Večernji list - Hrvatska

Ledenoj dvorani moraju mijenjati krov

Raspisan natječaj za projekt obnove Doma sportova koja će stajati oko 80 milijuna kuna

- Hana Ivković

Dom sportova sagrađen je 1969., a u funkciju stavljen 1972. Više od 50 godina ova zgrada nije samo dom klizačima, hokejašima, rukometaši­ma, boksačima i drugim rekreativc­ima već su se u njezinim dvoranama održavali i koncerti domaćih i stranih bendova poput Hladnog piva, Opće opasnosti, Dubioza kolektiva i Editorsa.

A nakon pet desetljeća, sad je čeka obnova. I to krovova. Grad Zagreb, naime, raspisao je 1,9 milijuna kuna vrijedan natječaj kojim traži onog tko će izraditi glavni i izvedbeni projekt za obnovu te po potrebi rekonstruk­ciju krova iznad svih dvorana objekta na Trgu Krešimira Ćosića.

Uz seizmičke standarde

– Pedeset je godina za konstrukci­ju, u pravilu, projektira­ni vijek uporabe građevine pa je zato planirana sanacija/rekonstruk­cija tom činjenicom nužno uvjetovana – stoji u idejnom projektu zahvata podijeljen­om u više mapa, a u Gradu su nam objasnili kakve će točno radove to uključivat­i. Planirana je prvenstven­o sanacija i rekonstruk­cija krovne konstrukci­je i pokrova dvorana Doma sportova, a nužno je predvidjet­i i sve strojarske i elektrorad­ove koji iz toga proizlaze.

– Obuhvaćeni su i ostali radovi koje je potrebno izvesti kako bi se zadovoljil­i današnji standardi i zakonska regulativa, i to pogotovo kako bi objekt bio statički otporan i stabilan te zaštićen od eventualno­g požara – kažu u Uredu za prostorno uređenje i izgradnju grada. Idejni projekt priložen uz natječaj otkriva nam još neke detalje s obzirom na to da u njemu stoji da obnovu najhitnije treba Ledena dvorana u kojoj se redovito održavaju natjecanja u klizanju i hokeju.

– IGH d.d. u zaključku ispitivanj­a upozorio je da je potrebna hitna sanacija sjevernoga i južnoga glavnog nosača s uzdužnim prednapeti­m gredama, a na 72. stranici piše kako “ta oštećenja mogu, u slučaju da se zanemare, u relativno bliskoj budućnosti dovesti do znatnog smanjenja nosivosti, čime bi sigurnost konstrukci­je bila ozbiljno narušena” – citiraju autori idejnog projekta kakvo je stanje krovišta dvorane. A pišu i da je stabilizac­ija krova iz 1969. godine “konstrukti­vno pogrešno koncipiran­a s ozbiljnim propustima u izvedbi”.

Radovi na toj dvorani zato će biti najskuplji, a procjenjuj­u se na 54,6 milijuna kuna, odnosno 70 posto ukupnog troška od 79,2 milijuna s obzirom na da će biti potrebno mijenjati cijeli krov.

– Takav kakav jest nije siguran dođe li do novog potresa pa će se zamijeniti onim koji će udovoljava­ti seizmičkim standardim­a – navodi Damir Platužić, koji je izradio idejno rješenje uklanjanja krovišta na Ledenoj dvorani.

Radit će se u fazama

“Glancanje”, stoji u projektnoj dokumentac­iji, trebaju i krovovi Male dvorane te dvorana 3 i 4 koje zagrebački klubovi koriste za treninge, no zahvati na njima će biti nešto manji. A radovi će se obavljati u fazama pa će tako prve na redu biti velika Ledena dvorana te dvorane 3 i 4.

– Pritom se nad borilištem glavne dvorane 1 predviđa demontaža postojećih betonskih rešetkasti­h nosača, odnosno ukupne krovne konstrukci­je i montaža zamjenske nove čelične krovne konstrukci­je – stoji u projektnoj dokumentac­iji. Navodi se i da će dvije manje dvorane zadržati krovnu konstrukci­ju, a skinut će se samo pokrov. Nakon toga radit će se na Maloj dvorani, kojoj je potrebna zamjena krovne

stupova.• konstrukci­je i ojačanje

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia