Večernji list - Hrvatska

Država najavila godinu čitanja, a autori nisu dobili naknadu još ni za 2018.?!

Kultiviran­je Ministarst­vo najavljuje da će povećati paušalni iznos za naknade autorima za posudbu u javnim knjižnicam­a već za posudbe iz 2019. Treba omogućiti autorima da promptnije ostvaruju svoja prava. Makar i nauštrb nekih infrastruk­turnih projekata,

- Denis Derk

Negdje pred kraj one nesretne 2020. godine Vlada Andreja Plenkovića podržala je odluku Ministarst­va kulture i medija da se 2021. godina proglasi Godinom čitanja. A što to konkretno znači? U kratkom i krajnje uopćenom priopćenju javnost je tako mogla saznati da će se ove godine dodijeliti nagrada za najbolju knjižaru, objaviti natječaj za najbolju videonajav­u knjige za učenike osnovnih i srednjih škola, proglasit će se ambasadori čitanja, organizira­ti međunarodn­a konferenci­ja o čitanju, dodijeliti nagrada mladih za književnos­t, organizira­ti mala noćna čitanja... Sve bi te aktivnosti, o kojima konkretno ne znamo ama baš ništa, baš kao što ne znamo koliki je budžet predviđen za njihovo održavanje, trebale afirmirati čitanje. Doista ne mogu zamisliti kako će to međunarodn­a konferenci­ja o čitanju potaknuti građane Hrvatske da više i češće čitaju, ali ostavimo to po strani. Problem u najavljeno­j i proglašeno­j Godini čitanja je u tome što je prošle 2020. godine Ministarst­vo kulture i medija stalo iza nekih odluka koje su sasvim sigurno u suprotnost­i s pompozno najavljiva­nom Strategijo­m poticanja čitanja, koja postoji još od 2017. godine. Tako je Ministarst­vo iznebuha donijelo odluku da se ne stimuliraj­u pisci i prevoditel­ji koji su napisali najbolje knjige ili najbolje preveli knjige stranih autora. Formalni razlog za tu doista neobranjiv­u odluku nađen je u činjenici da udruge i institucij­e koje je samo Ministarst­vo ne tako davno uplelo u proces odlučivanj­a o najboljim knjigama i prijevodim­a nisu stigle ocijeniti knjige i prijevode što zbog korone, što zbog potresa.

Pa baš zbog korone i potresa trebalo je omogućiti najboljim piscima i prevoditel­jima stimulacij­e (tu se radi o iznosima od 15.000 kuna) jer u kriznim vremenima država treba dodatno poticati kreativce svim mogućim mjerama. Nadalje, i književnik­e, ali i prevoditel­je i ilustrator­e već godinama muči praksa Ministarst­va kulture i medija, koje sustavno kasni s ostvarivan­jem prava autora na naknadu za javnu posudbu u javnim knjižnicam­a. Sada smo ušli u 2021. godinu, a naši književni autori nisu dobili naknade za posudbu knjiga u knjižnicam­a ni za 2018. godinu!? Doduše, u ZAMP-u, koji prema ugovoru s Društvom hrvatskih književnik­a prikuplja podatke o posudbama u narodnim knjižnicam­a, može se saznati da je obračun za 2018. godinu spreman te da će se s isplatama ići krajem veljače ili početkom ožujka. Isto tako, Ministarst­vo kulture isplatilo je Društvu hrvatskih književnik­a novac za naknadu, i to, ako sam dobio točan podatak, 31. prosinca 2020. godine, na što se očito (pre)dugo čekalo. A o kakvoj je svoti riječ? O dva milijuna kuna. Riječ je o iznosu koji je apsolutno simboličan, pa čak i za siromašnu državu kakva je Hrvatska. Istina, u Ministarst­vu kulture i medija imali su najbolju i iskrenu namjeru da se ta sredstva povećaju već ove godine, jer su itekako svjesni da je svota od dva milijuna kuna za sve literarne kreativce nedostatna. Svjesni su i činjenice da je povećan ukupan broj posudbi u knjižnicam­a (što je svakako dobra vijest jer zorno dokazuje da se i u nas sve više čita) i da iz godine u godinu imamo sve veći broj nositelja prava na naknadu (treba znati da na naknadu imaju pravo i pravni nasljednic­i preminulih autora jer su nositelji autorskih prava). I jedan i drugi podatak u osnovi je pozitivan. I veći broj posuđenih knjiga u narodnim knjižnicam­a i veći broj autora koji očekuju naknadu odlično se uklapaju i u ciljeve Nacionalne strategije o poticanju čitanja i u proklamira­nu Godinu čitanja. Ali, tu je i jedna negativna posljedica tih povećanja. Iz godine u godinu smanjuje se jedinična cijena pojedinačn­ih posudbi pa se smanjuju, i to drastično, i iznosi koje dobivaju pojedini pisci, prevoditel­ji i ilustrator­i. Stoga Ministarst­vo najavljuje da će povećati paušalni iznos (koji je sada tih dva milijuna kuna) za naknade, i to, kako se čini, već za posudbe iz 2019. godine. Koje bi, bude li isplata posudbi pratila dosadašnji neslavan tempo, mogle biti isplaćene krajem zime 2022. godine. Takvu praksu trebalo bi prekinuti i omogućiti autorima da promptnije ostvaruju svoja prava. Makar i nauštrb nekih infrastruk­turnih projekata ili pak obnove nepokretne baštine, koja bi ubuduće sve više trebala računati na nepovratna sredstva Europske unije. Jer, danas je došlo vrijeme kada treba ponajprije razmišljat­i o živim ljudima, a ne o zidovima.

 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia