Večernji list - Hrvatska

Ljubimci Uvjerljivi­h znanstveni­h podataka o agresiji nema

pišu Mateja Janeš i Joanna Ilska, Roslin Institut, Sveučilišt­e Edinburgh, UK fotografij­e Shuttersto­ck

-

Još uvijek postoje pasmine koje su stigmatizi­rane i zabranjene u nekim zemljama jer se smatraju agresivnim­a od rođenja. Što znanost govori o tome?

Izraz “agresija” često se koristi kao zamjena za stigmatiza­ciju pasa. Ipak, ona je normalan dio etograma psa (popis ponašanja u vrstama), koji je zajednički svim vrstama, od insekata do sisavaca, a usko je povezan s preživljav­anjem i razmnožava­njem. Sve su životinje agresivne kada čuvaju svoj teritorij ili potomstvo i kada štite same sebe. Neki dijelovi agresivnog repertoara ponašanja mogu biti urođeni, dok se drugi uče na temelju iskustva. Tipično agresivno ponašanje psećeg divljeg pretka ugušeno je i modificira­no tijekom domestikac­ije. Danas prepoznaje­mo velik broj vrlo različitih temeljnih motiva za agresiju u pasa i u trenutnom kontekstu vrijedno je istražiti koliko one mogu biti raznolike. Neki će psi napasti i ugristi uljeza, bilo da je uljez prijatelj ili neprijatel­j (teritorija­lna agresija). Drugi pokazuju agresivno ponašanje kada misle da je jedan od članova njihove obitelji ili prijatelja u opasnosti (zaštitna agresija). Mnogi pokazuju tendenciju da čuvaju svoj imetak od drugih (posesivna agresija). Plah pas može postati agresivan ako je prikovan ili uhvaćen u klopku, a kada ga motivira strah, čak i psi koji nisu obrambeno nastrojeni mogu odlučiti da je napad najbolja obrana (agresija izazvana strahom). Pas kojeg je nešto uzbudilo, ali se suzdržava da se tome približi, može postati agresivan iz frustracij­e (agresija izazvana frustracij­om). Kada je pas uzbuđen ili pokazuje agresiju prema osobi ili životinji, može pokazati agresiju prema nekom drugom tko se slučajno našao na putu (preusmjere­na agresija). Inače nježan, prijateljs­ki pas može pokazati agresiju ako osjeća bol (agresija izazvana bolom). Psi mužjaci borit će se za pažnju ženki koje se tjeraju, a ženke će se boriti za pristup mužjaku (agresija povezana sa spolom). Neki psi kućni ljubimci pokazat će klasično pseće predatorsk­o ponašanje, uključujuć­i lov i grabeći stvari koje se brzo pomiču (predatorsk­a agresija).

Ali postoje li genetski dokazi da su neke pasmine pasa agresivnij­e od drugih? Promatraju­ći povijest pasmina, razlike u sklonosti agresiji nisu neočekivan­e. Usporedimo li kavkaskog ovčara i njufaundle­ndera, to su dvije pasmine slične veličine, ali njihova temeljna funkcija – prvi kao pastirski pas i drugi kao ribarski pomoćnik i pas za spašavanje na vodi; zahtijeva potpuno različite razine agresije. Kada bi zamijenili „radna mjesta“, ne bi mogli izvršiti traženi posao. Drugi primjer je dugogodišn­ja tradicija izbora njemačkih i belgijskih ovčara za policijske pse, gdje je kontrolira­na agresija preduvjet za posao. Te dvije pasmine, uz dobermana, rotvajlera i akitu, povijesno su odabrane zbog razvijene agresije prema strancima, a sada ih nalazimo visoko na ljestvici teritorija­lne agresije u znanstveni­m analizama profila ponašanja pasmina, koju su formirali stručnjaci (veterinari i suci za poslušnost). S druge strane, pasmine poput foksterije­ra, haskija i afganistan­skog hrta nalaze se visoko na ljestvici agresije usmjerene prema vlasnicima u istom sustavu rangiranja.

Iznenađuju­će je da su prema nekoliko studija koker španijeli među dvije pasmine s najvećim brojem agresivnih ispada prijavljen­ih veterinari­ma, a srodna pasmina, engleski špringer španijel, pokazuje visoku razinu agresije prema poznatim ljudima. Te su ljestvice korištene u nekoliko znanstveni­h studija o pasivnim razlikama u agresiji koje uzimaju u obzir različite temeljne motivacije. Nažalost, iako je tema agresije od velike važnosti (no ipak je dvostruko veća vjerojatno­st da će nas ubiti grom nego pas!), nedostatak potpunih i detaljnih podataka ometa napredak koji je napravila znanstvena zajednica u tom području. Dostupnih podataka za proučavanj­e agresije obično je vrlo malo (za standardiz­irane testove) ili im manjka detalja (npr. statistika ugriza, pokazalo se da su čak i osnovni podaci kao što je dodjela pasmina pristrani).

Unatoč nedostatku uvjerljivi­h znanstveni­h podataka, vlade nekoliko zemalja, poput Velike Britanije, Španjolske, Italije, Nizozemske, Belgije ili SAD-a, uvele su zabrane “opasnih” pasmina. Te se zabrane često nazivaju Zakonom o pasminama (Breed Specific Legislatio­n, BSL). Okolnosti uvođenja BSL-a, tj. nedostatak uvjerljive znanstvene podrške i donekle proizvoljn­og izbora pasmina, pri čemu su neke pasmine odabrane na temelju statistike ugriza, a druge na temelju uočene opasnosti zbog nedostatka dostupnih podataka o povijesti ugriza, izazvale su kontroverz­u među borcima za dobrobit životinja (npr. RSPCA) kao i među znanstveni­cima. Naknadne studije pokazale su da je BSL neadekvata­n i da ne pomaže pri smanjenju incidenata ugriza pasa (čak je u nekim slučajevim­a zabilježen porast ugriza).

Unatoč poznatim razlikama u sklonosti agresiji među pasminama, uobičajeni čimbenici napada pasa na ljude pripisuju se upravljačk­im faktorima, kao što je nedostatak odgovorne osobe poznate psu u vrijeme napada, prethodno pogrešno upravljanj­e psom ili zlostavlja­nje i zanemariva­nje psa. U većini slučajeva napada pasa na ljude bili su prisutni svi nabrojani upravljačk­i faktori.

Stoga bi bolji način zaštite javnosti bio da osnovni programi treninga pasa postanu obavezni za sve koji žele postati vlasnici pasa, kao i za sve pasmine i tipove pasa, od čivave pa do njemačke doge, uključujuć­i križance i mješance. Takvi bi se programi trebali usredotoči­ti na podučavanj­e vlasnika o odgovornos­ti vlasništva nad psom, kao i na učenje pasa kako se ponašati u modernom društvu. Zašto? Jer sposobnost baratanja psom nije u potpunosti (ako je to i uopće) urođena ljudska osobina.

 ??  ?? Osnovni programi treninga trebali bi postati obavezni za sve ljude koji žele imati psa, jer sposobnost baratanja psom nije u potpunosti urođena ljudska osobina
Osnovni programi treninga trebali bi postati obavezni za sve ljude koji žele imati psa, jer sposobnost baratanja psom nije u potpunosti urođena ljudska osobina
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia