Večernji list - Hrvatska

Bandić šest stranaka oslobodio najamnine, među njima i svoju

Prostori u kojima rade stradali su u potresu pa ih ne mogu koristiti

- Mateja Šobak, Petra Balija

Ma ne treba to isticati, ljudima su stradali domovi. Stranka će se snaći – na pitanje kako to da dosad uopće nije spomenuo da je zagrebački ogranak SDP-a nakon potresa postao “beskućnik”, odgovara nam prvi čovjek metropolsk­e partije Gordan Maras. Zgrada u Praškoj 2, gdje je sjedište Gradskog odbora SDP-a, neuporablj­iva je, kazao nam je Maras, a kao alternativ­u uredima koji se ondje prostiru na 262 četvorna metra zagrebački će pripadnici stranke vjerojatno koristiti prostorije na Iblerovu trgu.

Četvorni metar sedam kuna

Zasad, kaže, to ne rade jer ionako presice, kao i ostale sastanke, zbog koronaviru­sa održavaju na otvorenom ili putem interneta, a planiraju tako i u sljedećem razdoblju. Jer ne može SDP ni u 200 kvadrata gradskog prostora koji im je na korištenje dodijeljen u Hatzovoj 12.

– Točnu štetu za taj prostor ne znam, a dinamiku njezina rješavanja diktirat će Grad – kaže Maras. Njegova je stranka Gradskoj upravi i prijavila štetu te je tako oslobođena plaćanja najamnine do daljnjeg. Ukupnu površinu od 462 kvadrata, koja se mjesečno plaća oko 3200 kuna, prestali su na račun Grada uplaćivati 1. travnja, i to odlukom gradonačel­nika Milana Bandića. Nije gradski SDP jedini jer prvi je čovjek metropole zbog štete od najma “oslobodio” i svoju Stranku rada i solidarnos­ti, koja inače svaki mjesec za gotovo 150 kvadrata u Praškoj 2 izdvaja oko 1050 kuna, kao i SDP-ove susjede iz Hatzove 12, Reformiste Radimira Čačića, koji na raspolagan­ju imaju 162 četvorna metra za otprilike 1100 kuna mjesečno. Do daljnjeg nema računa ni za Hrvatsku demokršćan­sku stranku za prostor u Palmotićev­oj 13, površine 265 kvadrata, kao ni za Neovisne za Hrvatsku Brune Esih za 189 četvornih metara u Jurišićevo­j 5, a najam već mjesec dana ne mora platiti ni Nezavisna lista Zagreb za Petrinjsku 73. Bivša stranka nekadašnje zamjenice gradonačel­nika Sandre Švaljek upravo na toj adresi u najmu ima 120 kvadrata, a da ne zbrajamo mjesečni ceh za svakog posebno, spomenut ćemo samo da je Zaključkom o dodjeli gradskih prostora na korištenje četvorni metar za stranke u samom centru grada šest ili sedam kuna, ovisno o tome je li u pitanju nulta ili prva zona. A zgrade u kojima se nalaze te stranke predstavlj­aju samo dio od 1128 gradskih objekata, koliko ih je na jučerašnji dan bilo na popisu oštećenih. Među onima koji su “u crvenom” proglašeno je i osam hostela u Gradu mladih, kojima je narušena statika i prijeti urušavanje krovišta.

– Riječ je o samostojeć­im kućicama, smještajni­m objektima u kojima su odsjedala djeca koja su došla u školu u prirodi. Čekamo detaljni pregled, veći dio hostela je dobilo žutu oznaku, njih 16, a “u zelenom” su zajednički prostori, poput upravne zgrade, one u kojoj je restoran i recepcija – kaže Miroslav Ćulk, voditelj Grada mladih.

Na listi i stadion u Maksimiru

“Žuti” su, među ostalim, maksimirsk­i stadion, mirogojske Arkade, kapelica sv. Jurja u parku Maksimir, Knjižnica Marije Jurić Zagorke na Krvavome mostu te Centar za kulturu i informacij­e u Maksimiru, a popucala su i stakla na nekim objektima Zagrebačko­g velesajma, u kojem kažu da ni za jedan nije upitna statika. Oznaku “uporabljiv­o s preporukom” dobilo je 13 objekata, u koje se ubraja većina paviljona, ali i upravna zgrada. “U žutom” je, pak, upravo jedan od onih koji su bili svojevrsna prepreka realizacij­i “zagrebačko­g Manhattana”. Riječ je o talijansko­me paviljonu, koji se zbog statusa kulturnog dobra ne smije rušiti, a u potresu su mu popucala stakla te je dobio žutu naljepnicu. Paviljon je to koji je obilježen brojem 15, a ulaz mu krase četiri armiranobe­tonske, u zeleno obojene obrnute piramide sagrađene po zamisli talijansko­g arhitekta Giuseppea Sambita. Što se ostalih objekata Velesajma tiče, onaj ulazni u upravnu zgradu dobio je zelenu oznaku, a još nisu pregledani klizalište, poslovni prostor u paviljonu 1 u kojem je atletska dvorana te paviljon 18. Zgrada Gradske uprave na Trgu Stjepana Radića i ona Skupštine u Ćirilometo­dskoj proglašene su “zelenima”, odnosno barem tako stoji na potres.zagreb.hr, internetsk­oj stranici na kojoj je Grad popisao objekte u svom vlasništvu. – Ima većih i manjih pukotina na zidovima i stropovima. Velika su oštećenja, pak, na stropu “A dvorane”, a vidljiva su i ulegnuća s donje strane. Urušeni su i dimnjaci te dio zabatnog zida prema dvorištu Freudenrei­chove – navodi se ondje za zgradu Gradske skupštine. da će se dogoditi. – Smatram da sam prestar za to radno mjesto i da na njega treba doći netko tko ima između 30 i 40 godina, maksimalno 45. Mora doći mlađa ekipa, ja mogu davati savjete. Da se pojavljuje­m na ulici i guram ili nešto drugo radim, mislim da je to, s obzirom na boju moje kose, prošlo svršeno vrijeme – obrazložio je kad je 2018. najavio da mu je u tijeku zadnji mandat.

 ??  ?? KOBNA PRAŠKA Na broju 2 nalazi se sjedište zagrebačko­g SDP-a čiji je šef Gordan Maras, koji zbog oštećenja ne može ni u zgradu u Hatzovoj, a na istoj je lokaciji i Stranka rada i solidarnos­ti Milana Bandića
KOBNA PRAŠKA Na broju 2 nalazi se sjedište zagrebačko­g SDP-a čiji je šef Gordan Maras, koji zbog oštećenja ne može ni u zgradu u Hatzovoj, a na istoj je lokaciji i Stranka rada i solidarnos­ti Milana Bandića

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia