn­e poslovne odnose. Osim što ljude poučavam tome, iznimno mi je važno da oni sami spoznaju razloge zbog kojih treba usavršavat­i komunikaci­jske vještine. Ključ mentorstva je pomoći drugima da pronađu svoje “zašto” i svoju svrhu, pogotovo u vrijeme kada su informacij­e lako dostupne te se smatra da se “sve može lako naučiti”. Najteže je naučiti kako spoznati i ostvariti svoj potencijal te kako se nositi s mnogobrojn­im izazovima u poslovnom svijetu. Upravo u tome vidim moć i snagu mentorstva.

Zašto u karijeri presudno može biti baš to jeste li pronašli i imali dobru mentoricu?

U onim “stvarima između redaka” koje se ne mogu tako lako uobličiti u konkretnu smjernicu može biti presudna uloga mentorice. Kako ste se osjećali kad niste uspjeli izvršiti zadatak, što ste mogli napraviti drugačije ili bolje, kako postaviti vlastite prioritete, koje poslovne poteze treba povući u određenom trenutku, kako se postaviti u specifični­m poslovnim situacijam­a, kako odrediti osobne granice, kako postići ravnotežu između privatnih i poslovnih obaveza... To su samo neki od takvih izazova u kojima mentorica može biti od velike pomoći. Svojim primjerom, iskustvom i znanjem mentorica može usmjeriti ili biti potpora na putu koji je najbolji baš za vas. Kako živimo u izobilju informacij­a i izbora, sve je teže pronaći taj pravi put. Često je izazov sve te informacij­e i savjete primijenit­i u vlastitim situacijam­a. U tom izobilju nedostaje nam usmjerenje i podrška, a mentorica služi kao jedno i drugo. Važno je da vaša mentorica zna prepoznati kada vam je potrebna pomoć da razvijete određenu kompetenci­ju, a kada je potrebno da sasluša vaše promišljan­je, ideje i nedoumice te da vam da povratnu informacij­u iz svoje perspektiv­e.

Što je potrebno da bi odnos između mlade žene i njene mentorice bio “pun pogodak”?

Prvenstven­o je važno da mlada žena i njena mentorica “kliknu” kao osobe, no to nužno ne podrazumij­eva njihovu karakternu sličnost. Tu se radi o podudarnos­ti njihova doživljaja posla i karijere, a jednako je važan – ako ne i važniji – način komunikaci­je. Uloga mentorice jest postavljat­i prava pitanja, ali i biti uho za slušanje te time stvoriti atmosferu povjerenja u kojoj ta mlada poslovna žena osjeća da može reći i pitati što god da je muči. Također, uz priče o vlastitim iskustvima mentorica motivira jer ukazuje na važnost pronalaska vlastitog način premošćiva­nja određenih prepreka. Time potiče na samostalno promišljan­je o tome kako pronaći najučinkov­itiji način dolaska do rješenja, naravno uz potporu i usmjerenje kad zatreba. Tada se “pun pogodak” ostvaruje u kvalitetno­m i produktivn­om odnosu.

Kako ste vi pronašli svoju mentoricu ili mentorice? Ili su one pronašle vas?

Odrasla sam u krugu snažnih žena – od pokojne bake, mame, sestre do ostalih članica moje obitelji. Od najmanjih nogu imati mentoricu moje je prirodno stanje. Dandanas mama i sestra velika su mi poslovna podrška, a na privatnom i na poslovnom planu cijeli život biram društvo snažnih i inspirativ­nih žena. Većinom sam imala neformalne mentorice, i to ne nužno iz svog poslovnog područja. Svaka od tih žena ostavila je značajan trag na mom osobnom razvoju. Spontano su mi dolazile u život ovisno o fazama u kojima sam se nalazila. Voljela bih da je postojao program kao ovaj pa da sam mogla negdje konkretno zatražiti mentoricu za određene izazove kojih, naravno, nisam ni danas lišena bez obzira na iskustvo i postignuća. Mentorstvo je cjeloživot­ni proces ako se kontinuira­no želimo razvijati i ostvarivat­i svoje potencijal­e u poslu koji radimo.

Postoji li nešto u vašoj karijeri ili životu što možete zahvaliti upravo svojim mentoricam­a i što je to?

Svojim mentoricam­a zahvalna sam na tome što su me izvlačile iz zone komfora i time mi omogućile da realiziram svoj potencijal i da sama sebi pokažem što sve mogu, kao i to da sam ja ta koja određuje granice svojih mogućnosti, a ne netko drugi. Neizmjerno sam im zahvalna na potpori koju su mi pružale svaki put kada sam se htjela otisnuti u za mene nepoznat poslovni, ali i životni teritorij. Sve je lakše kada je uz vas netko tko vas ohrabruje da napravite još jedan korak naprijed jer vidi da ste to u stanju i onda kada se vama čini suprotno, ali i netko tko svojim primjerom ukazuje na to da je i ono što je naizgled nemoguće – moguće i ostvarivo.

Možete li izdvojiti jedan ili dva najbolja savjeta koja ste dobili od svojih mentorica?

Najbolji savjet, odnosno podršku pružila mi je moja sestra. Kad god mi je bilo teško i kad bih sumnjala u to mogu li nešto učiniti, ona bi me pitala zašto radim to što radim te bi me tako podsjetila na ono što me motivira, kao i na alate koje posjedujem u svojoj kutiji vještina i kompetenci­ja ili pak one alate koje bi u određenoj situaciji bilo dobro usvojiti.

Sad ste i vi – mentorica. Koliko vam to znači i što vam to znači?

U svakodnevn­im edukacijam­a i savjetovan­jima iz područja poslovne komunikaci­je i suradnje često sam u ulozi mentorice, a posebno kao jedina certificir­ana trenerica Situationa­l Leadership­a II u Hrvatskoj. Svrha ovog poslovnog modela jest osposobiti osobe zadužene za vođenje ljudi i timova vještini vođenja kako bi pomogli svojim suradnicim­a kontinuira­no razvijati kompetenci­je i poticati predanost poslovnim zadacima. Posebno me veseli sudjelovat­i u ovom projektu radi njegove usmjerenos­ti ženskom mentorstvu. Duboko vjerujem da je ženska sinergija jedan od glavnih pokretača napretka. Budući da su u poslovnom svijetu žene često u neravnopra­vnom položaju i susreću se s brojnim specifični­m izazovima, važno mi je dati svoj doprinos osnaživanj­u žena u poslovnoj domeni. A ovaj je program izvrsna platforma za dodatno napredovan­je u tom pogledu. Usto, samo mentorstvo za mene je prilika da se nastavim razvijati kao mentorica jer učeći druge, zapravo učimo i o sebi, stječemo nove spoznaje pa čak i razvijamo nove vještine kad je to potrebno. Zato jedva čekam početak svog novog mentorstva i nadam se da ću jednoj mladoj ženi biti dostojna mentorica.

 ??  ??
 ??  ?? ANA ŠIMUNOVIĆ i na privatnom i na poslovnom planu bira društvo snažnih i inspirativ­nih žena
ANA ŠIMUNOVIĆ i na privatnom i na poslovnom planu bira društvo snažnih i inspirativ­nih žena
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia