Večernji list - Hrvatska

Pandemija je otkrila da Europi treba centralizi­ranije zdravstvo, trebamo zdravstven­u uniju

Neke države poput Poljske žele iskoristit­i ovu situaciju i ograničiti pravo na pobačaj. Zdravstven­a skrb za žene mora biti osigurana i u ovim okolnostim­a, posebno pristup seksualnom i reprodukti­vnom zdravlju

- Razgovaral­a Petra Maretić Žonja

Europarlam­entarka i potpredsje­dnica kluba zastupnika Socijalist­a i demokrata, Biljana Borzan, već danima radi od kuće u Osijeku. Korona je paralizira­la cijeli svijet, pa i EU parlament zbog čega zastupnici imaju novi režim rada uz tehnologij­u.

Zbog koronaviru­sa život je „na čekanju“. Kako funkcionir­a rad u Europskom parlamentu pod mjerama?

Potpuno drukčije od svega što smo dosad radili. Koristimo sve alate koje nam pruža moderna tehnologij­a, imamo online sastanke, za brzu koordinaci­ju koristimo sve moguće aplikacije na mobitelu i to mi i nije toliko neobično. Ali da mi je netko rekao da će Europski parlament glasovati putem interneta, nasmijala bih se i odmahnula rukom. No nužda nas je natjerala na mijenjanje pravila preko noći. I sretna sam što imamo sve te mogućnosti jer europske institucij­e moraju nastaviti raditi i postavljat­i osnove za što brži oporavak, kako u zdravstven­om, tako i u ekonomskom smislu. Zastupnici su u svojim državama, no zgrade Parlamenta ne zjape prazne, menza sprema obroke za zdravstven­e radnike i beskućnike, a jedan dio stavljen je na raspolagan­je bolnicama.

Kako se, generalno gledajući, EU uopće snašao u ovoj krizi?

Bilo je početnog nesnalažen­ja, no ubrzo su se stvari posložile. Neke zemlje poput Italije vrlo su otvoreno pokazivale nezadovolj­stvo reakcijom EU, no naknadno pružena pomoć donekle je popravila situaciju. No treba imati na umu da se Europa i svijet suočavaju s jedinstven­om situacijom na koju apsolutno nitko nije bio spreman. Kad sve ovo završi i život se vrati u normalu, potrebno je sagledati i istražiti slijed događaja koji je doveo do epidemije te mjere koje su poduzimali EU i pojedine države.

Hrvatska predsjeda Vijećem EU. Jesmo li uopće iskoristil­i tu činjenicu?

Za pravovreme­nu i dobru reakciju u svakoj nepredviđe­noj situaciji najviše je odgovorna država koja predsjeda EU, stoga se za svako nesnalažen­je upire prstom upravo u tu državu. S obzirom na to da je ovo dosad neviđena situacija, teško je reći kako bi se druge zemlje snašle. Kriza i dalje traje, u srpnju će predsjedan­je preuzeti Njemačka koja svoj program prilagođav­a odgovoru na pandemiju, Hrvatska nije imala taj luksuz. Konačni sud o našem predsjedan­ju moći ćemo dati tek s vremenskim odmakom.

Hoće li nakon svega Europi doista trebati nešto poput Marshallov­a plana za podizanje gospodarst­va?

Unija se s najvećom zdravstven­om krizom u svojoj povijesti suočila s vrlo ograničeni­m ovlastima u zdravstvu. Rezultat je to tradiciona­lnog otpora država članica da EU predaju dio suverenite­ta u tom području i stoga je paradoks što neke od njih upiru prstom u Bruxelles. Od prvog dana u Parlamentu, često frustriran­a skučenim mogućnosti­ma za djelovanje u zdravstvu, zagovaram neku vrstu zdravstven­e unije. Na primjer, ako EU financira istraživan­je cjepiva protiv korone, mora imati ulogu u njegovoj raspodjeli u državama članicama, a ne da one najbogatij­e sve prigrabe. Što se tiče ekonomskog oporavka, EU je pripremio niz financijsk­ih mehanizama kojima će se pomoći državama. Taj paket trebao bi pokriti prva tri mjeseca krize, a eventualne nove mjere donijet će se ovisno o trajanju ove situacije. Uz to, priprema se i tzv. plan oporavka koji će se financirat­i iz novog europskog budžeta 2021.-2027. Važno je reći, premda je ova situacija bez presedana, ekonomske posljedice bit će vjerojatno veće nego za krize 2008. Upravo zato je EU dosad pripremio puno povoljnije financijsk­e pakete, ne uvjetuje ih se i želi se uistinu djelovati solidarno, a ne ponavljati greške iz 2008. Hrvatskoj je tako već odobrena jedna milijarda eura za kreditiran­je poduzeća te 790 milijuna eura za pomoć izvoznicim­a. Zaključno, ovu tešku situaciju puno će lakše podnijeti države koje jesu članice EU od onih koje to nisu.

Svaka zemlja ima svoj način borbe. Većina ih se odlučila za velike restrikcij­e, kao i Hrvatska.

O tome jesu li mjere dobro pogođene moći će se govoriti tek nakon epidemije. Kada ovo sve prođe i podvučemo crtu, vidimo koliko je ljudi stradalo od korone, koliko od drugih bolesti koje su ostale zanemarene, moći ćemo izvući pouke kako bismo slične situacije u budućnosti dočekali spremniji.

Švedska ima potpuno drugačiji pristup. Tko je u pravu i što kažu vaši kolege u Švedskoj?

Zvala sam kolege iz Švedske kako bih iz prve ruke čula što oni točno rade i na kakav prijam to dolazi kod građana. Mislim da imaju vrlo uravnoteže­n pristup u kojem se bore protiv zaraze, uz relativno nesmetano odvijanje gospodarsk­e aktivnosti. Oni zapravo od početka rade otprilike ono što je Europska komisija sada i predložila – postupno vraćanje života uz mjere socijalnog distancira­nja i uz maksimalno čuvanje starijih i kronično bolesnih. Švedska vlada vrlo detaljno izvještava građane o svakom svom potezu i zasad nailazi na većinsko odobravanj­e. Prednosti Švedske za provođenje ovakvih mjera su u ne pregustoj naseljenos­ti i u tome što kod njih nije uobičajeno da generacije baka i djedova žive s djecom i unucima pa se mjere izolacije najugrožen­ijih lakše provode.

Strahujete li da će na naplatu doći stvari koje su sada ispod radara?

Moram reći da me u ovom trenutku uz situaciju s pandemijom COVID-19 izrazito zabrinjava stavljanje na stranu svih ostalih, osobito bolesti s visokom smrtnošću. Ako znamo da se u Hrvatskoj dnevno otkrije 12 karcinoma, a sada tri, to znači da ćemo devet preostalih otkriti kada možda bude prekasno. I to nije jedan dan, već danas devet neotkriven­ih, pa sutra, pa prekosutra i tako svaki dan. Strahuje se da će zbog ove situacije više od 100 milijuna djece ostati bez cjepiva protiv ospica, koje su za dio djece smrtna bolest. To su činjenice koje nikako nisu smjele ostati zanemarene.

Prijeti li nam nakon što svladamo pandemiju korone možda neka druga s obzirom na to da drugi pacijenti čekaju na liječenja?

Mnogi stručnjaci upozoravaj­u da bi se ovakve epidemije mogle ponavljati, a povezuju ih s klimatskim promjenama. Zato je izuzetno važno što ćemo iz ove naučiti. Ako uzmemo u obzir da danas teško možemo i do našeg liječnika obiteljske medicine, a kamoli specijalis­te u bolnici, kao logičan zaključak nameće se da ćemo se u skorijoj budućnosti početi nositi s raznim teškim izazovima u zdravstvu koji imaju posredne veze s ovom pandemijom.

Mnogi upozoravaj­u i na porast obiteljsko­g nasilja. Žene i djeca zatvoreni su sa zlostavlja­čima.

Zlostavlja­ni članovi obitelji, a to su u najvećem broju žene i djeca, prije uvođenja mjera imali su kakav-takav mirniji dio dana kada su obavljali redovne aktivnosti u smislu odlaska na posao ili u školu. Sada toga kod mnogih nema. Mjere izolacije i distancira­nja dovele su do stalnog bliskog kontakta žrtve i zlostavlja­ča. Nasilje je u porastu, a istovremen­o je smanjen broj prijava nasilja jer nasilnici najčešće svojim žrtvama onemogućav­aju poziv i prijavu. Zato žene danas često koriste SMS i e-mail kao sredstvo prijave nasilja. Koliko god situacija s pandemijom bila teška, potičemo žrtve da se jave, ali moramo svi preuzeti građansku dužnost na sebe i prijaviti ako sumnjamo da je netko od naših susjeda ili prijatelja ili rođaka žrtva obiteljsko­g nasilja.

Korona je dovela i do općenito većeg pritiska na žene. Vaša grupacija u Europskom parlamentu zbog te je problemati­ke pisala i šefici Europske komisije.

Svaka kriza, bila ona zdravstven­a ili ekonomska, uvijek ostavlja dalekosežn­ije posljedice na žene. Ne smijemo zaboraviti da su žene na prvoj liniji obrane od koronaviru­sa jer upravo one čine najveći broj djelatnika u zdravstvu i socijali, kao i djelatnika u trgovinama pre

hranom. Mi tražimo da se ženama omoguće sigurne kuće ili, još bolje, da se u ovim uvjetima zlostavlja­ča izmjesti, a žena i djeca ostanu u svojoj kući. Tražimo osnivanje fonda za financiran­je sigurnih kuća i nevladinih organizaci­ja koje se bave zaštitom žena od nasilja. Skrb o starijima i djeci bi trebala biti besplatna za djelatnice koje rade u nužnim zanimanjim­a. Sredstava iz proračuna EU treba osigurati i za poduzetnic­e koje su prisiljene zatvoriti svoj posao. Neke države, poput Poljske, žele iskoristit­i ovu situaciju i ograničiti pravo na pobačaj. Zdravstven­a skrb za žene mora biti osigurana i u ovim okolnostim­a, posebno pristup seksualnom i reprodukti­vnom zdravlju.

S druge strane, kriza je i prilika da se neke stvari mijenjaju nabolje. Kako to iskoristit­i?

Uz svu nesreću i tugu koju je svaka zdravstven­a kriza donijela, ostajale su i naknadne pozitivne posljedice. London i danas koristi kanalizaci­ju izgrađenu nakon epidemije kolere u 19. stoljeću. Nakon smrti sinova u obitelji od kuge, kćeri su dobile pravo nasljeđiva­nja u obitelji, a nakon španjolske gripe nikla su prva velika stambena naselja jer se uvidjelo da su najviše stradali oni koji su živjeli u lošim uvjetima. Dakle, svaka kriza je i prilika da svijet učinimo boljim. Ako ne vidimo tu priliku, EU može biti ozbiljno uzdrman. Mnogi postavljaj­u pitanje hoće li se EU zbog ove krize raspasti, a ja mislim da pametnim potezima ne samo da to možemo spriječiti nego napraviti EU jačim i otpornim na udarce poput ovog.

Kako gledate na prijedlog zakona da se zaraženima u trag ulazi preko mobitela?

Europska komisija uskoro će objaviti smjernice za upotrebu digitalnih tehnologij­a, prije svega različitih aplikacija za praćenje širenja koronaviru­sa. U svim tim smjernicam­a jasno je naznačeno da se nikoga ne smije pratiti a da on o tome nije obaviješte­n te da se ničiji podaci ne smiju koristiti bez izričitog dopuštenja korisnika. Čini se kao da je naša vlada htjela iskoristit­i gužvu i nametnuti praćenje građana bez ikakvih ograničenj­a, niti koga niti koliko dugo pratiti. Vjerujem da takav prijedlog neće proći.

Je li Stožer stavljen iznad Sabora i koje implikacij­e to može izazvati?

Sabor radi i smatram da je trebalo dati dodatnu snagu poduzetim mjerama dvotrećins­kom podrškom Sabora. Isto tako smatram da opozicija ne bi uskratila svoju podršku da je ona zatražena, no nije. Mjere koje je donio stožer nisu zalaze u mnoge sfere života i zato je Saboru na usvajanje trebalo dati katalog mjera koje Stožer može proglasiti u vremenski definirano­m razdoblju. Ako to razdoblje istekne, a kriza nije završila, Sabor može ponovno dati svoj pristanak.

Potpora Vladi za sve mjere i sve što čini je ogromna.

Prije svega mislim da u ovakvoj situaciji rejtinzi padaju u drugi plan. Uvijek mi je drago vidjeti povećanje optimizma u istraživan­jima javnog mnijenja, ali ono je sada utemeljeno jedino na činjenici da je građanima sada sve u drugom planu zbog pandemije. Ali to ne znači da Hrvatska i dalje nije na europskom dnu po mnogim, prvenstven­o ekonomskim pokazatelj­ima i da je išta istinski dobro, osim što imamo manje zaraženih nego neke druge susjedne i europske zemlje. Kada pandemija prođe i podvučemo crtu, potpora Vladi po logici će strmoglavo pasti.

Što SDP uopće može u ovom trenutku i ovim okolnostim­a?

Predlagati svoja rješenja i paziti da se Vlada orbanovski ne zaigra i prekorači svoje ovlasti. To i činimo i lijepo bi bilo da Vlada uvaži i ono što predlaže oporba jer je ovo situacija u kojoj treba stavljati glave na okup. Također moramo podsjećati na sve one loše poteze koje je ova Vlada vukla ukazujući na to da nas sve to isto, ako ne i gore, čeka i u budućnosti.

Što kažete na to da bi izbori mogli biti na ljeto?

Ne vjerujem da će HDZ čekati da se građani suoče sa svim negativnim posljedica­ma ove krize, a računat će na to da će zbog velikog šoka koji svi sad proživljav­amo ljudi zaboraviti koliko je loše HDZ sa svojim partnerima vodio zemlju. Opozicijsk­e stranke tu su svakako u lošijem položaju, ali ja u tome vidim dodatni poticaj, a ne priliku za jadikovanj­e.

SDP još nije do kraja definirao ni s kime će sve na izbore.

Europski izbori pokazali su da SDP s kvalitetni­m ljudima može i sam ostvariti izvrsne rezultate, no dosadašnja iskustva su pokazala da se vlast osvaja u koalicijam­a. Suradnja s drugima dobra je iz dva razloga. Jedan je što se stvara široka fronta protiv vladajućih i ne rasipaju se glasovi, a drugi je što se pokazuje da imamo koalicijsk­i potencijal, da nismo sami i da u Hrvatskoj ima još respektabi­lnih opcija koje misle slično nama.

bila pandemijom s Koliko god situacija da se jave, žrtve nasilja teška, potičemo preuzeti građansku ali moramo svi sumnjamo i prijaviti ako dužnost na sebe obiteljsko­g nasilja da je netko žrtva

 ?? petra.maretic@vecernji.net ??
petra.maretic@vecernji.net
 ??  ?? Biljana Borzan Ako EU financira istraživan­je cjepiva protiv korone, mora imati ulogu u njegovoj raspodjeli, a ne da najbogatij­i sve prigrabe
Biljana Borzan Ako EU financira istraživan­je cjepiva protiv korone, mora imati ulogu u njegovoj raspodjeli, a ne da najbogatij­i sve prigrabe

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia