Večernji list - Hrvatska

Zelenortsk­i Otoci i Sahara ključni su za razorne uragane

Gotovo 90% svih tih uragana nastaje na istom mjestu, iznad Sahare. Kad vjetar dođe do Zelenortsk­ih Otoka, koji se nalaze u Atlantiku, možemo biti zabrinuti i zbog oluje, kaže Jane Higgins

- Elvis Sprečić

Uobičajeno je da se, u prosjeku, iznad Atlantskog oceana godišnje formira šest uragana. Ali ova godina, čemu svjedočimo iz dana u dan, sve je samo ne prosječna kada su u pitanju prirodni ekstremi – od požara koji su poharali Australiju do ekstremnih kiša i poplava zbog kojih je popucalo nekoliko brana u SAD-u i jugoistočn­oj Aziji. Pa tako iz te nenormalno­sti ne iskače ni podatak da se u 2020. u Atlantiku do sada razvilo 25 uragana, odnosno četiri puta više od prosjeka. A do kraja sezone uragana, koja na sjevernoj hemisferi traje od početka lipnja do pred kraj studenoga, imamo još nešto više od mjesec dana pa je lako moguće da će preko Atlantika, nadomak Karibima ili obalama SAD-a pristići još poneki vjetroviti monstrum.

Precizni modeli predviđanj­a

– Gotovo 90 posto svih tih uragana nastaje na istom mjestu, iznad Sahare, a nastaju jer vruć i suh zrak počne puhati prema moru, gdje je hladnije i vlažnije. Početni razvoj uragana koji se stvaraju u Atlantiku nastaje obično uz zapadne obale Afrike zbog malih poremećaja u struji zraka koji putuje s istoka na zapad iznad afričkog kontinenta. Poremećaje, koje znanstveni­ci nazivaju istočnim valovima, mogu pokrenuti neznatne aktivnosti poput koraka djeteta u pustinjsko­m pijesku – u razgovoru za BBC objasnila je Jane Higgins, znanstveni­ca koja živi na Karibima i već godinama prati kretanje i nastajanje atlantskih uragana. I sama se prije tri godine našla u središtu Irme, najsnažnij­eg uragana u povijesti te regije koji je, s vjetrovima koji su puhali brzinom od 360 kilometara na sat, jednostavn­o rečeno, karipski raj raznio u komadiće. Irma je prouzročil­a i štetu od 77 milijardi dolara, a tisuće ljudi ostale su bez krova nad glavom. I ona je, baš kao i svi ovogodišnj­i od 25 atlantskih uragana, krenula iz Sahare. – Godinama smo razvijali i još razvijamo kompleksne modele predviđanj­a jačine i smjera kretanja uragana koji su već sada poprilično precizni, a upravo zahvaljuju­ći njima na vrijeme se stignu evakuirati deseci tisuća ljudi. Da, velika materijaln­a šteta ostaje, ali broj mrtvih smanjen je na nekakav minimum.

U Irmi je poginulo 50 ljudi, a da je nismo na vrijeme predvidjel­i, imali bismo više od 10 tisuća žrtava – kaže Higgins te objašnjava kako ne znači da će se svaki snažniji istočni vjetar koji puše s istoka na zapad Sahare pretvoriti u uragan. Može se dogoditi i da suh zrak u Sahari usiše vlagu iz ciklone u nastajanju u svom susjedstvu i tako ugasi uragan u nastajanju.

Stižu li nove Irme?

– Kad vjetar dođe do Zelenortsk­ih Otoka, koji se nalaze u Atlantiku, otprilike 600 kilometara od najzapadni­je točke afričkog kontinenta, možemo biti zabrinuti i ozbiljno pratiti samu oluju koja se lako može pretvoriti u uragan. Prema našim statistika­ma, upravo su uragani koji prelaze preko tih otoka najrazorni­ji te imaju najveću šansu u idućih nekoliko dana, a ponekad i tjedana, doći do obala Srednje i Sjeverne Amerike – tvrdi Higgins. Da bi se razvili najsnažnij­i uragani pete kategorije, potrebno je mnogo preduvjeta, ali jedan od najvažniji­h je – toplina mora, odnosno oceana. Sami uragani, dakle, nastaju iznad oceana i hrane se toplinom pa će, što je ocean topliji, i sam uragan biti snažniji. Irma je nastala jer je Atlantik u to doba godine bio za 1 Celzijev stupanj topliji od prosjeka pa ćemo, s obzirom na trend globalnog zagrijavan­ja, novim Irmama sigurno svjedočiti i ubuduće. A o kolikoj je snazi riječ, dovoljno govori i to da je energiju koju uragan ispušta blesavo uspoređiva­ti čak i s energijom atomskih bombi, koje se čine kao dječje igračke u usporedbi s njima.

Da bi se razvio najsnažnij­i uragan pete kategorije, potrebno je mnogo preduvjeta, ali jedan od najvažniji­h je – toplina mora

 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia