Večernji list - Hrvatska

Jedvaj zabio, golovi se čestitali laktovima

- Karlo Ledinski

Nogomet se vratio! Utakmicama jučerašnje Bundeslige, koje je diljem svijeta gledalo otprilike milijardu ljudi, konačno možemo ustvrditi da sport nije potpuno izgubio bitku s koronaviru­som. Njemačka je postala prva velika nogometna liga koja je otvorila vrata stadiona, doduše samo igračima i stručnim stožerima, ali i to je veliki napredak u odnosu na protekla dva mjeseca kada se nogomet igrao praktički jedino u Bjelorusij­i i Nikaragvi.

Sporiji tempo nego inače

Nogomet u Bundesligi jučer je bilo predivno gledati, no bio je, na trenutke vrlo čudan. Na televiziji se vidjelo kako su igrači sporiji nego inače, kako dueli nisu žestoki kao inače, što je razumljivo s obzirom na više od dva mjeseca stanke. Čudno je i već na početku utakmice bilo gledati kako igrači suparnički­h momčadi izlaze na teren. Nije bilo druženja suparnički­h igrača i sudaca te njihovog ćaskanja i grljenja, već su kroz tunel samo protrčali na travnjak, i to jedni iza drugih. Od otprilike 200-tinjak ljudi po utakmici (igrači, treneri, fotoreport­eri, novinari, ljudi iz organizaci­je) samo nogometaši u igri i suci na terenu nisu nosili maske. Lopta kojom se igralo dezinficir­ala se prije utakmice, ali i tijekom nje. Samo po četiri skupljača lopti bila su uz teren, morali su nositi maske i imati bočicu dezinfekci­jskog sredstva.

Samo po 10 novinara bilo je na utakmici, nisu radile press dvorane, ni mix zone u kojima se uzimaju izjave od igrača. Konferenci­je za medije nakon utakmice održale su se virtualno.

U takvim, čudnim nogometnim uvjetima zaigrali su jučer i hrvatski igrači. Josip Brekalo i Marin Pongračić odigrali su 60, odnosno 90 minuta u pobjedi Wolfsburga 2:1 kod Augsburga, za kojeg je cijelu utakmicu igrao Tin Jedvaj, te bio jedini strijelac svoje momčadi. Andrej Kramarić zbog ozljede gležnja nije ni konkurirao za momčad Hoffenheim­a koja je na svom travnjaku izgubila 0:3 od Herthe.

U derbiju kola Borussija Dortmund je na svojoj Signal Areni s 4:0 pobijedila susjede iz Gelsenkirc­hena. Igrač utakmice opet je bio čudesni Haland, koji je pogodak za 1:0 proslavio plešući uz korner zastavicu dok su mu suigrači bili na dva metra razdaljeno­sti. A gledali smo i kako igrači sami sebi plješću nakon pogotka, kad već nije bilo publike da ih bodri.

Serie A kreće 13. lipnja

Dok Nijemci već igraju, udruženje talijanski­h prvoligaša objavilo je da bi se Serie A mogla nastaviti 13. lipnja. Posljednja utakmica talijansko­g prvenstva odigrala se 9. ožujka, a do kraja sezone ostalo je još 12, a nekim klubovima i 13 kola. Utakmice bi se igrale praktički svaka tri dana.

– Problem je što sve pada u vodu ako igrač jedne momčadi bude pozitivan. Zato razmatramo brojne opcije. Zasad je dogovor da nastavimo 13. lipnja, ali bude li potrebno, možda ćemo morati organizira­ti i play-off za završetak sezone – rekao je predsjedni­k talijansko­g saveza Gabriele Gravina.

??  ??
 ??  ?? TIN JEDVAJ igrao je svih 90 minuta i zabio gol u porazu Augsburga (1:2) protiv Wolfsburga. Za vukove su igrali Brekalo (do 61. minute), te Pongračić (svih 90)