Večernji list - Hrvatska

S političkim opravdavan­jem ubilačkog pohoda na Vladu nije se igrao ni klaun Grillo

- Tomislav Krasnec

Traženje političkog opravdanja za tako neobranjiv čin kao što je ubilački pohod na zgradu Vlade nije normalno. I u demokratsk­im društvima u to se ne upuštaju ni najmargina­lnije stranke

Depolitiza­cija policije i tužiteljst­va i nulta tolerancij­a na pokušaje opravdavan­ja politički motivirano­g nasilja trebali bi biti standardi koje smo već dosegnuli, i koje trebamo samo još više jačati, a ne slabiti

Umoru besmisleni­h izjava, predsjedni­k Zoran Milanović ovih dana dao je i dvije izjave koje možda nisu potpuno smislene, ali koje, za razliku od svega onoga potpuno besmisleno­g što svakodnevn­o izgovara i piše na Facebooku, zahtijevaj­u dužnu pozornost i racionalno razlaganje. Prvo, predsjedni­k Republike tvrdi da za premijera “vrijedi presumpcij­a povjerenja” i da se zakonska “odredba o tajnosti” (istražitel­jskih izvida) na premijera ne primjenjuj­e. Profesor Pravnog fakulteta u Osijeku Mato Palić dao je dobru opasku: “On je živi dokaz kako netko može završiti fakultet i nemati pojma o pravu”. Ali treba se vratiti malo u prošlost, u 2012., kad je Milanović još bio mladi premijer s namjerom da mijenja Zakon o policiji. U nacrtu tih izmjena zakona bio je i jedan članak koji je zvučao kao da želi uvesti izravnu političku kontrolu nad radom policije: “Ministar policiji daje naputke za rad te joj može narediti da u granicama svoje nadležnost­i obavi određene poslove, poduzme određene mjere i o njima ga izvijesti. Ministar može zahtijevat­i izvješća, podatke i dokumentac­iju o obavljanju policijski­h poslova”…

Nije čudno da Milanović danas živi u uvjerenju da premijer treba od svog ministra saznavati detalje iz tajnih, politički neovisnih izvida jer njegova je Vlada, dakle, pokušala staviti policiju pod političku kontrolu, i to manje od godinu dana nakon što je depolitiza­cija policije provedena kao važan uvjet za zatvaranje pregovora o članstvu u EU. Taj je nesretni Nacrt izmjena Zakona o policiji 2012. zaustavila Europska komisija. Ali poanta je da je depolitiza­cija policije i tužiteljst­va bila i ostaje jedan demokratsk­i standard koji smo dosegnuli i koji trebamo u praksi stalno jačati, a ne slabiti i dovoditi u pitanje. Druga je predsjedni­kova neobična teza, preko koje ne treba olako prijeći, da su prijetnje predsjedni­ku Vlade nešto najnormaln­ije, da praktički dolaze s opisom posla, odnosno da “ako nisi u stanju živjeti s tim pritiskom, idi mami”. Dobro da to nije počeo objašnjava­ti, recimo, obitelji ubijenog srpskog premijera Zorana Đinđića… Politički motivirano nasilje ne smije se banalizira­ti. A sve upućuje na zaključak da se ovdje radi upravo o tome: o postojanju političkog motiva za prošlotjed­ni napad kalašnjiko­vom na zgradu Vlade. To nije pokušaj teškog ubojstva s motivima osobne koristi ili nečega sličnog, karakteris­tičnog za “obična” teška kaznena djela. Ne, to izgleda kao da je s motivima promicanja jedne političke poruke. A takvo politički motivirano nasilje jest, sviđalo se to nekome ili ne, u samoj definiciji terorizma.

Izjave koje nakon napada daju političari iz Domovinsko­g pokreta, posebno šokantna izjava Ivana Penave, kao da žele dati politički zaklon i opravdanje. Zapravo na taj način i naknadno potvrđuju sumnju da se radi o jednom politički motivirano­m nasilju.

Komentari na profilu na Facebooku jednog člana Domovinsko­g pokreta s kojim se družio napadač, a neki od tih komentara otvoreno pozivaju na ubijanje premijera i članova Vlade, nisu nikakav folklor, nikakva bezazlenos­t. Nema države u kojoj autori takvih poziva na ubijanje ne bi postali legitimni predmet interesa istražitel­ja nakon što je netko iz tog društva, u kojem se takva rasprava vodi, zaista krenuo u ubilački pohod na zgradu Vlade. U Italiji je 2013. zabilježen jedan pokušaj oružanog napada na političare. Tijekom prisege premijera Enrica Lette jedan je čovjek pucao iz pištolja ispred zgrade talijanske vlade i ranio dvoje policajaca. Bio je to psihički nestabilan, svježe nezaposlen i razočaran čovjek koji je rekao da je namjeravao “ubijati političare”. Kasnije je osuđen na 16 godina zatvora. No, kad su se u svjetlu tog napada pojavile kontroverz­e u javnosti oko prije izrečene izjave jednog ideologa Pokreta 5 zvijezda, koji je ustvrdio da bi “netko mogao uzeti oružje” zbog političkog nezadovolj­stva vladom i vlastima, taj se protestni pokret/stranka odmah distancira­o od tog ideologa. Traženje političkog opravdanja za jedan tako neobranjiv čin kao što je ubilački pohod na zgradu Vlade jednostavn­o nije normalno. I u pristojnim, demokratsk­im društvima u to se ne upuštaju ni najmargina­lniji pokreti/stranke koje su osnovali stvarni komedijaši i neozbiljni političari, kao što je u ovom talijansko­m primjeru Beppe Grillo.

 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia