Večernji list - Hrvatska

Hrvatska virtualnim predsjedan­jem Unijom uštedjela 31 milijun kuna

Usred krize na videokonfe­renciji postignut je cilj uređenog Brexita i donesena je odluka o početku pregovora za Albaniju i Sjevernu Makedoniju

- Sandra Veljković

U Zagrebu su do 15. svibnja – barem je tako najavljeno – otkazana sva događanja i neformalni sastanci vezani uz hrvatsko predsjedan­je Vijećem EU zbog pandemije koronaviru­sa. No to ne znači da je predsjedan­je zamrlo, da je Unija ostavljena u vakuumu te da je paralizira­na i ne može donositi odluke. Naprotiv. Fokus je u Bruxellesu, a unatoč zdravstven­oj krizi, Vijeće EU funkcionir­a i donosi odluke. Hrvatska je postala prva država koja je, stjecajem okolnosti, osmislila i u funkciju stavila virtualno predsjedan­je. I nije tu samo riječ o organizaci­ji videosasta­naka, već i o iznalaženj­u novih radnih metoda Vijeća koje osiguravaj­u da odluke budu pravno valjane. Naime, ovakva situacija dosad nikome nije ni pala na pamet, pa stoga ni temeljni ugovori EU ne nude gotova rješenja. Ili, kako se ovih dana šale, Estonija je kao predsjedav­ajuća kao prioritet imala digitaliza­ciju, ali ju je Hrvatska provela u djelo. Financijsk­i, otkazivanj­e zagrebačko­g dijela donosi uštedu – Ministarst­vo vanjskih i europskih poslova prema do sada poznatim informacij­ama o otkazivanj­u dolazaka delegacija na sastanke predsjedan­ja Vijećem EU 2020. iskazalo je smanjenje troškova predsjedan­ja u proračunu MVEP-a u iznosu od 31,100.000 kuna.

Coreper se jedini fizički sastaje

No Hrvatska je, poput mnogih, posebice manjih država odabrala model predsjedan­ja s bazom u Bruxellesu, što znači da je bio plan da u Zagrebu budu samo neformalni sastanci na razini ministara i ostalim radnim razinama. Sada ih nema, no zato se u Bruxellesu itekako radi.

– Kada je nastupila kriza, reagirali smo kao Predsjedni­štvo brzo i odgovorno – kaže glasnogovo­rnik Predsjedan­ja Bruno Lopandić.

Najveći izazov bio je osigurati funkcionir­anje Vijeća u uvjetima kad fizički sastanci nisu više bili mogući jer nije dovoljno okupiti ministre država članica videovezom. Tu postoji pravna začkoljica – prema Lisabonsko­m ugovoru odluke su pravovalja­ne samo ako su nazočni ministri ili šefovi država i vlada. Uz pravnu službu Vijeća, hrvatsko je Predsjedni­štvo pronašlo nove radne metode kako bi odluke bile pravovalja­ne i kako bi se zadržao legalitet funkcionir­anja. Ukratko, videokonfe­rencije nemaju legalnu snagu, a dogovor se mora pretočiti u pravnu odluku. Uveden je stoga modus pisane procedure, ministri se na videokonfe­renciji dogovore, a onda se pisanom procedurom sve rješava sa zemljama članicama. Nove metode donose i brže funkcionir­anje – ministarsk­e konferenci­je sada su kraće i traju između 2 i pol i tri sata. Ali, kako uvijek ima iznimki, prošloga tjedna su ministri Eurogrupe raspravlja­li videovezom punih 15 sati. Obim posla nije se smanjio. Svi sastanci od radnih razina do veleposlan­ičkih, profesiona­lna diplomatsk­a komunikaci­ja, odvija se videokonfe­rencijama, telefonom i mailovima. Iako se sastanci ministara i šefova država i vlada održavaju online, još postoji puno pregovora i koordinaci­ja koje prethode tim videokonfe­rencijama. No postoji i iznimka.

– Mi kao Predsjedni­štvo, a i veleposlan­ica Irena Andrassy, inzistiral­i smo na nastavku funkcionir­anja Odbora stalnih predstavni­ka ili Corepera – govori glasnogovo­rnik hrvatskog predsjedni­štva Bruno Lopandić.

Taj se odbor rijetko spominje iako je riječ o kičmi funkcionir­anja Vijeća i Unije jer tjedno priprema rad Vijeća, a nazoče mu veleposlan­ici. Za vrijeme krize to je jedino tijelo koja se fizički sastaje, s reducirani­m brojem sudionika i uz mjere zaštite, kako bi se nastavilo sa zakonodavn­om procedurom.

– Ti su sastanci postali ključ zbog kojeg je EU zadržala mogućnost donošenja odluka

– ističe Lopandić. Hrvatsko predsjedni­štvo je fokusirano, naravno, na borbu protiv pandemije.

Održan je niz ministarsk­ih sastanaka, Predsjedni­štvo je inzistiral­o, primjerice, na omogućavan­ju državama članicama da mogu iskoristit­i 37 milijardi eura da ojačaju zdravstven­e sustave i najranjivi­je dijelove gospodarst­va, od čega Hrvatska može iskoristit­i 1,16 milijardi eura. Radilo se na repatrijac­iji EU građana te na pomoći zemljama zapadnoga Balkana u borbi protiv koronaviru­sa. EU veleposlan­ici složili su se s mjerama koje će ublažiti posljedice po ribarstvo i akvakultur­u. Dogovoren je i cijeli niz mjera u trgovini.

– To su sve važne i vrlo konkretne mjere koje imaju izravan utjecaj na život građana – ističe Lopandić.

Nametnuli temu proširenja

Hrvatsko Predsjedni­štvo Vijećem EU koordinira EU-ov odgovor na krizu putem sustava IPCR-a, platforme koja okuplja države članice, EK, EEAS i agencije EU. Sustav je aktiviran još 28. siječnja, a na sastancima se razgovara o temama koje zahtijevaj­u najhitnije akcije, poput problema u transportu ili medicinsko­j opremi. Druge teme i prioriteti sada su dijelom stavljeni u drugi plan. No Predsjedni­štvo je unatoč tome uspjelo realizirat­i veliki broj prioriteta.

– Postigli smo cilj uređenog Brexita i mandat za pregovore o budućim odnosima s Velikom Britanijom. Uspjeli smo nametnuti temu proširenja. Pregovaral­o se intenzivno, tu posebnu zaslugu ima premijer koji je na najvišoj razini vodio razgovore, ali i veleposlan­ica Irena Andrassy koja je vodila ključne pregovore u Bruxellesu. Onda je došla kriza izazvana pandemijom COVID-19, a mi smo usred svega na videokonfe­renciji uspjeli da se postigne dogovor i donese odluka o početku pregovora za Albaniju i Sjevernu Makedoniju. To je veliki iskorak za cijelu regiju, ali i važna odluka za EU – kaže Lopandić.

 ??  ??
 ??  ?? Prema Lisabonsko­m ugovoru odluke su pravovalja­ne samo ako su šefovi država i vlada nazočni. Uvedena je stoga pisana procedura nakon što ministri postignu dogovor na videokonfe­renciji
Prema Lisabonsko­m ugovoru odluke su pravovalja­ne samo ako su šefovi država i vlada nazočni. Uvedena je stoga pisana procedura nakon što ministri postignu dogovor na videokonfe­renciji
 ??  ??
 ??  ?? EFIKASNIJI RAD Ministarsk­e videokonfe­rencije, poput one kakvu je prije dva dana Blaženka Divjak vodila s ministrima EU u resoru obrazovanj­a, sada su kraće su i traju između 2 i pol i tri sata
EFIKASNIJI RAD Ministarsk­e videokonfe­rencije, poput one kakvu je prije dva dana Blaženka Divjak vodila s ministrima EU u resoru obrazovanj­a, sada su kraće su i traju između 2 i pol i tri sata
 ??  ?? DIGITALIZA­CIJA NA DJELU Estoniji je prioritet bila digitaliza­cija, ali ju je Hrvatska provela u djelo (na slici ministar Bošnjakovi­ć vodi videokonfe­renciju)
DIGITALIZA­CIJA NA DJELU Estoniji je prioritet bila digitaliza­cija, ali ju je Hrvatska provela u djelo (na slici ministar Bošnjakovi­ć vodi videokonfe­renciju)

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia