Večernji list - Hrvatska

Bez novih mjera za suzbijanje zaraze virus će se širiti još brže

Situacija s koronaviru­som u Europi se ne smiruje, hoće li Hrvatska kao i Slovenija uvesti policijski sat, kada se može očekivati vrhunac ovog vala...

- Stela Lechpammer, Sandra Veljković

Situacija u Europi, ali i diljem svijeta, pokazuje da se situacija s koronaviru­som razvija u smjeru za koji su se svi nadali da neće. Uvode se nove restrikcij­e, na snagu u mnogim gradovima stupa policijski sat, države traže pomoć, a znanstveni­ci poručuju kako se još ne nazire ni vrhunac ovog vala. Ipak, Hrvatska i dalje ima relativno relaksiran­e mjere te se tek nalazimo na prekretnic­i s pet ključnih pitanja.

HOĆE LI I U HRVATSKOJ BITI UVEDEN POLICIJSKI SAT?

Na jučerašnjo­j je sjednici slovenska vlada objavila da od danas na snagu stupa policijski sat što znači da naši susjedi imaju ograničenj­e kretanja između 21 sat i 6 sati ujutro. Tamošnji je ministar unutarnjih poslova Aleš Hojs objasnio da se uvode mjere koje su se pokazale učinkoviti­ma u inozemstvu. Slovenija je tako odlučila slijediti primjer Francuske u kojoj je u istom vremenskom periodu uveden policijski sat u najvećim gradovima, između ostalog, u Parizu, Marseilleu, Lyonu… Podsjetimo, ministar unutarnjih poslova Davor Božinović još je za vrijeme prvog vala, u ožujku, izjavio kako Hrvatskoj policijski sat ne treba, a ne spominje se ni u ovom valu tijekom predlaganj­a novih mjera.

U KOJEM SLUČAJU ĆE DOĆI DO LOKALNOG LOCKDOWNA?

Lokalna ograničenj­a i mjere te u strožoj varijanti potpuni lokalni lockdown nešto je čemu pribjegava­ju mnoge zemlje kada im je cilj u određenim žarištima suzbiti zarazu. Crna Gora je, primjerice, objavila popis restriktiv­nih mjera među kojima je i policijski sat između 22 i 5 sati za pet gradova u kojima je stopa zaraze viša od 800 na 100.000 stanovnika. U proljeće su u Hrvatskoj prvi u lokalnoj karanteni završili Murter i Betina kada se virus počeo širiti otokom. Lokalno su orijentira­ne mjere, poput one o zatvaranju teretana, bile izdane i u Splitu krajem ljeta, a sada se špekulira o cijelom nizu mjera za Zagreb gdje je najteža situacija. Ipak, točne brojke koliko bi zaraženih trebalo biti za potpuni lokalni lockdown nisu poznate.

KOJI JE HRVATSKI POTENCIJAL ZA MEĐUNARODN­U SURADNJU U KORONAKRIZ­I?

Koliko situacija može izmaći kontroli, pokazuje Češka koja broji tisuće i tisuće novoobolje­lih. Pritom je sve više težih slučajeva te su češke vlasti procijenil­e da se s ovom situacijom više neće moći nositi same. Zbog eskalacije se tamošnja liječnička komora obratila čak kolegama koji su otišli na rad u inozemstvo da se vrate u domovinu. Češki je šef diplomacij­e Tomas Petricek objavio pak da je Vlada premijera Andreja Babiša uspjela dogovoriti s njemačkim pokrajinam­a Bavarskom i Saksonijom prihvat teško bolesnih, ako se za tim ukaže potreba. Ovo je nakon međunarodn­e pomoći Italiji u proljeće prvi primjer u Europi izravnog traženja pomoći izvan granica, no Europska je unija već više puta napomenula kako će pomoć biti pružena članicama koje se nađu u potrebi. Podsjetimo kako je na početku epidemije Hrvatska primila i donaciju Ujedinjeni­h Arapskih Emirata, a bilo je riječ o 11,5 tona zaštitne opreme.

KADA SE MOŽE OČEKIVATI VRHUNAC OVOG “VALA” TE SMIRIVANJE SITUACIJE?

Da je vrhunac vala nemoguće predvidjet­i te da ga se može primijetit­i u statističk­im rezultatim­a tek kada prođe, objašnjava nam naš poznati znanstveni­k s Helmholtz centra za infektivna istraživan­ja Luka Čičin-Šain.

– Teško je decidirano reći kada će doći do vrhunca ovoga vala. Možemo na temelju iskustva reći da će do njega doći oko tjedan do dva tjedna nakon što se uvedu mjere koje su dovoljno efikasne da suzbiju virus – objašnjava Čičin-Šain te dodaje kako trenutačno borbu protiv epidemije otežava činjenica da politika balansira između uvođenja novih ograničenj­a i potrebe da se osigura ekonomska aktivnost društva i spriječi širenje recesije. Stoga su radikalne mjere koje su ugušile prvi val vrlo nepopularn­e, no profesor na prestižnom švicarskom Saveznom tehnološko­m institutu (ETH) Nenad Ban ističe kako se ovaj val neće zaustaviti sam od sebe.

– Razlog tome je što nismo ni blizu broja oboljelih da bi se širenje usporilo samo od sebe. To je očito iz broja smrtnih i teških slučajeva u Hrvatskoj gdje, s obzirom na broj stanovnika, epidemija neće “prirodno” usporiti prije nego što bolest ima smrtni ishod za najmanje nekoliko tisuća ljudi – ističe Ban te podsjeća kako ni u vrijeme prvog vala brojke nisu počele opadati do lockdowna.

ZAŠTO SE JAVNOST SVAKODNEVN­O INFORMIRA O BROJU NOVOOBOLJE­LIH, ALI NE I DRUGIM FAKTORIMA POPUT R0 KOJI POKAZUJE KAKO SE VIRUS ŠIRI? Profesor Luka Čičin-Šain objašnjava kako R0 faktor ili reprodukci­jski faktor u epidemiolo­giji izražava broj pojedinaca koji u prosjeku bivaju inficirani jednom već inficirano­m osobom.

 ??  ?? BORBU protiv epidemije otežava i balansiran­je između novih ograničenj­a i sprečavanj­a širenja recesije
BORBU protiv epidemije otežava i balansiran­je između novih ograničenj­a i sprečavanj­a širenja recesije

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia