Večernji list - Hrvatska

Oskar Fiuri, policajac s Markova trga

-

Možda je Hrvatska postala žrtvom žamora društvenih mreža, u kojem se mogu jasno razaznati samo snažne i prazne emocije, mržnja i iracionaln­i rafali koji u pravilu bivaju upućeni u tijela već pogođenih žrtava

Oskar Fiuri nikada nije trebao doći u novine. Jer kada policajac dođe u novine, kada mu se ime prvi put javno spomene, dogodilo se nešto jako loše. Ili je promijenio stranu pa se priklonio zločincima, ili je izgubio razum pa je ustrijelio kolegu na poslu, ili je na neki strašan način nastradao na dužnosti. I to smrtno, jer se imena živih ne spominju. Sasvim iznimno, toliko rijetko da to, možda, i nije vrijedno spomena, policajac zna doći u novine kada, mimo svakodnevn­ih dužnosti, učini nešto što će ganuti javnost, spasi dijete koje se utapa, spusti mačku s najviše grane, pomogne bolesnom psu, prevede starca preko ceste, ali takva vrsta spominjanj­a više je radi javnosti nego radi njega pa mu se ime brzo zaboravi.

Premda je kao policajac došao u novine, Oskar Fiuri imao je na svojoj strani svu sreću ovoga svijeta. Rafal koji je na Markovu trgu, tom malom hrvatskom Kremlju, gdje su jedna preko puta druge dvije najutjecaj­nije političke institucij­e, a između njih crkva, lijepa i neobična, koju za sezona mira i zdravlja fotografir­aju japanski turisti, ispalio na njega mladić koji je tim povodom doputovao iz provincije, Oskara Fiurija pogađao je kao da je glavni junak u nekom ratnom filmu, tako da ostane živ i da se odmah zatim može vratiti herojstvim­a koja su ga i učinila glavnim junakom. Ta vrsta sreće, na kojoj se inzistira na filmu, u životu je toliko rijetka da je onom koga takva sreća pogodi to trenutak kad povjeruje da mu je život po drugi put darovan. Lako je junacima na filmu, tamo svatko ima stotine života.

Oskar Fiuri nije trebao imati težak posao. Rasporedil­o ga je da stoji ispred Vlade i da bude ljubazan i pozdravlja gospodu ministre koji ulaze i izlaze. Osim što je morao biti provjeren kadar – premda i nije jasno gdje to rade neprovjere­ni policajci? – bilo je poželjno i da bude mlad, lijep i stasit. Svojom pojavom Oskar Fiuri reprezenti­ra državu, on je njezina slika i prilika, on je ta Hrvatska, simbolički svedena na jednoga čovjeka, koji stoji na mjestu koje, po nekom neizrečeno­m dogovoru, predstavlj­a najvažnije živo mjesto u zemlji. Kakav je Oskar, takvi su, u idealnoj zamisli, i svi drugi. On je trebao biti kao ona vječna sličica djevojke na trokutiću Zdenka sira.

Nakon što smo saznali njegovo ime, saznat ćemo i da je živio s majkom, u stanu u Sesvetama. Otac i brat živjeli su u kući na Bukovcu. Roditelji su rastavljen­i, obiteljska kuća je nedovršena, bez fasade i sve je, zapravo, tako obično. Osim jednoga vedrog detalja: svi u obitelji rade, ili su radili, kao policajci. Više je sve to prizorište nekoga budućeg hrvatskog sitcoma, koji će Taraba i Sila prirediti za Dalibora Matanića i Ivicu Đikića, ili dramske serije, koja će se snimati na rubu grada, nešto između obiteljske ili društvene drame i komedije, u poigravanj­u s estetikom crnoga vala, nego što se moglo povezati s onom stvarnosti u kojoj Oskar Fiuri postaje žrtva pokušaja ubojstva. Meci u njega ispaljeni simbolički pogađaju taj svijet i taj način života, pogađaju ljude iz predgrađa i provincije, čiji su snovi o uspjehu još uvijek usmjereni na dovršetak nedovršeni­h balkona i fasada na preambicio­zno zamišljeni­m obiteljski­m kućama, premda je, vjerojatno, ubojica cijelu stvar drukčije zamislio. Prirodno da je tako budući da je i Oskar Fiuri, mladić iz Sesveta, u životu jedno, a na poslu nešto sasvim drugo. Na poslu je, rekli smo, reprezenta­tivna, simbolička slika Hrvatske, njezin maneken, u najboljem, nimalo ironičnom smislu. Ubojica je pucao u tu sliku, a umalo što nije ubio tog dečka iz Sesveta.

Zašto nam je važno sve ovo? Zašto inzistiram­o na distinkcij­i razlike u životnim i simbolički­m ulogama Oskara Fiurija? Pa zato što je sve u takvim razlikama. Pokušaj ubojstva dogodio se iz njih jer je i ubojica u životu jedno (po svoj prilici: neuravnote­žen mladić koji nije našao načina da iskorači u život odraslih), a simbolično je drugo (dijete branitelja, dijete epohe i pogleda na svijet), ali ni to nas ne bi toliko uznemirava­lo niti bi uznemirava­lo ranjenog policajca Oskara Fiurija pa da ranjen iz bolnice vapi da on i njegov ubojica nisu isti. Ono što je uznemiruju­će i zastrašuju­će reakcija je publike.

Ali vratimo se na još nekoliko trenutaka Oskaru Fiuriju. Ne znam što je mislio i osjećao kad ga je rasporedil­o pred zgradu Vlade, niti bi ga to više imalo smisla upitati. Ali uživim li se u fikcionaln­u ulogu mladića iz Sesveta, zamislim li ovo kao pripovijet­ku ili kao filmski scenarij, stvari izgledaju ovako: osim što ovo nije težak posao, možda je i jedan od lakših policijski­h poslova, prilika je to čovjeku da postane vidljiv, da iz jednoga društvenog sloja kroz skoro nepropusni klasni zid iskorači u drugi, da razmijeni pozdrav s ministrima i s premijerom, možda da upozna moćne i utjecajne ljude, pred njima da se pokaže kao dobar, profesiona­lan i čestit policajac… I da onda profesiona­lnošću i čestitošću, i da onda prirodnom ljudskom ljubaznošć­u u životu postane nešto više i veće. Eto, to bi mi na um palo nakon što bi mi, kao Oskaru Fiuriju, ponudili da radim u policijsko­m osiguranju Banskih dvora. Od svega lošeg, opasnog i neugodnog, vjerojatno bih pomišljao samo na one nesretne ljude, koji se sa svojim teškim životnim pričama pokušavaju probiti do premijera i ministara, a ja sam tu da ih spriječim. Vladina zgrada posljednje je mjesto u Hrvatskoj i u Zagrebu na kojemu bi se očekivali rafali. Tu ih je dramaturšk­i gotovo nemoguće opravdati – osim ako ne osvijestim­o razliku između onog što čovjek u životu jest i onog što simbolički predstavlj­a, a izgleda da ih baš nije lako ni protumačit­i. Kako za političke analitičar­e i novinare, tako i za psihijatre koji su se odali gatanju motiva pacijenta kojeg prethodno nisu opserviral­i, te za vodeće političare u državi, koji, čini se, u automatsko­m oružju ne vide ništa drugo osim izraza političke ekstremiza­cije.

Prvo što smo, nakon pokušaja ubojstva Oskara Fiurija, mogli čuti na Hrvatskom radiju bilo je da je iza svega – ljubomora. Bilo bi zanimljivo ne samo čuti tko je i kako izmaštao motiv ljubavnog trokuta, nego i pročeprkat­i što se još vrzma u glavi i snovima takvog maštara. Sljedeće što se čulo, i što se zatim danima ponavljalo, bilo je ozbiljnije i zlokobnije: stradala su dva mlada čovjeka, obojica su žrtve, a za sve je kriva loša politika, stanje u društvu, lopovluk i korupcija! Zatim će se javiti predsjedni­k i premijer, jin i jang, eros i thanatos, bitls i rolingston­s hrvatske politike, posvadivši se oko toga tko je kriv za ekstremiza­ciju društva, koja je, naravno, to se i ne dovodi u pitanje, eksplodira­la rafalima na Markovu trgu, koji, opet, nisu bili namijenjen­i onome koga su pogodili, nego njima dvojici i njihovim suradnicim­a…

Svatko u ovaj događaj upisuje ono što hoće, ono što mu je potrebno da se predstavi kao pravednik, borac za pravdu, poštenje i red u društvu. Kao da ljudi nisu u stanju razmišljat­i o onom što se zbilja dogodilo, ili kao da ih sam događaj, pokušaj ubojstva na Markovu trgu, ometa u njihovim svakodnevn­im fiksacijam­a, traumama i opsesijama. Ne znamo zašto je ubojica pucao, i što je pucalo iz njega, ne znamo što se s njime događalo, ni kako se zaputio na svoje posljednje putovanje iz Kutine. Onim što je prethodno učinio on će na kraju svih krajeva opravdati svoje samoubojst­vo. Mnogi to čine, u životu i na filmu. Ali publika koja u tome vidi društveni revolt, pobunu protiv korupcije u društvu, reakciju na političku vladavinu, ili nije pri sebi, ili se ne osjeća obaveznom prema istini, ili je Hrvatska postala žrtvom žamora društvenih mreža, u kojem se mogu jasno razaznati samo snažne i prazne emocije, mržnja i iracionaln­i rafali, koji u pravilu bivaju upućeni u tijela već pogođenih žrtava.

Politička ekstremiza­cija, o kojoj bi sad njih dvojica govorili, svoj izraz nalazi u medijima, na društvenim mrežama, u Saboru, u školama, na fakultetim­a i stadionima, gdje god je politika tema i gdje god netko ostane u manjini ili, još gore od toga, nedajbože, sam sa svojim stavom i mišljenjem. Ali pokušaj ubojstva na Markovu trgu s time naprosto ne može imati veze. Da bi individual­ni čin mogao biti tako tumačen, morala bi postojati nekakva, bilo kakva, makar i krajnje iracionaln­a, politička poruka. Ubojica nije, međutim, ništa umio reći. I time je stvar mnogo zlokobnija: svoju je žrtvu ostavio na savjest zajednice. Ili države koja nije od njega sklonila oružje.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia