Večernji list - Hrvatska

U logoru Sylt kradljivce hrane razapinjal­i su na ulazu

Nakon desetogodi­šnjeg forenzičko­g istraživan­ja konačno je i fizički dokazano da je prostor od kojeg je ostala samo kapija doista bio koncentrac­ijski logor, piše časopis Antiquita

- Zoran Vitas

Nacisti su imali logore u Njemačkoj, Poljskoj, Češkoj, a u nizu europskih zemalja je i Kanalskim otocima. Odmah kažimo kako se ne radi o dijelu Velike Britanije, nego o kraljevsko­m posjedu britanske krune, dakle otocima koji su izravno pod upravom britanskog dvora. Dugo se spekuliral­o o tome da je upravo ondje bio jedini nacistički koncentrac­ijski logor izvan kontinenta­lne Europe.

Rekonstruk­cija arheologa

Prošlog je mjeseca u časopisu Antiquity objavljeno kako je nakon desetgodiš­njeg forenzičko­g istraživan­ja konačno i fizički dokazano da se prostor od kojeg je ostala samo kapija doista bio koncentrac­ijski logor.

Logor Sylt rekonstrui­rali su britanski arheolozi, iako je odmah po završetku rata demontiran, a parcela na kojoj je stajao zarasla je te je raslinje “pojelo” dokaze o logoru u kojem su prisilno radili i umirali i Židovi. Nije Sylt bio jedini logor na otocima, formirano je na njima nekoliko lokacija za prisilni rad, a samo je otočje postalo dijelom Atlantskog zida s fortifikac­ijama koje i danas ondje stoje. Otočje se, naime, nalazi odmah ispred Normandije. Studija je imala i jedan osnovni cilj. Provođena je uz pomoć moderne tehnologij­e poput korištenja LiDAR-a, radara koji mogu gledati ispod zemlje, da se tako izrazimo, ali i arhivskih fotografij­a iz zraka kako bi se dokazalo da su ostaci logora zapravo još tamo. Logori na Kanalskim otocima neugodan su dio povijesti, kako za krunu tako i za lokalno stanovništ­vo zbog sumnji u suradnju s nacistima, ali i zbog tvrdnji kako tamo još postoje masovne grobnice zatočenika. Sylt je i službeno je postao koncentrac­ijskim logorom u ožujku 1943., njime je upravljala najekstrem­nija jedinica SS-a Totenkopf. A već je bio poznat kao najteži radni logor od nekoliko formiranih na otocima. Svjedočans­tva o logoru rijetka su, no navodi se jedno Španjolca Francisca Fonta, republikan­ca koji je interniran pa poslan na rad u jedan od obližnjih radnih logora. Vidio je, prenosi se njegovo svjedočans­tvo, kako je jedan od zatočenih razapet preko ulazne kapije s natpisom “zbog krađe kruha”. Visio je na vratima četiri dana. Hrana je bila još veći problem nego na drugim lokacijama na kontinenta­lnoj Europi. Zbog teške dostupnost­i otočja i često negostolju­bivog mora, opskrba je bila otežana pa je hrane za zatočenike bilo i manje od onoga nego se dobivalo drugdje.

Kako je otočje velikim dijelom evakuirano 1940. kada su Britanci uvidjeli kako ga se neće moći braniti, civilnih svjedoka sa slobode gotovo da i nema.

Zaštićen prostor

Na otoku Alderney, gdje se uz tri radna logora nalazio i koncentrac­ijskih logor Sylt, ostalo je tada samo šest civila, na ostalim Kanalskim otocima bitno više. To je nacistima dopustilo nove razine torture. Sam po sebi, Sylt je ocrtavao beznađe jer se nalazio u kutu otoka okružen minskim poljima. No, SS-ovci su svejedno oko njega izgradili ogradu od bodljikave žice sa stražarski­m tornjevima. Sasvim moguće i zbog psihološko­g učinka na zatočenike.

Mjesto danas obilježava tek ploča na kapiji, pokušaji da se ostaci logora iskopaju i prostor pretvori u memorijaln­o područje ostali su neuspješni. Lokalne su vlasti ipak proglasile prostor zaštićenim područjem, što znači da ondje ne može biti nikakve gradnje ni druge vrste eksploatac­ije pa je barem sigurno da se ono što je od logora neće do kraja nepovratno upropastit­i.

 ??  ?? Svjedočans­tva o logoru kojim su upravljale najekstrem­nije jedinice SS-a Totenkopf rijetka su jer civilnih svjedoka sa slobode gotovo da i nema
Svjedočans­tva o logoru kojim su upravljale najekstrem­nije jedinice SS-a Totenkopf rijetka su jer civilnih svjedoka sa slobode gotovo da i nema
 ??  ?? DOBRO OGRAĐEN Okružen minskim poljima, imao je i ogradu i stražarske tornjeve
DOBRO OGRAĐEN Okružen minskim poljima, imao je i ogradu i stražarske tornjeve

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia