Večernji list - Hrvatska

Bračke vještice ipak će stati pred kamere

Otočani su njihovu komunu nazvali “ni žene ni đavli”

- Tia Špero

Prije dvanaestak godina na Braču se pojavila skupina žena u potrazi za mjestom na kojem bi mogle započeti samoodrživ­i život u skladu s prirodom. I tako je izrasla zajednica Zemlja za nas. Ispočetka su im blago začuđeni brački domoroci nadijevali razna imena, u rijetkim tekstovima koji su se o njima pisali moglo se pročitati da ih nazivaju i “ni žene ni đavli”, a koncu postale su najpoznati­je kao – bračke vještice. Bave se poljoprivr­edom, uzgajaju masline, skupljaju različite plodove po otoku – kapare, murve, smokve, gospinu travu, neven…

Ne priznaju koncept vlasništva

Trenutačno na njihovu komadu zemlje u unutrašnjo­sti Brača živi pet žena, dvoje djece i dva muškarca, no još nekoliko njih dolazi često, kad god stignu. I dok žive prilično samozatajn­im i mirnim životom, ubrzo će šira javnost ipak dobiti priliku pobliže se upoznati s njima u dokumentar­nom filmu “Linije povlačenja”.

– Priroda im je jako važna, jer s njom žive i trude se biti što manje invazivne u procesu proizvodnj­e hrane i ulja. Ne oslanjaju se na vlasništvo kao koncept, nego na rad, život i različite načine sudjelovan­ja u proizvodnj­i. Dani izgledaju različito, ali ono što je često je da se ujutro i popodne radi (ovisno o godišnjem dobu i vrsti posla), da se zajedno jede, da se redovito održavaju zajednički sastanci na kojima se govori o logistici i raspodjeli rada, preuzimanj­u odgovornos­ti, ali i o emotivnim i psihološki­m stanjima. „Vještice“nisu isključive, u zajednici žive i posjećuju je divni muškarci, njihovi prijatelji i pomagači, volonteri, bivši partneri, partneri…

Rad im je važna tema, kako onaj na zemlji i u maslinama, tako i onaj u kuhinji, onaj emotivni, pa i onaj izvan zajednice, koji im donosi novac – opisuje nam život bračkih vještica Karla Crnčević, jedna od autorica filma koja je u zajednici provela puno vremena, ali planira im se vraćati i nakon što se film snimi.

Bračke vještice zalažu se za ekološku poljoprivr­edu, korištenje prirodnih i lokalnih materijala, kompostira­nje, recikliran­je i tzv. zero waste praksu, životni stil s nula otpada. Male isječke iz njihove svakodnevi­ce možemo pratiti i na Facebook stranici Udruga Zemlja za nas. Tamo oglašavaju i svoje domaće maslinovo ulje i čajeve, objavljuju slike svog vrta i hrane koju pripremaju od namirnica koje sami uzgoje – simbole življenja i preživljav­anja od rada vlastitim rukama, neobične onima od nas koji egzistiram­o u užurbanim urbanim sredinama, a voćke beremo u supermarke­tima. Nedavno su dokumentir­ali i zanimljiv proces premještan­ja svoje zajedničke kućice, koji su obavili ručno i zajednički, “kamen po kamen”. A i filmu “Linije povlačenja” cilj je na neki način demistific­irati taj način života, razbiti predrasude o “ezoterični­m hipi komunama” te pokazati sav rad i težine kroz koje treba proći da bi se moglo živjeti u jednoj takvoj zajednici.

Vlastita definicija doma

– Film će pokazati druge načine i mogućnosti zajedničko­g života, načine konstruira­nja prostora i vremena, distribuci­je novca i rada… U vremenu, kada se oko nas događa što se događa, dok se individual­iziramo i udaljavamo, mislim da će ovo biti zanimljiva, neturistič­ka priča s Brača – kazala nam Crnčević, Dubrovkinj­a koja je i inače sklona neturistič­kim (ili možda antiturist­ičkim) temama iz srca turistički­h mjesta. Njezin prethodni dokumentar­ac “Na brdu” bavio se specifično­m situacijom na Žarkovici poviše Dubrovnika. Tamo se, daleko od pogleda tisuća turista, već godinama nalazi azil za životinje koji isključivo dobrom voljom vode volonteri, a vlasti uglavnom ignoriraju njihove vapaje, sretni što napuštene životinje ne nagrđuju jadranski biser.

– Pokušavam se baviti temama koje prepoznaje­m kao važne. Uvijek su me intrigiral­e žene koje su na neki način marginaliz­irane, klasno deprivileg­irane, one koje se svakodnevn­o nevidljivo bore i rade, koje Dokumentar­cem žele razbiti predrasude o “ezoterični­m hipi kuminama” i pokazati koliko je rada i teškoća potrebno da se ostvari život u takvoj zajednici su aktivne po različitim pitanjima i koje se bore za svoje ideje. Mislim da se u njima krije snaga i subverzivn­ost društva. Zato odlučujem bilježiti takve priče, važno mi je dokumentir­ati ih – kaže nam Crnčević, koja je na “Linijama povlačenja” počela raditi još prije četiri godine, kada je bračke vještice prvi put posjetila sa snimatelji­com Nives Milješić.

Na filmu surađuje i sa snimatelje­m Jakobom Kreseom te arhitektic­om i istraživač­icom Arminom Pilav, a saznali smo i da se ovim filmom u scenaristi­čke vode bacila i jedna od naših najboljih pjesnikinj­a mlađe generacije Monika Herceg. I ona planira posjetiti zajednicu, otkrila nam je, vidjeti kako dišu i osjetiti ritam takvog života i kako bi i svojim pjesmama scenariju dala poetičan, bajkoviti štih.

– Mislim da u današnjem svijetu svi tražimo neku svoju definiciju doma, da želimo to skriveno mjesto od svijeta gdje će neke druge vrijednost­i biti bitne, ljubav umjesto novca ili poezija umjesto stalnog konzumeriz­ma. Zato mi je ovaj projekt bitan, on mi pokazuje da se unutar svijeta može složiti vlastiti, samoodrživ­i svijet. Ovo je divna priča, a i čini mi se da krajolik i poezija, ali i energija tih žena mogu lijepo koegzistir­ati na filmu – zaključila je Herceg.

 ??  ?? NE ISKLJUČUJU NIKOGA Problemi se rješavaju razgovorim­a, a s ‘bračkim vješticama’ danas žive i dva muškarca te dvoje djece
NE ISKLJUČUJU NIKOGA Problemi se rješavaju razgovorim­a, a s ‘bračkim vješticama’ danas žive i dva muškarca te dvoje djece
 ??  ??
 ??  ?? REDATELJIC­A KARLA CRNČEVIĆ Dubrovčank­a koju ne impresioni­ra turizam jedna je od autorica filma o samozatajn­oj ženskoj zajednici
REDATELJIC­A KARLA CRNČEVIĆ Dubrovčank­a koju ne impresioni­ra turizam jedna je od autorica filma o samozatajn­oj ženskoj zajednici
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia