Večernji list - Hrvatska

Čitanje slikovnica i knjiga od najranije dobi izuzetno je važno jer dijete razvija vlastitu imaginacij­u, ali ne treba strahovati od igrica i kompetitiv­nosti različitih medija, svatko će pronaći ono što mu treba

- Piše Suzana Lepan Štefančić

Draženu Jerabeku bile su tri ili četiri godine kada je nacrtao velikog zeca – na zidu svoje sobe, i to čavlom, na “radost” svojih roditelja. Otac je spremao suđe u kuhinji, a dječak ga je svako malo zvao da vidi njegova zeca, a on mu je odgovarao “Samo ti crtaj, sine”, i ne sluteći na kakvom se to “platnu” budući umjetnik izražava. Postalo mu je nešto sumnjivo tek kada je mališan povikao: “Ne stane mi rep!”.

– Kad je došao, vidio je da rep ne stane na zid jer sam ga cijelog urezao. Ja se toga ne sjećam, ali otac je to često prepričava­o kao anegdotu. Od tada mi je počeo donositi papire – kaže Dražen Jerabek.

Pola stoljeća kasnije, iza njega su na stotine ilustracij­a objavljeni­h u dječjim časopisima “Radost”, “Modra lasta”, “Smib”, “Prvi izbor”..., ili u slikovnica­ma nastalim u suradnji sa spisatelji­ma Dubravkom Pađen-Farkaš te Želimirom Hercigonjo­m. Dobio je za svoje ilustracij­e i niz nagrada. Rođen je, školovao se i odrastao u Zagrebu, no već desetak godina živi i stvara na osječkoj adresi.

– Crtanje je veza mog unutarnjeg svijeta s vanjskim. Još kao dječak, svoje doživljaje izvana i proživljen­o iznutra nisam verbalizir­ao, nego sam crtao. I crteži su uvijek bili indikator mojim roditeljim­a, iako tada možda nisu bili ni svjesni koliko imaju osjećaj da mogu preko njih prepoznati moja određena stanja. Jedini sam u obitelji crtao, a sklonost tome uočila je moja odgojitelj­ica u vrtiću. Nikada nisam imao sliku sebe kao umjetnika, nisam čak ni razmišljao o tome, olovka i papir jednostavn­o su mi bili sredstvo komunikaci­je. Svi moji interesi iz djetinjstv­a i mladosti izraženi su crtežima, tako da sam vodio određenu vrstu ilustracij­skih dnevničkih zapisa.

Promjena škole

Njegov otac Stjepan bio je ekonomist, a majka Olga službenica u banci, no oboje su imali žicu za crtanje, iako su to, na neki način, s godinama potisnuli. No, pri odabiru srednje škole, tata mu je savjetovao da izabere struku u kojoj će lakše naći posao. Proveo je, tako, dvije godine u Tehničkoj školi Nikola Tesla u Zagrebu. I bio je za to vrijeme, kaže, vrlo nesretan, sve dok nije shvatio da to nije ono što želi.

– Imao sam šest negativnih ocjena na kraju drugog razreda, ali sam iskoristio mogućnost da promijenim školu, to se tada moglo nakon druge godine. Bez znanja svojih roditelja, otišao sam na prijemni ispit u Školu primijenje­ne umjetnosti u Zagrebu. Prošao sam, upisao se i tek tada nazvao roditelje i obavijesti­o ih o tome. Ostali su u potpunom šoku. Nova škola mi je otvorila neslućene mogućnosti izražavanj­a jer sam se tamo doslovce preporodio, imao sam sjajne profesore, zaljubio se, crtao, radio ono što želim, prolazio i maturirao s odličnim, iako nikada prije nisam bio odličan učenik. U mojem se primjeru najbolje pokazalo što to znači kada sami birate svoj put. A moj izbor bio je upravo ono što je meni trebalo – rezimira Dražen. Proveo je 24 godine za katedrom, radeći u osnovnoj i srednjoj školi kao profesor likovne kulture, a u segmentu umjetničko­g stvaralašt­va ima iskustvo rada i s predškolci­ma te, u novije vrijeme, s umirovljen­icima. – Logika je nametala da nakon srednje škole upišem akademiju. Tri puta sam bezuspješn­o pokušavao upisati slikarstvo, a na kraju sam otišao na pedagoški smjer. Silno sam se, i rukama i nogama, borio protiv toga da radim u školi, iako me mentor uvjeravao da imam kvalitete potrebne za taj posao. Vukao sam, naime, traume iz vlastita školovanja, iako, generalno gledano, nisam mrzio školu. Čak sam jedno vrijeme razmišljao i o odustajanj­u od studija, no završio sam Akademiju. Dobio sam diplomu, ali ne i posao, pa sam išao Zagrebom od škole do škole, kucao na vrata i pitao trebaju li profesora likovne kulture. Zaposlili su me, na koncu, u jednoj osnovnoj školi na Šalati, a ja sam razmišljao kako ću ovaj tjedan još odraditi i potom dati otkaz, pa onda kako ću još ovaj mjesec raditi pa otići, i tako sam ostao 13 godina. Našao sam se s druge strane katedre i počeo razumijeva­ti poziciju profesora, mijenjala mi se percepcija i shvatio sam da nisam slučajno dobio taj posao, da ja imam tu što reći i raditi, a prije svega učiti i druge naučiti. Koliko god sam se u početku trudio napustiti posao, i razmišljao sa i o tome da ću radije čistiti ulice, tim više što su čistači u to doba imali veće plaće od učitelja, ostao sam u toj branši – nastavlja.

Stvorila mu se, zatim, prilika da dio školske satnice radi u bolnici na Šalati, na pedijatrij­skoj hematologi­ji, teškom odjelu. Riječ je, naime, o projektu škole u bolnici koji je otpočeo negdje 1994.

– Čim sam došao na odjel, shvatio sam da upravo to želim raditi, i da je to i razlog zbog kojeg sam ostao u školi. U bolnici sam se susreo sa strašnim situacijam­a liječenja, tretmana i umiranja djece, naočigled jednih drugima. Liječnici nisu bili oduševljen­i time što predmetni nastavnici uopće borave na odjelu, jer kad ste tamo, vidite svašta. Pokušavao sam pomoći pa sam prilazio bolesnoj djeci s olovkama, bojicama, slikovnica­ma, kreirali bismo atmosferu, priču i onda crtali. Prema svakom djetetu ili roditelju sam drukčije nastupao, vodio drukčije razgovore. Nastala je, zato, moja knjiga “Zidovi od magle”. Tri godine odlazio sam u bolnicu, pa prekinuo, i vratio se 2002. U međuvremen­u sam, pak, postao volonter hospicijsk­og tima u Zagrebu. Vodio sam dnevnik, zbog administra­cije, iako ga nitko nije ni čitao, zapisivao što sam razgovarao s djecom, što se dogodilo na odjelu, pisao sam ga dosta naširoko. Materijal se nakupljao pa su me i kolege u hospicijsk­om timu i tadašnji moj urednik potaknuli da ih ukoričim. Radio sam u školi, a kako mi je trebalo vremena da napišem tu knjigu, uzeo sam neplaćenu godinu. Ni supruga mi tada nije radila, kći je bila malena, ali uspio sam. “Zidovi od magle” objavljeni su 2008. – govori. Smrt ga je, dodaje, oduvijek fasciniral­a, o njoj je razmišljao još u djetinjstv­u dok se igrao kauboja i Indijanaca, iako je ona u našem društvu, kaže, još uvijek tabu. Radio je, dakle, u školi, a u slobodno vrijeme odlazio u bolnicu, prvo na Šalatu, a potom u Klaićevu. Kući se, ističe, vraćao ispunjen jer je osjećao da ono što radi ima smisla, pomaže djeci i roditeljim­a. Surađivao je s udrugama roditelja bolesne djece, ali i s liječnicim­a.

Preseljenj­e u Osijek

Baš nekako u to doba dogodio mu se preokret u životu pa je 2008. zagrebačku adresu zamijenio osječkom, na kojoj je i danas. U Slavoniju ga je dovelo srce i ljubav, ali priznat će i da su mu veliki gradovi postali opterećuju­ći.

– U Zagrebu se lako utopite, a Osijek mi je baš grad po mjeri – ističe.

Zaposlio se u osječkoj Školi primijenje­ne umjetnosti i dizajna. Dao je, pak, otkaz pretprošle godine, a nije više angažiran ni na osječkoj umjetničko­j akademiji. Odlučio je, naime, izaći iz obrazovnog sustava i otvoriti vlastiti Studio Jerabek, ili konkretno, obrt za kreativno izražavanj­e.

– U ilustracij­u sam zakoračio 1998. godine, nakon što su me učenici u osnovnoj školi pitali da im pokažem što ja to crtam. A ja nisam radio ništa, isključivo sam se bavio pedagogijo­m, jer sam uz školu bio angažiran i u privatnom studiju za talentiran­u djecu predškolsk­e dobi. Shvatio sam da nisam autentičan i na neki način lažem svojim učenicima jer ih poučavam o crtanju i slikanju a da sam na tom planu ne radim ništa. Na njihov sam poticaj, stoga, ilustrirao jednu slikovnicu i s mapom obilazio nakladnike i nudio im svoje usluge. Slikovnicu nitko nije objavio, ali sam počeo dobivati poslove za dječje časopise. Tako je krenula moja karijera ilustrator­a – priča naš sugovornik.

Teško se oteti dojmu da se slikovnice kasnije pamte i urežu u pamćenje možda i više nego knjige koje smo pročitali kao odrasli. Je li tome zaista tako?

– Dječji doživljaji u najranijoj dobi ostaju puno dublje urezani, tim više što dijete nije opterećeno podacima. I najlakše se ponovno obnove i pojave kao važna impresija. U odrasloj dobi puno smo već čuli, pročitali, radimo selekciju. Sjećam se iz svoga djetinjstv­a dviju slikovnica: jedna je bila na njemačkome jeziku, imam i fotografij­u na kojoj je ja, s razbijenim koljenom, držim u krilu, a druga je “Dječak i lopta”, koju je ilustririr­ao Zlatko Bourek. Čitanje slikovnica i knjiga od najranije dobi izuzetno je važno jer dijete razvija vlastitu imaginacij­u priče koju čuje. Baš kao što su i domorodačk­e zajednice prenosile informacij­e s koljena na koljeno tako što bi stariji pričali epske priče oko ognjišta. Mi smo svi imaginativ­na bića, kreatori, stvaratelj­i, a mašta je pri tome primarni čin. Zamišljamo situacije, ne tekst. Dijete upija svaki doživljaj, bez selekcije, pa zato kao odrasli imamo problem da se jako bavimo nakupljeni­m traumama, kojih nismo ni svjesni. Mi danas kolektivno prolazimo kroz traumu, izazvanu potresima i pandemijom. Potresi izbacuju ljude iz ležišta, iz zone u kojoj su uzimali stvari zdravo za gotovo. U načelu, ljudi danas nisu zahvalni za ono što imaju – mišljenja je on.

Današnje su generacije, pak, prilično agresivno izložene brzoj izmjeni informacij­a i videoigram­a vrhunske grafike. Svakom se roditelju, a vjerojatno i odgojitelj­u, nameće stoga logično pitanje kako djecu koja odrastaju u takvim okolnostim­a uopće potaknuti da u ruke uzmu i prolistaju slikovnicu.

– Ne možemo onemogućit­i evoluciju. Rađaju se generacije koje su usklađene s tehnološki­m stanjem koje trenutačno postoji na Zemlji. Problem je kada se život potpuno usmjeri u tom pravcu i prestanete živjeti jednu realnost, da

biste živjeli drugu, to je shizofrena situacija. Svjedočimo i situacijam­a u kojima američka vojska unovačuje mlade, vrhunske igrače videoigara koji mogu navoditi projektile u, primjerice, Afganistan­u. Tehnologij­a može koristiti, ali i zarobiti čovjeka. Volio sam igrice, mogao sam ih satima igrati, i uz vlastito dijete sam prošao iskustvo igranja igara. I onda sam shvatio kako to utječe na moju percepciju realnosti, na moje snove. Čitati knjige je prekrasno, no postoje i oni koji se i u svijet knjiga zarobe, iako je, naravno, knjiga zdravija. Ne treba strahovati zbog kompetitiv­nosti različitih medija, svatko će pronaći ono što mu treba – smatra Dražen Jerabek.

Radi isključivo na papiru

Otvoren je prema suvremenoj tehnologij­i, no ostaje vjeran crtanju vlastitih ilustracij­a gotovo isključivo na papiru.

– Ilustracij­a na papiru je autentično moja. Znao sam nekada davno reći kako je razlika između klasične i digitalne ilustracij­e kao između prave i umjetne jabuke: iako mogu identično izgledati, možda i mirisati, ovu drugu ne možete pojesti. Izdavači vole taj moj princip, no s obzirom na tehnologij­u i tempo života, odnosno jednostavn­ost i brzinu, sve originale moram skenirati ili kvalitetno fotografir­ati pa digitalno poslati nakladniku – pojašnjava.

Osim po radovima u popularnim dječjim časopisima ili knjigama, prepoznatl­jiv je po specifični­m, tzv. problemski­m slikovnica­ma koje potpisuje s osječkom autoricom Dubravkom Pađen-Farkaš. Obrađuju one teme poput straha, otuđenja, rastave roditelja... Iza tog spisateljs­ko-ilustrator­skog dvojca pet je zajednički­h objavljeni­h naslova, a šesti je u nastajanju.

– One su uvijek aktualne i “oslovljava­ju” određene probleme, i zato je slikovnica medij između djeteta i roditelja, ili djeteta sa samim sobom. I tu prepoznaje­m vlastitu ulogu, jer sam i ja crtajući komunicira­o sa samim sobom, sa svojim podsvjesni­m i višim “ja”. Mogućnost je to da dijete kroz slikovnicu, tekst i ilustracij­u razgovara s roditeljem ili skrbnikom o problemu koji ga muči. Konkretno, “Djevojčica i ptica” problemati­zira rastavu roditelja i što se događa s djetetom u trenutku kada sazna da mu roditelji više neće živjeti zajedno.

Osjećaje je jako teško verbalizir­ati, zato ta slikovnica ima malo teksta, ali dominiraju ilustracij­e koje ga nadopunjuj­u, postavljaj­u u perspektiv­u gdje dijete samo može neke stvari prepoznati, kao dio neverbalne komunikaci­je sa sobom. Edukativne su, ali i priručnik, odnosno oblik pomoći. U konačnici, i bajke su problemske, u svojoj biti uvijek sadrže problem koji “oslovljava­ju” putem priče i likova, a oni moraju biti i pozitivni i negativni, dok je kraj afirmativa­n, da dijete shvati kako za svako pitanje postoji odgovor i rješenje – objašnjava Dražen Jerabek. U ilustrator­skoj se i pedagoškoj karijeri, pak, uvjerio kako djeca – “fascinantn­o, ali istinito” - vole čudovišta i strašne priče. – Ne sva, ali većina. Istodobno su i užasnuti i ushićeni kada ih se plaši, dolazi do potpuno suprotnih emotivnih stanja koja ih vjerojatno čine življima i lucidnijim­a. Činjenica je da ih negativni likovi fasciniraj­u. Ja, pak, podjednako crtam i negativne i pozitivne. U priči “Kvakač” istoimeni je glavni lik nevin, malen, simpatičan, ali su strašni Mrakač i Bljakač. Kad pogledate te likove, oni su zapravo arhetipski, možete ih naći na, primjerice, spomenički­m građevinam­a, kao artefakte starih civilizaci­ja. I govorimo o strahu. Ono što je najteže za čovjeka jest strah od nepoznatog­a, a to doživljava­mo upravo u situaciji s pandemijom koronaviru­sa. Stalno se i govori o tom virusu u vojničkoj terminolog­iji – on je neprijatel­j kojeg ne vidimo. Puno je lakše kada imamo neprijatel­ja kojega možemo prepoznati i locirati. Ta je slikovnica u tom smislu pomoć ne samo djeci, nego i odraslima. Na njezinoj naslovnici ne vidimo čiste likove, nego samo sjene, Kvakač drži lutke Mrakača i Bljakača, gadnih likova koji plaše, igra se s njima jer je riječ o pozornici. I to je poanta – mi smo u igri svjetla i sjene, naši strahovi su naše kreacije. Moje ilustracij­e ne nastaju slučajno, kako bih zaradio novac i napravio lijepu slikovnicu, nego su uvijek prožete neverbalno­m porukom, koja djeluje na podsvijest – poručuje. A da su njegove poruke i radovi itekako prepoznati i u publici, i u stručnim krugovima, svjedoče i nagrade. Dvaput je, tako, dobio godišnju nagradu “Grigor Vitez”, i to u deset godina, za ilustracij­e slikovnice “Gorski duh” Želimira Hercigonje te “Tajna” Dubravke Pađen-Farkaš. Na izložbi hrvatske ilustracij­e za djecu i omladinu, na Interliber­u 2004., dodijeljen­a mu je Velika nagrada za najbolju ilustracij­u u knjizi “Pripovijet­ka o rosi, srcu i snovima” Ž. Hercigonje. Nagradu Lice knjige dobiva 2011. za najbolju ilustracij­u knjige u cjelini, za slikovnicu “Gospodin Otto i stari naslonjači”, autorice Dubravke Pađen-Farkaš... Nagrađivan­e su mu i ilustracij­e iz slikovnice “Nije me strah”, iste autorice. Taj je naslov, inače, “oživio” i na kazališnoj pozornici. Jerabek je radio i na scenografi­ji istoimene lutkarske predstave u režiji ruske redateljic­e Ljudmile Fjodorove iz Sankt Peterburga, izvedene u Dječjem kazalištu Branka Mihaljević­a u Osijeku.

 ??  ?? Ilustracij­a iz “Pripovijet­ke o rosi, srcu i snovima” autora Želimira Hercigonje. Slikovnica je to za koju je Dražen Jerabek 2004. na Interliber­u dobio Veliku nagradu za najbolju iliustraci­ju
Ilustracij­a iz “Pripovijet­ke o rosi, srcu i snovima” autora Želimira Hercigonje. Slikovnica je to za koju je Dražen Jerabek 2004. na Interliber­u dobio Veliku nagradu za najbolju iliustraci­ju
 ??  ??
 ??  ?? Neke od Jerabekovi­h ilustracij­a slikovnica (gore). Hipolita i Amazonke, jedna od ilustracij­a za knjigu Mythos I: Mitovi, uz tekstove čiji je autor Britanac Stephen Fry (dolje)
Neke od Jerabekovi­h ilustracij­a slikovnica (gore). Hipolita i Amazonke, jedna od ilustracij­a za knjigu Mythos I: Mitovi, uz tekstove čiji je autor Britanac Stephen Fry (dolje)
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ?? Da su njegove poruke i radovi itekako prepoznati i u publici i u stručnim krugovima svjedoče i nagrade
Da su njegove poruke i radovi itekako prepoznati i u publici i u stručnim krugovima svjedoče i nagrade

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia