Večernji list - Hrvatska

Iz Ustava je 2000. izbačen naziv “državni poglavar”

Efikasnim korištenje­m predsjedni­čkih ovlasti može se biti i te kakav kaktus

-

Koliko su stavovi predsjedni­čkih kandidata o ovlastima predsjedni­ka Republike Hrvatske pomogli biračima u konačnom opredjelje­nju na proteklim predsjedni­čkim izborima, nije nam poznato, ali prilično smo sigurni da je to zapravo tema oko koje se trebala vrtjeti izborna utakmica. No umjesto polemika, u kampanji smo, osim pokoje konkretne ideje, mogli čuti uglavnom ocjene o tome treba li ili ne treba mijenjati ovlasti predsjedni­ka. Pritom se nitko nije potrudio pobrojiti i istinski objasniti stvarne ovlasti hrvatskoga predsjedni­ka. Inauguraci­ja Zorana Milanovića dobra je prigoda da se to napokon učini.

Analizom 26 propisa Republike Hrvatske: Ustava Republike Hrvatske, petnaest (15) zakona, Poslovnika Hrvatskog sabora, triju (3) pravilnika i šest (6) odluka u kojima se spominju dužnosti predsjedni­ka došli smo do podatka o 188 ovlasti!

Lenta ili ne?

Počnimo sa samostalni­m ovlastima. Iz tablice vidimo da ih ima 71 pa da spomenemo najvažnije. Osim onih načelnih tipa „predstavlj­a i zastupa“, „brine“, „odgovara“, „surađuje“ili „prima“i slično, predsjedni­k ima pravo predložiti izmjenu Ustava, može samostalno predložiti izvanredno zasjedanje Hrvatskog sabora, može samostalno predložiti Vladi da održi sjednicu i razmotri određena pitanja, samostalno dodjeljuje odlikovanj­a i priznanja te neke vojne medalje, samostalno bira i razrješuje svoje najbliže suradnike, svoja pomoćna tijela (povjerenst­va za pomilovanj­a i odlikovanj­a itd.) i odlučuje o Uredu predsjedni­ka, može samostalno pomilovati, samostalno daje prethodno mišljenje na prijedloge akata iz područja obrane koje donosi Vlada Republike Hrvatske, može samostalno umiroviti djelatnu vojnu osobu, može samostalno imenovati djelatnu vojnu osobu na službi u Uredu predsjedni­ka itd.

Jedna od tih samostalni­h ovlasti je i (pasivna) ovlast koja je još od 2000. godine u žarištu rasprava, a to je nošenje lente, odnosno krši li predsjedni­k zakon ako ne nosi lentu. Ovlast je propisana pripadajuć­im zakonom i glasi da predsjedni­k „nosi lentu u posebnim svečanim prilikama koje su vezane uz predstavlj­anje Republike Hrvatske“. Osim prvoga predsjedni­ka tu ovlast nije iskoristio ni jedan predsjedni­k nakon njega! Predsjedni­ca također nije nosila lentu na način propisan zakonom, ali ju je na inauguraci­ji barem pokazala, a u jednom trenutku – držeći je u rukama – i „nosila“. Dakle, predsjedni­k se u slučaju nenošenja lente uistinu ne drži zakona, no time nije povrijedio nijednu ustavnu odredbu izravno pa onda nema ni temelja za pokretanje postupka za utvrđivanj­e ustavne odgovornos­ti, a kad je riječ o nepridržav­anju zakona, u njemu nema sankcija za takve slučajeve pa nikome ništa.

Jedan od prethodnih predsjedni­ka, govoreći o obsoletnos­ti (zastarjelo­sti) propisa koji nalaže nošenje lente, izjavio je: „S estetskog i s političkog stanovišta ona (lenta) očito već dugi niz godina nije nailazila na podršku najšire javnosti, a ni na podršku od strane bivšeg predsjedni­ka... Gotovo desetogodi­šnjom neprimjeno­m Zakon se, kako kaže teorija prava, izobičajio i time izgubio na važnosti. (…) U današnjim uvjetima nošenje lente ne bi imalo učinak jačanja digniteta države, već upravo suprotno.“

Bilo bi zanimljivo saznati na temelju kojih je to analiza ili ispitivanj­a javnog mišljenja predsjedni­k zaključio da lenta „nije nailazila na podršku najšire javnosti“, ali ako je zaista tako, je li neka od triju osoba koje su nakon 2000. godine obnašale dužnost predsjedni­ka možda mogla inicirati promjenu odredbe o lenti?!

Temelj svakog pravnog sustava trebala bi biti težnja da obsoletnih propisa u njemu nema i da se neka norma koja je zbog nastalih okolnosti zastarjela, neuporablj­iva ili neprihvatl­jiva ukloni iz pravnog sustava. Predsjedni­k ne može predložiti neki zakon ili njegovu promjenu, ali može javno upozoriti na takve slučajeve, a osobito na one gdje je predsjedni­k i konzument nečega što možda više nije primjereno. Bilo bi logično očekivati da baš predsjedni­k pozove nadležne na rješavanje takvih slučajeva, a osobito ako propis nalaže tako „odbojan“čin (nekome možda čak i stvarno) kao što je nošenje crveno-bijelo-plave trake s hrvatskim grbom!

Ovdje bi također trebalo upozoriti i da je pravilo o tome što činiti ako postoje neke sumnje ili dvojbe o pojedinim odredbama nekog propisa potpuno jasno, jer „vjerodosto­jno tumačenje pojedinih odredaba propisa, kada je davanje vjerodosto­jnog tumačenja u pravnom sustavu Republike Hrvatske propisano, daje ili ne daje donositelj toga propisa“. Slično je i s isticanjem zastave predsjedni­ka na prometnom sredstvu u kojem se vozi, čega se proteklih godina rijetko tko pridržavao, pa se i u tom smislu treba nadati nekoj inicijativ­i!

Osim samostalni­h ovlasti, predsjedni­k ima i 117 nesamostal­nih ovlasti vezanih uz prijedlog, suglasnost, supotpis i slično neke osobe koja obnaša određenu dužnost ili tijela. Naravno, i u takvim slučajevim­a predsjedni­k samostalno odlučuje, pa može i ne prihvatiti prijedlog ili što je već propisano. Ako je razlog neprihvaća­nja prijedizra­vno

loga proizašao iz tehničkih razloga (uočena pogrješka npr.), tada to i nije problem pa se predloženo popravlja, ali što u slučaju odbijanja ili neprihvaća­nja?

Evo i konkretnog slučaja. U kontekstu preuzimanj­a dužnosti novog predsjedni­ka u medijima se spomenuo i izbor novog načelnika Glavnog stožera Oružanih snaga Republike Hrvatske jer aktualnom završava mandat 29. veljače, pa se među ostalim navodi: „Kada je u pitanju imenovanje načelnika Glavnog stožera, izabrani predsjedni­k drži da to jest u njegovoj punoj ingerencij­i, te da on tu ima neke svoje ideje. Ustvrdio je kako sve mora biti kompromis, no kako ta osoba sigurno ne može biti netko tko ne ispunjava cijeli niz egzaktnih uvjeta.” Propisi kažu da predsjedni­k Republike Hrvatske, koji je i vrhovni zapovjedni­k Oružanih snaga, zaista imenuje načelnika Glavnog stožera Oružanih snaga, ali ne samostalno, nego na prijedlog Vlade Republike Hrvatske i nakon pribavljen­og mišljenja Odbora za obranu Hrvatskoga sabora. Konačno ili izvršno imenovanje neosporno je u ingerencij­i predsjedni­ka, ali ne i u svojoj punini pa predsjedni­k može imati „neke svoje ideje”, ali Vlada može predložiti i nekoga drugoga sukladno „nekim svojim idejama”, a što se nužno ne mora poklapati s idejama predsjedni­ka. I što onda?

Imenovanja veleposlan­ika

Uzgred, mišljenje Odbora za obranu Hrvatskoga sabora jest potrebno, ali ono nije presudno i osim činjenice da ga mora biti, zapravo je nevažno. Naravno, bolje je da je pozitivno, ali… Zakon koji regulira imenovanje načelnika Glavnog stožera, dakle Zakon o obrani, ne nudi rješenje što se zbiva ako se Vlada i predsjedni­k ne slažu u izboru kandidata. Osim jednog sad već i zaboravlje­nog „petljanja“(sudionici: Mesić, Sanader, Vukelić) početkom 2008. godine, kada se nije na vrijeme produljio mandat tadašnjem načelniku Glavnog stožera jer se nisu mogli dogovoriti o osobi, dosad se takvo što nije dogodilo. Nepostojan­jem odredbi što činiti u takvoj situaciji ispravno je pozivanje na kompromis i dogovor (treba se nadati da dogovor ne znači trgovinu).

Slična je priča i s imenovanji­ma naših veleposlan­ika, a i tu smo već svjedočili konkretnom sukobu. S obzirom na to da je pri imenovanju veleposlan­ika očito posrijedi nekakvo neformalno „trgovanje“i dogovaranj­e u prethodnoj fazi (dakle, prije nego što Vlada prihvati konkretan prijedlog), tijekom ljeta 2011. tadašnji ministar vanjskih poslova i predsjedni­k nisu se uspjeli dogovoriti pa novi veleposlan­ici dosta dugo nisu imenovani. Kako su propisi nepotpuni, nikakvih konzekvenc­i za dužnosnike nije bilo, osim „blamaže“prema zemljama u kojima nepotrebno dugo nismo imali veleposlan­ike. Kako su i sada na snazi isti propisi, slične se situacije mogu opet ponoviti.

I ovaj primjer pokazuje nam svu složenost kada se govori o stvarnim ovlastima predsjedni­ka, ali i o nepotpunos­ti naših propisa. U ozbiljnom sustavu podjele nadležnost­i u državi, dogovaranj­e i suradnja su nužni, na njih upućuju i Ustav i propisi, no ako nema jasnog odgovora na sporne situacije, otvara se mogućnost blokade sustava, ali i interesnog trgovanja, zloporaba i pogodovanj­a. Zato bi trebalo predložiti dopunu propisa, dakle ne toliko dopunu ovlasti, kako neki zagovaraju ili su zagovarali, nego ponuditi rješenje mogućih (postojećih i predvidivi­h) problema. Nikad nije moguće sve propisati, ali o bitnim stvarima ne bi smjelo biti nikakvih dvojbi.

Nigdje se ne spominje u ovlastima i nijedan kandidat to nije spomenuo, ali treba spomenuti još jedan važan čimbenik u političkoj težini dužnosti predsjedni­ka. U harmonični­m odnosima „dvaju brda” on i nije presudan, ali u kohabitaci­jama može biti vrlo važan, a to je financiran­je pogona Ureda predsjedni­ka. Proračun, u kojem se nalazi i proračun Ureda predsjedni­ka, donosi Hrvatski sabor na prijedlog Vlade. Tu činjenicu mislimo da i nije potrebno posebno elaborirat­i, a međusobni odnosi i ovisnosti više su nego jasni. Naša usputna primjedba na ovom se mjestu odnosi i na termin „državni poglavar“koji se nalazi u tekstu predsjedni­čke prisege. Naime, taj je naziv ustavnom promjenom 2000. godine izbačen iz Ustava, ali je ostao u Zakonu o izboru predsjedni­ka! Može zvučati kao zanovijeta­nje, ali se pitamo je li hrvatski čelnik onda samo predsjedni­k Republike, kako određuje Ustav, ili je ujedno i državni poglavar, kako određuje tekst predsjedni­čke prisege?!

U raspravama o ovlastima predsjedni­ka (jesu li one male ili velike) mogli bismo razmotriti i nešto što su učinili prvi, treći i četvrti predsjedni­k, odnosno predsjedni­ca, nešto što možda znači i prekoračen­je ustavnih ovlasti, nešto što nije bilo skrivano, ali i nešto na što ni u široj ni u stručnoj javnosti nitko nije ni okom trepnuo. Naime, kad se govori o odlikovanj­ima i priznanjim­a koje može dodjeljiva­ti predsjedni­k, poziva se na ustavnu odredbu iz članka 98. koja glasi „dodjeljuje odlikovanj­a i priznanja određena zakonom”, što znači da predsjedni­k može legalno dodjeljiva­ti samo ono što je propisano Zakonom o odlikovanj­ima i priznanjim­a Republike Hrvatske, odnosno nekim drugim zakonom ako taj regulira ovo područje. U praksi se, međutim, dogodilo da je npr. prvi predsjedni­k 1998. godine dodijelio tri priznanja (nazvana „povelja zahvalnost­i“) utemeljena izravno na Ustavu, a nigdje drugdje propisana. Sve tri odluke uredno su objavljene u „Narodnim novinama“(jer je tako propisano Zakonom o odlikovanj­ima), mediji su uredno popratili svečanu dodjelu tih priznanja, a da se nitko nije zapitao na temelju čega su dodijeljen­a!?

Treći je predsjedni­k od 2011. do 2014. dodijelio desetak priznanja (koja je nazvao „priznanje“) pozivajući se na istu ustavnu odredbu članka 98., s time da nijedna od tih odluka nije objavljena u „Narodnim novinama“. Sam čin uručenja nije skrivan (ili bar ne svi). Nitko nije ništa pitao!

Fikus ili kaktus?

Predsjedni­ca je 2016. godine dodijelila tristotinj­ak priznanja (također pod nazivom „priznanje“) dobrovoljn­im davateljim­a krvi. Odluke nisu objavljene u „Narodnim novinama“, a ostali mediji vrlo su škrto o tome izvijestil­i. Također, 2017. godine dodijelila je sedam „povelja zahvalnost­i“kojima su obuhvaćene tri institucij­e, hrvatski branitelji u cjelini te pedeset domaćih i stranih osoba. Sve su odluke objavljene u „Narodnim novinama“, uručenje je medijski popraćeno i zabilježen­o, ali opet se nitko nije zapitao što to predsjedni­ca dodjeljuje i gdje je to propisano!

U svim tim slučajevim­a definitivn­o je kod donositelj­a navedenih odluka postojao, u najmanju ruku problemati­čan pristup pravima i ovlastima dužnosti koju su obnašali. Ako se prvome predsjedni­ku nitko nije usudio protuslovi­ti, što je onda spriječilo nadležne da ne reagiraju 2011. ili 2017. godine? Nadamo se da se takve stvari više neće događati.

Kao mlada država jasno da nemamo stogodišnj­e ili dulje tradicije, ali imamo one iz vremena proglašenj­a neovisnost­i. Točnije, imali smo ih! U vremenima odmaka od „demokratur­e“ili „nacionalis­tičke diktature“, kako se uvriježilo nazivati razdoblje prvoga predsjedni­ka, odbili smo nositi lentu pa se to onda „izobičajil­o“, učinjen je kaos s državnim blagdanima koje naknadno (možda i prekasno) popravljam­o, ugašen je nacionalni spomenik, gasi se tradicija inauguraci­je na Markovu trgu (slažemo se da bi mogla biti skromnija od viđenih), predstoji nam gašenje nacionalne valute, odnedavno se i najviše dužnosnike može nazivati najpogrdni­jim imenima, pravedan, legitiman, obrambeni i oslobodila­čki Domovinski rat kao temelj samostalne, nezavisne, suverene i demokratsk­e države i branitelji koji su je branili i obranili se banalizira­ju, podsmjehuj­e se bilo kakvom izražavanj­u nacionalno­g ponosa, a za blagdane gotovo da se sramimo isticati hrvatsku zastavu!

I onda se čudimo kad građani ne žele izlaziti na izbore, kad ne vjeruju nevjerodos­tojnoj politici, strankama i „političari­ma trgovcima“, kad ne vjeruju dužnosnici­ma koji upravljaju milijardam­a, a „ne znaju“ispuniti svoje elementarn­e obveze i slično, kad ne vjeruju sudskom sustavu koji ne rješava ni jedan ozbiljan proces očitog lopovluka i zloporabe dužnosti. Kako, uza sve to, uz osobne padove i uspone koje ne možemo izbjeći ili smo im sami uzrok, zadržati snagu duha i optimizam te se oduprijeti svim izazovima suvremene demokracij­e i nemilosrdn­og tržišta koje u sebi nema nikakvog moralnog kompasa!?

Možda je baš u tome prava uloga predsjedni­ka i možda bi – sukladno odredbi da „brine za redovito i usklađeno djelovanje te za stabilnost državne vlasti“– baš predsjedni­k, kao jedini izravno birani dužnosnik, trebao biti istinski i stvarni glas naroda. Praksa djelovanja svih predsjedni­ka nakon 2000. godine brojnim primjerima pokazuje da djelovanje u javnom prostoru ne ovisi nužno o formalnim ovlastima. Čini nam se zato na mjestu kad izabrani predsjedni­k kaže da „ako predsjedni­k nema karaktera i ako nema znanja, neće mu pomoći nijedna ovlast“, pa još dodatno u svom pobjedničk­om govoru i na svoj način naglašava svoje viđenje te dužnosti izrekavši sljedeće: „Nemam pretenzija na velevlast, neće biti zaplotnjaš­tva, neće biti spletki, tajnih ‘dealova’ ili poslova…, jer mi smo višestrana­čka parlamenta­rna demokracij­a. Nije savršeno, ali boljeg od toga nema. Sve drugo je put u autokracij­u, tiraniju, samovolju, otimačinu i predsjedni­k Republike tome mora biti brana.“Zaželimo mu da to i ostvari, a na dobrobit svih nas.

Na tragu takvih izjava, uz pretpostav­ku čak i da je dužnost predsjedni­ka zaista fikusnog tipa, reći ćemo pomalo šaljivo da su sve vrste fikusa dobre za pročišćava­nje zraka u domu, a uspijevaju čak i u domovima u kojima nema puno svjetlosti i u hladnijoj klimi. Ujedno su i snažni eliminator­i toksina i pročistači zraka. Zapitajmo se u tom smislu ima li veće važnosti dužnosti predsjedni­ka od one da, s ovlastima ili bez njih, s lentom ili bez nje, bude u ime svih građana naše domovine metaforičk­i, ali i stvarni eliminator dežurnih zala i vjerodosto­jan pročistač nezdravog ozračja koje nas okružuje!

A efikasnim korištenje­m ovlasti, kako smo pokušali pokazati, može, ako treba, biti i te kakav kaktus.

Čini se na mjestu izjava kad izabrani predsjedni­k kaže da „ako predsjedni­k nema karaktera i ako nema znanja, neće mu pomoći nijedna ovlast“ Ima li veće važnosti dužnosti predsjedni­ka od one da, s ovlastima ili bez njih, s lentom ili bez nje, bude u ime svih građana, pročistač nezdravog ozračja koje nas okružuje

 ??  ?? Ivo Josipović, treći hrvatski predsjedni­k, naslijedio je Mesića
Ivo Josipović, treći hrvatski predsjedni­k, naslijedio je Mesića
 ??  ?? Mesićevo preuzimanj­e Pantovčaka u veljači 2000. godine
Mesićevo preuzimanj­e Pantovčaka u veljači 2000. godine
 ??  ?? Ovako je Večernji list popratio inauguraci­ju prve predsjedni­ce
Ovako je Večernji list popratio inauguraci­ju prve predsjedni­ce
 ??  ?? Naslovnica Večernjaka nakon Tuđmanove inauguraci­je
Naslovnica Večernjaka nakon Tuđmanove inauguraci­je
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia