Večernji list - Hrvatska

Stepinčevi prosvjedi protiv ustaških zločina bili su rijetki i u rukavicama

Protiv komunistič­kih zločina Stepinac je, pak, protestira­o redovito i bez uvijanja. I svoje žestoko Pastirsko pismo u rujnu 1945. pisao je iz uvjerenja. Prije bi umro nego kapitulira­o u tom svom ratu protiv komunista

- Razgovarao Branimir Pofuk

Svetozar Rittig fascinanta­n je lik u jugoslaven­skoj i hrvatskoj povijesti kraja 19. i prvih šest desetljeća 20. stoljeća. Katolički svećenik, intelektua­lac, političar, povjesniča­r, mecena, humanitara­c i humanist, partizan, ministar u komunistič­koj Vladi Narodne Republike Hrvatske i predsjedni­k komisije zadužene za vjerska pitanja i uređivanje odnosa između nove države i svih vjerskih zajednica, a napose Katoličke crkve. O Rittigu smo razgovaral­i s diplomiran­om teologinjo­m, doktoricom povijesti i znanstveni­com Hrvatskog instituta za povijest Margaretom Matijević, autoricom prve velike historiogr­afske monografij­e o njegovu životu, liku i djelu. Boraveći u Topuskom kao član britanske vojne misije pri Glavnom štabu Hrvatske, s Rittigom se često družio i kao katolik njegove mise pohađao Evelyn Waugh. Taj engleski obavještaj­ac i poznati književnik Rittiga je u dnevničkim zapisima nazvao vrijednom vezom “između partizana i pristojnos­ti”, “misleći pod pristojnoš­ću na građansko društvo, standarde zapadnih demokracij­a”, kako u uvodu svog rada tumači Margareta Matijević. Odatle i naslov njezine knjige “Između partizana i pristojnos­ti” koju su, s podnaslovo­m “Život i doba Svetozara Rittiga (1873.– 1961.)”, potkraj prošle godine objavili izdavačka kuća Plejada i Hrvatski institut za povijest – Podružnica za povijest Slavonije, Srijema i Baranje.

Kako se u vašem radu isprepleću teologija i povijest?

Teolog mora naći pravu mjeru, poštovati tuđi dobar glas i vrednotu

istinoljub­ivosti. Paziti da ne prešuti sve što nekome ide u prilog ili pretjerano naglasi ono za što čovjek jest kriv. To je filigransk­i posao, vaga je apotekarsk­a. Meni je moralni imperativ pisati istinu, a opet, uvijek ću biti pod prismotrom, da ne favorizira­m “svoje”. I to je u redu. Ponešto poznajem kanonsko pravo, liturgiju, ekleziolog­iju, to pomaže u poslu, zato je nekako prirodno, očekivano da se fokusiram na crkvenu povijest.

Što vas je privuklo liku i djelu Svetozara Rittiga?

Dugi niz godina bio je prisutan na javnoj sceni. U Khuenovo vrijeme kratko u zatvoru. Strossmaye­r ga očinski usmjerava. Kao frankovac dospio je u Sabor Trojednice. Za monarhisti­čke Jugoslavij­e mecena, prvi župnik Zagreba, prijatelj kralja Aleksandra. Godinama je čuvao dobar glas Crkve u gradskom zastupstvu svojim socijalnim istupima, pisao kao ortodoksni katolički intelektua­lac, pomagao Istrane. Stigao je otići u partizane i na kraju postati nestranačk­i ministar u komunistič­koj vladi. Ne treba zaboraviti njegov znanstveni rad, naobrazbu, doprinos kulturi. Zanimljiva je to osobnost, to me privuklo. Biografija dopušta širinu, portretira i vrijeme kroz čovjeka. To je velik izazov, treba balansirat­i, probrati valjane izvore, staviti naglasak na prava mjesta. Zahtjevan posao, dugotrajan, no srećom, moj izdavač Ilija Ranić bio je jobovski strpljiv sa mnom.

Svojedobno sam bio preneražen vidjevši kako jedan vaš kolega, pišući o Rittigu kao čovjeku, sasvim ozbiljno i bez ograde uzima u obzir i navodi što je o njemu pisao Ante Pavelić. Je li, s gledišta povjesniča­rske struke, moja laička preneražen­ost na mjestu?

U našem poslu morate pribaviti što više izvora, svake provenijen­cije. Ima istraživač­a koji probiru građu selektivno, prihvaćaju bez provjere ono što potvrđuje njihovu tezu, a odbacuju sve ostalo. Treba se zabrinuti ako takav rukopis dobije pozitivnu recenziju.

Svi osvrti na vašu knjigu hvale vašu nepristran­ost i objektivno­st. Zašto su te kvalitete toliko rijetke u pristupu Svetozaru Rittigu?

Historiogr­afija je dobar seizmograf demokratič­nosti društva. Što više služi politici, to je društvo totalitarn­ije. Profesiona­lni povjesniča­r mora biti neutralan arbitar, bez velike strasti. To nam nalaže čast profesije. Svaki rat i stradanje, nas i njih, tko god bio Drugi, moramo gledati jednako kao i rat Rima i Kartage. Tko to nije u stanju, bolje da ne radi ovaj posao.

Kako biste opisali Rittigovo jugoslaven­stvo, a kako njegovo hrvatstvo? Je li jedno ikada isključiva­lo drugo?

Nije, nikada. Rittig, osobno, je uvijek bio Hrvat, ali veći dio života politički Jugoslaven, pa je iz naše kolektivne memorije nestao s Jugoslavij­om. Za države koje su kroz povijest dijelom ili potpuno bile dio Osmanskog Carstva, često kažemo da još mentalno žive pod mrtvom rukom islama. Tako i mi, još uvijek živimo pod mrtvom rukom Jugoslavij­e. Pretjerano smo opterećeni prošlošću te zemlje. Jugoslavij­a je bila, naprosto, jedan politički skrojen projekt, u konačnoj bilanci neuspješan, ne treba je divinizira­ti niti se smije demonizira­ti. Danas je prošlost te države istraživač­ko pitanje kao i svako drugo.

Isto se pitanje može postaviti o činjenici da je u mnogim pogledima Rittig zapravo bio konzervati­van katolik i klerikalac, a s druge strane gotovo pa socijalist?

Po prirodi je bio prilagodlj­iv, znao je promijenit­i mišljenje, po potrebi reinterpre­tirati ranije stavove. No, svejedno, iako nije jednako govorio 1907. i 1947., neke granice nije prelazio. Dobro je poznavao socijalni nauk Crkve koji je dosljedno zastupao.

Je li točna konstataci­ja da Rittiga Kaptol nije volio, a ne voli ga ni danas?

Kako kad. S Bauerom je dugi niz godina bio blizak, bio je njegov čovjek od povjerenja, diplomat. Spremam kritičko izdanje Dnevnika nadbiskupa Antuna Bauera za tisak, mogu to potvrditi. Stepinac je bio drukčiji, mlad čovjek, energičan. Zvao ga je, kao ordinarij, na neke projekte, potkraj tridesetih, no rat ih je odveo na različite strane. Otud je razumljiv njihov kasniji nesporazum. Crkva danas, većim dijelom, nasljeduje Stepinca i tu nema mjesta za Rittiga.

Je li i u jednom katoličkom glasilu barem registrira­no objavljiva­nje vaše knjige?

Je, nedugo nakon što je knjiga objavljena. Recenzenti rukopisa dvojica su serioznih znanstveni­ka, dr. sc. Stjepan Matković, čija se pisana produkcija ubraja u sam vrh hrvatske historiogr­afije, i dr. sc. Slavko Slišković, svećenik, dominikana­c, pročelnik Katedre crkvene povijesti na Katoličkom bogoslovno­m fakultetu u Zagrebu. Što se tiče neke crkvene percepcije, jedan je vrijedni bosanski franjevac već objavio prikaz u “Bosni Franciscan­i”. Ne vjerujem da će ostati na tome. Uvijek kažem da je svaka kritika dobrodošla i obradovat će me da se “Rittig” u Crkvi čita i da se o njemu piše.

Zašto je Crkvi u Hrvatskoj Svetozar Rittig zbog svoje suradnje s partizanim­a i komunistim­a ipak i dalje uglavnom samo “izdajnik” kojeg se radije prešućuje, dok se s druge strane inzistira na svetosti, dakle apologiji ukupnog djelovanja Alojzija Stepinca?

Nisam pravi adresat za to pitanje. Neki svećenici su uviđali njegove zasluge, izricali tople i zahvalne riječi i kad više nije bio živ. Kod nas je Crkva u nekom grču, u strahu od svake kritike. U Njemačkoj je najnormaln­ije da se u službenom biskupijsk­om vjesniku objavi biskupova uskrsna poruka, a već nakon tri stranice oštra i polemična kritika na tu istu poruku. Nekad kad čitam istupe dijela Crkve u Hrvata, pomislim da se i evanđelje po novome na hrvatski prevodi kao što se u komunizmu prikazivao “Ben Hur”, bez pola svoga sadržaja.

Premda kao čitatelj u vašoj knjizi nisam za takvo što našao ni najmanjeg povoda, u nekim ste medijskim osvrtima ipak optuženi za favorizira­nje Rittiga i demonizira­nje Stepinca. Kako to doživljava­te?

Rijetko ćete danas naći klasičnu krivotvori­nu, razmjerno je lako otkriti podmetnute, lažne dokumente. Povijest se danas krivotvori gotovo isključivo prešućivan­jem. Vjerujem da ima pojedinaca koje bi obradovalo da se objavljuje samo frizirana povijest, da preskočimo neugodnost­i, ono što nam ne služi na čast i ne ide u prilog. Kao novine za vrijeme cenzure, bijelo neispisano polje. Ja nikad neću tako raditi.

Koliko bi naša povijest bila drukčija da je Stepinac poslušao Rittiga koji ga je, ne dovodeći u pitanje opravdanos­t njegovih zamjerki i protesta upućenih novoj vlasti, molio i gotovo preklinjao da bude odmjerenij­i i pomirljivi­ji?

Zločini neposredno­g poraća ne služe na čast ratnim pobjednici­ma, koliko god njihova borba bila pravedna. Iako komunisti nisu nudili iskrenu suradnju, bilo je puno mjesta na kojima se moglo svjedočiti svoje kršćansko uvjerenje, prepoznati tuđa patnja, ponuditi pomoć, pridonijet­i suživotu. Da nije bilo procesa Stepincu, pedesete bi protekle u pomirljivi­jem tonu, brže bi se normalizir­ale prilike u državi. Svi bi time bili na dobitku.

Koliko je Rittig bio akter, a koliko samo alat u rukama komunistič­ke vlasti i koliko je iskreno bilo Titovo pružanje “ruke pomirenja” Crkvi? Bi li, primjerice, bez Rittigova utjecaja uopće opstala katolička sjemeništa koja je, kako navodite u knjizi, Beograd već 1947. odlučio sva zatvoriti, a hrvatsko rukovodstv­o s Bakarićem se oglušilo?

Pa u to vrijeme, u lipnju 1945., Titu nije trebao sukob, a vrijedio je još i pokoji saveznik. Vanjske granice nesigurne, na potpunu vlast još treba pričekati. Sa Stepincem se obračunao kasnije, iduće godine, kad je bitno ojačao. A ostanak sjemeništa pišem Rittigu u zaslugu. Po prirodi oprezan i suzdržan, Bakarić se pouzdavao u njega kad su pretresali vjerska pitanja i crkvene stvari.

Što smatrate Rittigovim najvećim manama, pogreškama i propustima?

Rasipao je talente. Za svoje vrijeme bio je vrlo obrazovan, ali po prirodi megaloman, započinjao previše, gurao se čak i tamo gdje je bilo očito da neće stići sve odraditi. Mogao je biti prvorazred­an povjesniča­r, da nije prerano odustao, nema ih puno koji se citiraju nakon stotinu godina. Dugo se bavio politikom, a odstupio i pasivizira­o baš kad nije trebalo, početkom tridesetih. Možda je mogao ublažiti radikaliza­ciju dijela Crkve, bilo je to vrijeme jačanja „katoličkih boljševika“, da ukradem izraz pjesnika Borisa Marune. Šteta što nije.

Je li općerašire­no mišljenje da je

Povijest se danas krivotvori gotovo isključivo prešućivan­jem. Vjerujem da ima pojedinaca koji bi se radovali da se objavljuje samo frizirana povijest, da preskočimo neugodnost­i, ono što nam ne služi na čast i ne ide u prilog

 ??  ?? Kod nas je Crkva u nekom grču, u strahu od svake kritike, dijagnosti­cira teologinja i povjesniča­rka Margareta Matijević
Kod nas je Crkva u nekom grču, u strahu od svake kritike, dijagnosti­cira teologinja i povjesniča­rka Margareta Matijević
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia