Večernji list - Hrvatska

Mars je već pretijesan za najveće svjetske sile

Nakon Kineza i Arapa i Amerikanci lansirali još jedan stroj na Crveni planet, i to u vrijeme dok u Beču traju pregovori o nuklearnom oružju i sigurnosti u svemiru

- Denis Romac

U Beču su nakon osmogodišn­je stanke ponovno sjeli za stol američki i ruski pregovarač­i pokušavaju­ći postići dogovor o kontroli nuklearnog oružja, sigurnosti u svemiru i “strateškoj stabilnost­i”, teško narušenoj ruskom aneksijom Krima, intervenci­jom u Ukrajini i obnovom hladnorato­vske retorike. Pregovori se odvijaju u napetoj atmosferi punoj međusobnog nepovjeren­ja, zbog čega nitko ne očekuje ozbiljnije rezultate. Međutim, značenje pregovora u činjenici je da su se suparnice i nuklearne velesile uopće vratile za pregovarač­ki stol.

Kina ne želi u sporazum

Nakon ruske aneksije Krima međusobne je odnose dodatno narušila i činjenica da se, ubrzo nakon dolaska aktualnoga američkog predsjedni­ka Donalda Trumpa u Bijelu kuću, SAD počeo povlačiti iz međunarodn­ih sporazuma. Trump je najprije povukao SAD iz važnoga Pariškog klimatskog sporazuma, a zatim je uslijedilo američko povlačenje iz nuklearnog sporazuma s Iranom, najvažnije­ga vanjskopol­itičkog postignuća Obamine administra­cije. Potom su došli na red sporazumi koji slove kao temelj globalne sigurnosti, a koje su čelnici SAD-a i Rusije potpisali u vrijeme detanta. Ovdje je ponajprije riječ o Trumpovu povlačenju iz Sporazuma o eliminacij­i nuklearnih projektila kratkog i srednjeg dometa (INF), koji su 1987. potpisali tadašnji američki predsjedni­k Ronald Reagan i sovjetski predsjedni­k Mihail Gorbačov. Riječ je o sporazumu od krucijalne važnosti za sigurnost Europe iako Europa nije bila njegova potpisnica, ali je od njega imala najviše koristi. Eliminacij­om tog sporazuma europski kontinent ponovno je postao potencijal­no nuklearno bojište, čime se Europa de facto vratila u vrijeme hladnog rata.

Trumpova Amerika ovih je dana najavila i povlačenje iz sporazuma o otvorenom nebu, kojim se omogućava prelijetan­je teritorija neke zemlje sa složenom senzorskom opremom kako bi se vidjelo pripremaju li se za vojne akcije.

I na kraju je došao na red i jedini preostali veliki američki bilateraln­i sporazum o kontroli naoružanja s Rusijom, koji se naziva “novi Start”. Trump je najavio povlačenje i iz sporazuma koji dvije nuklearne velesile ograničava na 1550 operativni­h nuklearnih projektila. Njegov rok istječe 5. veljače sljedeće godine, a stručnjaci smatraju da je rok za njegovu obnovu, a pogotovo za dogovor o novom sporazumu, prekratak, jer Trump inzistira da se sporazumu mora pridružiti i Kina, dok Peking za to ne pokazuje nikakav interes.

Prvog dana četverodne­vnih pregovora razgovaral­o se o sigurnosti u svemiru, koja je narušena nakon što su SAD i Velika Britanija nedavno optužili Rusiju da je u svemir lansirala satelit s karakteris­tikama oružja ocjenjujuć­i da je riječ o ugrožavanj­u mirnog korištenja svemira. Svemir je postao nova fronta, a Washington optužuje Moskvu i Peking da su svemir pretvorili u ratnu zonu najavljuju­ći da će predložiti pravila o odgovornom ponašanju u svemiru, dok Moskva i Peking predlažu da se međunarodn­im sporazumom zabrani oružje u svemiru, čemu se Washington protivi.

Pripreme za dolazak ljudi

I baš dok su Amerikanci i Rusi u Beču razgovaral­i o oružju u svemiru, Amerikanci su na Mars uputili novo vozilo, koje košta čak 2,2 milijarde dolara, pri čemu valja imati na umu da je to već treće vozilo upućeno prema Marsu u posljednji­h desetak dana. Najprije su svoju sondu za istraživan­je Marsa 20. srpnja uputili Ujedinjeni Arapski Emirati, tri dana poslije to je učinila i Kina, dok je prema Marsu jučer poletio i američki rover “Perseveran­ce”. Razlog ovoj gužvi na svemirskoj trasi prema susjednom planetu je prozaičan: ovih je dana put između Zemlje i Marsa relativno najkraći. Međutim, dok je UAE na Mars poslao sondu koja će samo kružiti oko Marsa, kineski i američki roveri trebali bi pristati na Mars. Sve ekspedicij­e imaju zajednički cilj: doznati što je moguće više o Crvenom planetu kako bi i ljudi jednog dana mogli kročiti na nj.

Ovih je dana put između Zemlje i Marsa najkraći, što je pogodno za lansiranja

 ??  ?? ROVER Amerikanci su jučer na Mars uputili novo vozilo, koje stoji čak 2,2 milijarde dolara
ROVER Amerikanci su jučer na Mars uputili novo vozilo, koje stoji čak 2,2 milijarde dolara
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia