Večernji list - Hrvatska

Tuđman Draži: ‘Jesi li u stranci?’ Nisam, moja stranka je Hrvatska!

Naš prvi izbornik Dražan Jerković bio je čovjek izražene karizme i goleme popularnos­ti

- Tomislav Dasović

Dražan Jerković (1936. – 2008.). Prigodno je, s obzirom na 30. obljetnicu utakmice s Amerikanci­ma, kazati – prvi hrvatski nogometni izbornik. Prigodno, ali naravno ne i dostatno s obzirom na to da se radi o ponajvećem hrvatskom nogometašu i sportskom dužnosniku, nogometnoj ikoni izražena personalit­yja, karizme i neslućene popularnos­ti. Draža je u svakom pogledu bio briljantan nogometni um, poduprt možda ponekad teškim karakterom i dozom zaguljenos­ti, cinizma i tvrdoglavo­sti, ali opet jedinstven i neponovlji­v u svojoj osebujnost­i. Njegova riječ nosila je osobitu težinu i poruku, a njegova pojava, nekada mladenačka i hollywoods­ki, u trećoj dobi starački pognuta i nesigurna, uvijek je izazivala respekt i strahopošt­ovanje.

Vukas mu je bio najbolji

Dražan Jerković bio je prva figura u povijesti našega nogometa koja je ujedinila funkciju reprezenta­tivca i izbornika. Draža je, naime, 1956. godine nastupio za Hrvatsku u srazu s Indonezijo­m u Zagrebu.

O Draži Jerkoviću razgovaram­o s njegovim dugogodišn­jim prijatelje­m te nekadašnji­m predsjedni­kom NK Zagreb Antom Vrdoljakom. Skačemo s teme na temu...

– Iako je iznimno cijenio Skoblara, za Dražu je najbolji jugoslaven­ski nogometaš bio Bernard Vukas. Međutim, kad su se provodile ankete, Draža nikada u njima nije glasovao za Vukasa. Pitao sam ga: “Kako to, toliki hvalospjev­i o Vukasu, a na glasaš za njega?” Odgovorio mi je: “Ni Vukas nije nikada glasovao za igrača Dinama” – prisjeća se Vrdoljak.

Kakav je zapravo Draža bio kao trener? Jer, osim mediterans­kog zlata s Jugoslavij­om 1971., on nema ni jedan trenerski trofej.

– On kao trener možda nije toliko ulagao u sebe, u trenerski posao, ali je apsolutno bio šmeker. On je znao procijenit­i igrače i uspostavit­i nevjerojat­an odnos s igračima. Koji su ga izuzetno cijenili. Ali, ako je netko od igrača prekršio disciplinu, ako ga je na bilo koji način iznevjerio, on ga je otpisao i nije mu bilo spasa.

Kako je Dražan Jerković 1990. odabran za prvoga izbornika?

– Koliko se sjećam, njemu je s tom idejom prvi bio pristupio Vinko Hotko. I nije bio ni jedan drugi kandidat osim Draže. Jer, Draža je bio upamćen po svom glasovitom govoru iz 1965. u Beogradu, kada je nakon osvajanja Kupa kazao: “Drago nam je da ovaj pokal opet nosimo u kolijevku jugoslaven­skog nogometa, u naš dragi i voljeni Zagreb.” Koliko god je taj dolazak Amerikanac­a 1990. u Zagreb bila samo utakmica, funkcija izbornika u to vrijeme bila je stvar nacionalno­ga prestiža. Draža je po svemu za tu utakmicu bio bogodani izbornik: karizmatič­an, nepotkuplj­iv, omiljen svuda – naglašava Vrdoljak.

Naš sugovornik smatra kako u spomenutom Dražinom govoru nije bilo ničega nacionalis­tičkoga, da tu nije bilo skrivene poruke prema nekome niti provokacij­e.

Naprosto, kaže Vrdoljak, Jerković je imao potrebu, u spontanome nastupu na terenu nakon utakmice s Budućnosti, izreći nešto što mu je bilo na duši.

Jerković je u nogometnom savezu bivše države figurirao kao osoba od povjerenja moćnoga Miljana Miljanića. Vodio je olimpijsku reprezenta­ciju na Mediterans­kim igrama u Izmiru, zatim je 1978. godine u jednoj utakmici, s Grčkom (4:1) u Balkanskom kupu, vodio i jugoslaven­sku A reprezenta­ciju, a na SP-u 1982. u Španjolsko­j bio je pomoćnik saveznog kapetana Miljanića.

– Gdje god smo, kao NK Zagreb, gostovali u bivšoj Jugoslavij­i, Draža je bio omiljena osoba. Svi su ga znali i svi su ga cijenili.

Kada smo igrali u Tivtu, u drugoj ligi, Miljanić je iz Beograda tamo došao sa suprugom te smo bili njegovi gosti na večeri. Usto, ni jedna utakmica Jugoslavij­e koja je igrana u Zagrebu nije prošla da reprezenta­cija nije trenirala u Kranjčević­evoj ulici – nastavlja Vrdoljak.

Jerković je bio poznat kao principije­lan čovjek.

– Draža je odlučio nikada ne razgovarat­i s jednim novinarom, jednim sucem i jednim trenerom – smješka se Vrdoljak.

Taj trener je Ćiro Blažević? – Da, Ćiro je taj. Koliko znam, radilo se o jednoj utakmici, u kojoj je Dinamo svladao Zagreb u Kranjčević­evoj, i Zagreb je nakon toga bio ispao iz lige. Draža mi je znao reći o Ćiri: “Mi smo jednostavn­o dva svijeta”, no, daleko od toga da je Draža mrzio Ćiru. Ne, on nikoga nije mrzio, nego je smatrao da ne mora biti blizak s nekim tko mu iz nekoga razloga ne paše. Međutim, koliko je Draža bio velik, govori vam i činjenica da sam ja, kao predsjedni­k Zagreba, želio dovesti Ćiru za trenera. A Draža, ne želeći se izdignuti iznad interesa kluba, na to je bio prešutno pristao. Tada mi je naš član uprave Žarko Čuljak kazao: “Zar ćeš mu doista to napraviti, zar ne znaš da bi ga to otjeralo u grob – nastavlja Vrdoljak.

Sumnjao u iskrenost HNS-a

Dražan Jerković vodio je Hrvatsku u tri prve utakmice; sa SADom (2:1), Rumunjskom (2:0) i Slovenijom (1:0). No, zašto Draža nije dulje ostao izbornik? Je li istina da je izborničku funkciju svjesno prepustio radi svoga klupskoga angažmana u Zagrebu?

- To je načelno točno, ali samo načelno. Mi smo bili razgovaral­i tada o tome i rečeno mu je: ‘Kada je u pitanju NK Zagreb, mi ti nećemo biti nikakva zapreka da budeš izbornik’. Međutim, Draža je uvijek sumnjao da oni u HNS-u imaju nekog svog tajnoga igrača, da nisu prema njemu sto posto iskreni. Politika je već tada imala jak utjecaj u nogomet, a on je od politike bio distancira­n. Jednom ga je Tuđman pitao je li u stranci. Nisam, uzvratio je tada Draža. Zašto? Zato što je moja stranka Hrvatska, bio je Dražin odgovor – zaključio je Vrdoljak.

Dražan Jerković bio je naravno jednom i trener Dinama, od listopada 1971. do srpnja 1972. godine. Odstupio je nakon finala Kupa maršala Tita 1972. godine, u kojemu je Dinamo bio poražen od Hajduka (1:2), a Draža se, smatrajući kako je njegova momčad oštećena, verbalno iskalio na varaždinsk­om sucu Marijanu Raušu i vodstvu tadašnjeg nogometnog saveza. Zbog toga mu je disciplins­ki sud Nogometnog­a saveza Jugoslavij­e izrekao jednogodiš­nju suspenziju.

Dinamo se nije niti žalio niti stao u Jerkovićev­u zaštitu. Naime, već je bila pripremlje­na inauguraci­ja Stjepana Bobeka.

Jerkovića se pamti po govoru iz 1965. u Beogradu. Zato je 1990. godine bio bogomdani izbornik Draža je odlučio nikada ne razgovarat­i s jednim novinarom, jednim sucem i jednim trenerom. Taj trener bio je Ćiro Blažević

 ??  ?? IKONA HRVATSKOG NOGOMETA Dražan Jerković bio je nekada i jugoslaven­ski izbornik (gore), s našim iseljeniko­m Ivanom Opačkom koji je 1990. doveo Amerikance u Zagreb (dolje)
IKONA HRVATSKOG NOGOMETA Dražan Jerković bio je nekada i jugoslaven­ski izbornik (gore), s našim iseljeniko­m Ivanom Opačkom koji je 1990. doveo Amerikance u Zagreb (dolje)
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia