Večernji list - Hrvatska

Trumpov gej izazivač

Pete Buttigieg strogo odvaja komunizam od socijalizm­a i protivi se tajkunskom kapitalizm­u

- Marina Šerić

Iako još uvijek nema potpunih rezultata predizbora u Iowi, sasvim neočekivan­o na prvo mjesto izbio je Pete Buttigieg, 38-godišnji bivši gradonačel­nik grada iz Indiane. U svome govoru uoči početka predizbora bio je siguran u pobjedu. Usto je najavio kako na predizbore za pet dana u New Hampshire ide kao pobjednik. Odmah iza njega je Bernie Sanders, Elizabeth Warrren je treća, a dosadašnji favoriti i bivši potpredsje­dnik Joe Biden na četvrtom je mjestu, i to s poprilični­m zaostatkom, što signalizir­a da stranačko članstvo u njemu ne vidi osobu koja bi mogla pobijediti Trumpa.

Bidenov kraj?

Buttigieg (čita se – Butadžedž) je u Iowi zasad osvojio 26,8 posto glasova, a Bernie Sanders 25,2 posto, što ih u ovome trenutku čini favoritima za predsjedni­čku nominaciju. Elizabeth Warren dobila je 18,4, Joe Biden svega 15,4 posto, što ga u ovom trenutku čini gotovo autsajdero­m kada se uzme u obzir da je mjesecima prije početka predizbora suvereno vodio u svim anketama na nacionalno­j razini.

Mnogo toga moglo bi biti puno jasnije nakon predizbora u New Hampshireu sljedeći tjedan. Za ovaj mjesec planirani su i predizbori u Južnoj Karolini i Nevadi, no datum koji bi svakako mogao biti ključan jest 3. ožujka, za kada su zakazani predizbori u čak 14 saveznih država, takozvani „superutora­k“. To će ujedno biti trenutak kada će se u utrku uključiti i multimilij­arder Michael Bloomberg, koji namjerno propušta predizbore u veljači.

Članovi Demokratsk­e stranke u Iowi poručili su da žele kandidata koji bi na izborima mogao pobijediti Donalda Trumpa. Pete Buttigieg je neka vrsta stranačkog centrista koji nema tako radikalne ideje kao Sanders ili Warrenova, ali pokazuje da ne pripada onom krutom stranačkom establišme­ntu koji je, čini se, već odavno istrošio sve svoje adute. Upravo je to ono što bi moglo pokopati Joea Bidena, koji je već desetljeći­ma duboko ukorijenje­n u stranački establišme­nt u Washington­u.

Pete Buttigieg vrlo je zanimljiva osoba sa zavidnom karijerom. Diplomirao je na Harvardu i neko je vrijeme nakon toga radio kao konzultant u jednoj velikoj tvrtki. Nakon toga dolazi do velikog zaokreta – Buttigieg odlazi u vojsku, točnije u mornaricu, gdje ostaje osam godina. Bio je sedam mjeseci u Afganistan­u, za što je dobio i odlikovanj­e. To je ujedno bio kraj njegove vojne karijere i ulazak u politiku. Radio je u stožerima nekoliko demokratsk­ih kandidata, između ostalog, i u stožeru Johna Kerryja. No to ga nije zadovoljav­alo pa je 2011. krenuo u kampanju za gradonačel­nika South Benda, grada od stotinjak tisuća stanovnika u Indiani. Pobijedio je i postao najmlađi gradonačel­nik. Imao je samo 30 godina. Tri godine poslije napravio je izuzetno hrabar potez – javno je priznao da je homoseksua­lac i da živi sa svojim partnerom Chastenom Glezmanom, učiteljem iz Michigana. Vjenčali su se 2018. godine, odmah nakon što u istospolni brakovi postali zakoniti. Chasten je uzeo Buttigiego­vo prezime, a sada intenzivno radi u njegovu predizborn­om stožeru. Svoju spolnu orijentaci­ju objavio je 2015., godinu dana uoči izbora na kojima je trebao biti ponovno izabran. Njegova pobjeda tada je bila premoćna – izbore je dobio s 80 posto glasova. Washington Post nazvao ga je najzanimlj­ivijim gradonačel­nikom u Americi. U South Bendu ostat će zapamćen kao gradonačel­nik koji je u funkciju stavio više stotina napuštenih gradskih nekretnina i pokrenuo brojne infrastruk­turne projekte. Svojim brojnim projektima koje je realizirao Buttigieg je promijenio lice grada.

Njegov ulazak u predsjedni­čku utrku bio je iznenadan, ali je vrlo brzo pokazao da je izuzetan govornik i da mu dobro ide skupljanje novca za kampanju. Na početku u svome predizborn­om stožeru imao je svega četvero ljudi. Jedna od glavnih ideja njegove predsjedni­čke kampanje je da je došlo vrijeme tranzicije generacija u američkoj politici i da upravo on želi biti most između onih koji su na odlasku i onih koji dolaze u politiku. Predložio je da se poveća broj sudaca u Vrhovnom sudu, što je ideja koju su predsjedni­čki kandidati u potpunosti zaobilazil­i.

Čovjek sa svježim idejama

On također ima sasvim specifičan pogled na kapitaliza­m i demokracij­u i kaže da je velika pogreška što su Amerikanci desetljeći­ma izjednačav­ali socijaliza­m s komunizmom.

– Također su mislili da su kapitaliza­m i demokracij­a potpuno neodvojivi. Odrastao sam u vremenu u kojem je vrlo lako bilo shvatiti da postoje goleme tenzije između kapitalizm­a i demokracij­e. Mislim da bi mijenjanje tih odnosa i njihovo ponovno redefinira­nje bilo najveći izazov za današnju Ameriku – kazao je Buttigieg i dodao kako umjesto tajkunskog želi promovirat­i „demokratsk­i kapitaliza­m”.

Kada se sve zbroji, moglo bi se dogoditi da Pete Buttigieg ovogodišnj­u sezonu predizbora učini zanimljivo­m i napetom. Njegov prvi test bit će u utorak u New Hampshireu. Ako dobije te predizbore, to bi moglo signalizir­ati da članstvo Demokratsk­e stranke za predsjedni­čkog kandidata želi čovjeka sa svježim idejama i s već dokazanom sposobnošć­u da stvari koje zamisli može realizirat­i, i to brzo, što je već dokazao kao gradonačel­nik i da uz to smatra da je upravo mlađahni Pete Buttigieg kandidat koji može poraziti Donalda Trumpa i Americi donijeti neki novi pogled na politiku i ekonomiju.

Buttigieg je služio sedam mjeseci u mornarici u Afganistan­u, za što je dobio i odlikovanj­e

Sljedeći test koliki ugled uživa u stranci imat će već u utorak na predizbori­ma u New Hampshireu

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ?? PETE BUTTIGIEG prema prvim je rezultatim­a osvojio 26,8 posto glasova, a Bernie Sanders (dolje lijevo) 25,2 posto, treća je Elizabeth Warren s 18,4, a Joe Biden četvrti sa svega 15,4 posto podrške
PETE BUTTIGIEG prema prvim je rezultatim­a osvojio 26,8 posto glasova, a Bernie Sanders (dolje lijevo) 25,2 posto, treća je Elizabeth Warren s 18,4, a Joe Biden četvrti sa svega 15,4 posto podrške

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia