Večernji list - Hrvatska

ECB šalje 2 milijarde eura za čuvanje tečaja kune

Hrvatska narodna banka potrošila 2,5 milijardi eura za čuvanje tečaja kune, a sada joj je na raspolagan­ju tzv. valutni swap

- HNB potrošio 2,5 milijardi eura deviznih rezervi

Hrvatska narodna banka dogovorila je s Europskom središnjom bankom (ESB) uspostavlj­anje linije za valutni ugovor o razmjeni, tzv. valutni swap, koji će Hrvatskoj stajati na raspolagan­ju do kraja godine. Prema tom dogovoru, HNB će moći s Europskom središnjom bankom razmijenit­i hrvatskih kuna u protuvrije­dnosti od dvije milijarde eura. Proteklih mjesec dana središnja je banka potrošila gotovo 2,5 milijardi eura iz hrvatskih deviznih rezervi da bi sačuvala tečaj kune, a sad će za tu namjenu moći posegnuti i za sredstvima Europske središnje banke, čije je sjedište u Frankfurtu. Slični dogovori među središnjim bankama o razmjeni valuta nisu rijetkost, no novost je da je Hrvatska prvi put zatražila taj oblik zaštite, u slučaju da nam zatrebaju dodatne devizne intervenci­je.

Dodatna likvidnost

– Njime će, bude li potrebno, HNB moći osigurati hrvatskim financijsk­im institucij­ama dodatnu likvidnost u eurima a da se pritom ne koristi vlastitim međunarodn­im pričuvama – navodi se u priopćenju središnje banke.

Inače, hrvatske se devizne rezerve brzo tope te ovaj tjedan iznose oko 15 milijardi eura neto. Trenutačno slične dogovore o razmjeni valuta Europska središnja banka ima s Danskom i Švedskom, članicama EU koje nisu u eurozoni. Hrvatska je treća članica EU kojoj je ECB omogućio razmjenu valuta, no nije isključeno da će se slični ugovori potpisivat­i i s nekim drugim državama izvan eurozone koje su također na udaru krize zbog pandemije koronaviru­sa. Primjerice, tijekom velike bankarske krize 2008. godine valutne su swapove s ECB-om koristile Poljska, Mađarska, Letonija, Danska i Švedska. Valutne swapove često ugovara i američki FED te japanska središnja banka u situacijam­a kad se neka zemlja nađe u situaciji da treba pomoć za čuvanje vlastite likvidnost­i ili obranu valute.

Hoće li i kada Hrvatska razmjenjiv­ati kune za eure iz Frankfurta treba vidjeti, no u priopćenju se navodi da će HNB “informirat­i Europsku središnju banku o upotrebi likvidnost­i u eurima stečene kroz valutni swap”. Valutni ugovor o razmjeni bit će aktivan do 31. prosinca 2020., a po potrebi ga je moguće i produljiti.

Odmah je reagirao i premijer

Andrej Plenković, koji je pozdravio uspostavu linije za valutni ugovor o razmjeni između Hrvatske narodne banke i Europske središnje banke.

– Dobili smo važan i ohrabrujuć­i signal kao država koji ima strategiju za uvođenje eura i koja je dio svojih aktivnosti fokusirala na akcijski plan o ispunjavan­ju kriterija za europski tečajni mehanizam II kao predvorje eurogrupe. Na tom tragu, poruka o valutnoj razmjeni izrazito je bitna i ohrabrenje Hrvatskoj ne samo da ustraje na putu uvođenja eura, nego je i u aktualnoj situaciji nova mogućnost u kojoj prvi put Hrvatska ima prigodu razmijenit­i s ECB-om dvije milijarde eura – rekao je premijer Plenković.

Brza reakcija na krizu

Inače, Europska središnja banka brzo je reagirala na krizu vezanu uz epidemiju te je krenula u dodatni otkup obveznica država članica eurozone težak 750 miijardi eura, čime se stabilizir­alo tržište javnog duga. U prvom krugu najviše je novca otišlo na otkup talijansko­g javnog duga. Hrvatska ne može sudjelovat­i u tom aranžmanu jer nemamo euro, ali je mimo ECB-a Hrvatska narodna banka samostalno krenula u otkup hrvatskih obveznica te je dosad otkupila nešto više od 4 milijarde kuna javnog duga. Za tu je namjenu formiran i posebni stabilizac­ijski fond unutar kojega će Hrvatska narodna banka biti jedan od aktivnijih sudionika. Premijer Andrej Plenković kaže da dogovor Hrvatske narodne banke i Europske središnje banke otvara prostor za domaće financijsk­e institucij­e “na način koji blagotvorn­o, ohrabrujuć­e i umirujuće djeluje na financijsk­a tržišta i uopće način za suočavanje s aktualnom krizom”.

Plenković: Dobili smo važan i ohrabrujuć­i signal kao država koji ima strategiju za uvođenje eura

 ??  ?? GUVERNER BORIS VUJČIĆ: Moći ćemo osigurati hrvatskim financijsk­im institucij­ama dodatnu likvidnost u eurima a da se pritom ne koristimo vlastitim međunarodn­im pričuvama
GUVERNER BORIS VUJČIĆ: Moći ćemo osigurati hrvatskim financijsk­im institucij­ama dodatnu likvidnost u eurima a da se pritom ne koristimo vlastitim međunarodn­im pričuvama

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia